Зригування у новонароджених

Зригування у новонародженихУ перші місяці після народження у дитини можуть бути часті зригування грудного молока або молочної суміші. Багато молодих мам турбуються з цього приводу: чи не хвора дитина? Як відрізнити зригування від блювоти? І як, нарешті, допомогти малюкові при частих зригуванні?

Що таке зригування новонароджених

Зригування новонароджених називають викидання невеликих обсягів їжі з шлунку в стравохід, глотку і ротову порожнину в поєднанні з відходженням повітря. Якщо при блювоті молоко (суміш) згортається і значно змінює свій колір і запах, то при відрижці їжа відторгається практично не зміненою.

Симптоми блювоти зазвичай такі: загальна слабкість дитини, спазм м’язів шлунка, зміна кольору обличчя від перенапруги (почервоніння), неспокійна поведінка. При відрижці дитина такого дискомфорту не відчуває, воно відбувається мимовільно і після відрижки дитина поводиться як звичайно.

Блювота виникає через недоброякісну або не придатну для дитини їжу, іноді – через переїдання. Також блювота може бути викликана захворюванням шлунка, наприклад, бактеріальною інфекцією. Зригування новонароджених відбувається через недосконалість шлунково-кишкового тракту немовляти, при дорослішанні дитини та вдосконаленні всіх його органів ця проблема зникає. Очевидно, що недоношені немовлята більш схильні до цього явища. Зригування може бути викликане і приватними причинами, які будуть розглянуті нижче.

Чим може бути викликане зригування новонароджених

Причини відрижки новонароджених такі:

  1. Переїдання. При збільшенні числа годувань і обсягу одержуваної немовлям їжі «зайве» молоко або суміш відторгається організмом. Таке явище характерне для немовлят, що знаходиться на змішаному вигодовуванні – мами часто не можуть визначити, скільки грудного молока випив малюк, і якою кількістю суміші його потрібно догодувати. Ті що знаходиться на грудному вигодовуванні немовля також можуть зригувати через переїдання, в цьому випадку треба відрегулювати режим годувань.
  2. Заковтування повітря під час годування. При попаданні в шлунок малюка повітряний міхур виштовхується звідти разом з їжею, і дитина відригує. При грудному вигодовуванні ця проблема може говорити про те, що малюк неправильно захоплює груди. При правильному захопленні в роті немовляти повинен знаходитися не тільки сосок, але і ареола. Якщо дитина на штучному вигодовуванні, потрібно стежити за тим, щоб у соску завжди було молоко, краще використовувати пляшечки спеціальної «антиколиковой» системи – вони перешкоджають заковтування повітря дитиною. Також рекомендують після годування кілька хвилин тримати дитину вертикально, щоб вийшло повітря.
  3. Неправильно підібрана суміш. Якщо дитина часто відригує і знаходиться на штучному вигодовуванні, можливо, обрана суміш не підходить йому, з якихось причин не засвоюється в організмі. Це питання слід обговорити з педіатром. Для часто відригує дітей виробляють спеціальні суміші, що відрізняються підвищеним вмістом казеїну, або з додаванням загусників, наприклад, крохмалю. Такі суміші швидше згортаються в шлунку малюка, що перешкоджає відрижки.

Як зрозуміти, що дитині потрібна допомога лікаря

Зригування новонароджених є нормою, але є симптоми, які повинні насторожити батьків:

  1. дитина відригує частіше 6 разів на добу
  2. дитина відригує більше половини обсягу молока або суміші, з’їдених за одне годування
  3. після відрижки у дитини спостерігається кашель і нестача повітря, дитина турбується і відчуває дискомфорт

Якщо хоча б один із симптомів має місце, потрібно звернутися до педіатра. Часті зригування можуть говорити про хвороби шлунково-кишкового тракту, про проблеми розвитку центральної нервової системи або інфекційних захворюваннях. Всі ці проблеми вирішуються тільки за допомогою лікаря.

Що можна зробити, щоб уникнути відрижки

  1. спробувати годувати дитину частіше, але невеликими порціями
  2. викладати дитину на животик перед годуванням. Це допомагає видалити з організму дитини газики (надмірне газоутворення також призводить до відрижки)
  3. не викладати дитину на животик після годування
  4. періодично видаляти слиз з носика дитини. Заковтування повітря при годуванні іноді може бути викликано тим, що маляті просто важко дихати носом

Зригування – нормальний процес для новонародженого малюка. Якщо дитина відригує не частіше 6 разів на добу, і це не доставляє йому дискомфорту, швидше за все, лікарська допомога йому не потрібна. Як правило, до напівроку відрижки стають набагато рідше, а потім і зовсім припиняються.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...