ЗОНА РИЗИКУ: 5 КРИТИЧНИХ ПЕРІОДІВ РОЗВИТКУ ДИТЯЧОГО ІМУНІТЕТУ

У якому віці імунна система дитини найбільш схильна до хвороб? Як захистити малюка в ці кризові періоди і в якому випадку потрібно звертатися до імунолога?

Людський імунітет – унікальна система захисту, яка перебуває у стані постійного розвитку. Імунітет, як і серце, ніколи не відпочиває, і кожну секунду стримує атаку тисяч бактерій та вірусів. При цьому він формується нелінійно: імунна система має свої «злети і падіння». Найбільше «падінь» чи періодів ослаблення захисних функцій організму має дитячий вік. Імунологи виділяють 5 критичних періодів розвитку імунітету в дітей. Батькам обов’язково потрібно знати, на який вік вони припадають.

1 період: 30 діб після народження

Одразу після появи малюка світ його імунна система (зачатки якої формуються ще в утробі матері) перебуває у пригніченому стані. Це задум природи, яка дозволяє уникнути надто бурхливої реакції імунної системи на величезну кількість нових подразників.

У цей період немовля дуже сприйнятливе до нових вірусів та бактерій, тому батькам варто поберегти його від зайвих контактів. Недарма наші пращури намагалися нікому не показувати новонародженого до хрещення (яке зазвичай проводили на 40-й день після народження). Це повір’я не так допомагало «від пристріту», як рятувало незрілий імунітет дитини.

2 період: з 3 по 6 місяць життя

Приблизно до 3 місяців імунній системі немовля допомагають материнські антитіла. Вони потрапляють в організм малюка ще під час внутрішньоутробного розвитку і після народження – з молоком матері. Однак потім материнські імуноглобуліни руйнуються, щоб дати можливість дитячому імунітету виробити власний захист. Етап руйнування припадає на 3-6 місяць життя дитини.

Саме в цей час дітки часто хворіють на вірусні застуди, кишкові інфекції та різного роду запалення респіраторної системи (аденовіруси, грип, парагрип). За рахунок цього в організмі дитини формується первинна імунна відповідь. Однак малюк не залишає після себе імунологічну пам’ять, тому дуже висока ймовірність повторного зараження. Також у цьому віці дуже важко протікають такі дитячі інфекції, як кашлюк, кір та краснуха. Вони так само не залишають після себе імунітету, тому у старшому віці дитина може перехворіти на них знову.

У процесі руйнування материнських антитіл у цьому віці можуть проявитися первинні дефекти імунної системи дитини. Так, наприклад, якщо ГРВІ протікає з ускладненнями і переходить у бронхіт або пневмонію, малюка потрібно показати імунологу. Також у цей період найчастіше виявляються перші ознаки харчової алергії – на продукти, які вживає мати під час грудного вигодовування.

3 період: 2-й рік життя дитини

Імунна система малюка у цьому віці починає свою перебудову на «дорослі рейки». Якщо до цього у дитини формувався тільки місцевий імунітет (імуноглобуліни класу А, які не мають імунологічної пам’яті), то тепер починають вироблятися імуноглобуліни класу G. Вони здатні «запам’ятовувати» віруси, бактерії та мікроби та вибудовувати проти них стійку систему захисту.

Водночас у цьому віці дитина починає активно контактувати з однолітками. Це час пісочниць, дитячих майданчиків, а для деяких – і першого походу до дитячого садка. Через те, що імунітет перебудовується, реакції організму на вірусні та мікробні інфекції можуть бути ослабленими. Отже, дитина набагато частіше почне підхоплювати респіраторні захворювання (як правило, навіть повторно). Взагалі, імунологи кажуть, що на другому році життя імунна система дитини ще не готова до постійного перебування в дитячому колективі. Тому, якщо є така можливість, дитячий садок краще відкласти до 3 років.

4 період: вік 6-7 років

Цей критичний період вважається найнестійкішим: у деяких діток він починається в 4 роки, а у когось у молодшому шкільному віці. Основна характеристика – на цьому етапі вміст у крові дитини імуноглобуліну класу G досягає такого ж рівня, як і у дорослої людини. Також своїх максимальних значень досягає імуноглобулін класу Е (він формується внаслідок зараження організму гельмінтами та відповідає за прояв алергії).

Чому ж у такому разі період вважається критичним? Справа в тому, що місцевий імунітет (за який відповідає імуноглобулін класу А), як і раніше, не стійкий. Через це багато хвороб у цьому віці можуть перейти до категорії хронічних (наприклад, хронічний бронхіт і тонзиліт, астма, діабет 1 типу, риносинусити, зустрічаються також хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту). За статистикою, у 50% дітей хронічні захворювання вперше виявляються саме у 5-6-річному віці.

Тому дуже важливо у цей період уважно стежити за станом дитини. Якщо ви помічаєте, що під приціл хвороб часто потрапляють ті самі органи, потрібна обов’язкова консультація профільних фахівців (ЛОР, пульмонолог, гастроентеролог). До імунолога варто вести дитину, якщо у цьому віці часті ГРВІ дитини супроводжуються ускладненнями. Ще один привід здатися фахівцеві з імунітету – якщо дитина повторно хворіє на ті хвороби, до яких має вироблятися стійкий довічний імунітет (вітрянка, кір, краснуха).

5 період: вік 12-15 років

Останній критичний період формування імунітету припадає на період статевого дозрівання. У дівчаток він настає раніше, у 12-13 років, у хлопчиків трохи згодом, у 14-15 років. Гормональна перебудова організму торкається лімфатичної системи: на цьому етапі дорослішання обсяг лімфоїдних органів (у яких, власне, і виробляються імунні клітини) зменшується. Через це підлітки часто підхоплюють «дитячі» хвороби, але переносять їх набагато гірше, ніж у ранньому віці. Та ж вітрянка у дитини 13-14 років протікає дуже важко і може викликати ускладнення аж до поразок головного мозку.

У цьому віці дуже важливо стежити за станом здоров’я дитини. Адже на імунітет можуть впливати як внутрішні, так і зовнішні чинники. Підлітки дуже часто починають курити чи пробувати алкоголь. Це руйнівно діє на ослаблену лімфатичну систему. Якщо у дитини до цього віку вже є якесь хронічне захворювання, і ви його регулярно лікуєте антибактеріальними, протигрибковими або гормональними препаратами, дуже важливим є постійне спостереження імунолога, щоб уникнути розвитку аутоімунних реакцій.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...