ЗМІЦНЮЄМО ІМУНІТЕТ: ЩО ПОТРІБНО ЇСТИ ДИТИНІ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я КИШЕЧНИКА

"Як їжа впливає на імунітет дитини? Чому для імунної системи важливо здоров’я кишечника? Що потрібно їсти, щоб поліпшити імунітет: відповідає генетик.

У нашому кишечнику «живе» величезний конгломерат бактерій, який називається мікробіота. Біологи кажуть, що це окремий орган, неймовірно важливий для формування імунітету. Він постійно «тренує» захисну реакцію організму і стимулює вироблення імуноглобулінів. Відповідно, чим краще стан мікробіоти, тим міцніше імунна система. У свою чергу, мікробіота безпосередньо залежить від їжі, адже саме їжа заселяє кишечник бактеріями. Що і як потрібно їсти, щоб підтримувати цей орган в нормі, розповів генетик Олександр Коляда.

Навіщо нам потрібен кілограм бактерій

Мікроби живуть не тільки під обідком унітазу. Вони щільним шаром покривають все людське тіло. Однак головна точка їх концентрації – це кишечник. Точніше, його мікрофлора або, як її ще називають, мікробіота. Олександр Коляда стверджує, що це окремий і цілком собі самостійний орган. У дорослої людини він важить 1,5-2 кілограми, а у дитини 6-7 років – близько 700-800 г. Формується мікрофлора кишечника на перших роках життя, і до шкільного віку вона, як правило, вже здатна повноцінно працювати на благо імунітету .

Як і навіщо працює мікробіота? Якщо дуже спрощено, то вона є тренувальним майданчиком для імунної системи. «Наш імунітет щомиті виховується мікробами нашого кишечника, – пояснює Олександр Коляда. – Адже мікроби – це чужорідні організми. На стінках і слизової кишечника вони вступають в контакт з імунними клітинами, налаштовують їх на потрібний лад, викликають правильний імунну відповідь. Тому будь-який збій в кількості і якості мікробів призводить до того, що імунітет працює неадекватно».

Найбільший удар по мікробіоті завдають хвороби і лікування антибіотиками. В цьому випадку гине багато бактерій, і на їх місце можуть прийти зовсім не ті мікроби, які потрібні організму. Однак точно так само можна порушити баланс мікрофлори неправильним харчуванням. Олександр Коляда стверджує, що особливо чутливі до цього діти дошкільного та молодшого шкільного віку. Експерт виділив декілька важливих принципів харчування для здорової мікрофлори кишечника, які допоможуть сформувати у дитини міцний імунітет.

Правило 1. Їжа повинні бути різноманітною

Здоров’я мікрофлори безпосередньо залежить від різноманітності їжі. І в цьому плані не йдеться про білки, жири і вуглеводи, хоча їх баланс також надзвичайно важливий для здоров’я кишечника і організму в цілому. «В даному випадку ми говоримо про різноманітність продуктів харчування, – пояснює Олександр Коляда. – Це запорука різноманітності бактерій в організмі, і відповідно, можливість більш інтенсивного тренування імунітету. Бактеріями, які є в кишечнику, заразитися практично неможливо. У дитини молодшого шкільного віку вони всі вже є. Нам важливо підтримувати їх різноманітність і кількість. Для цього потрібно їсти якомога більше різних продуктів. Мікробіологічна дієта – це кожен день їсти щось інше».

Правило 2. Не захоплюйтеся молочними продуктами

Через рекламу в нас може скластися враження, що «всі йогурти однаково корисні», всі вони кишать цілющими бактеріями, і це єдине їх повноцінне джерело для дитячого організму. «Насправді для бактерій, які живуть в йогурті, це не природне середовище проживання, – каже Олександр Коляда. – Ті ж лактобактерії в природі живуть на рослинах. Безумовно, зброджені кисломолочні продукти корисні для мікробіоти, але споживати їх потрібно в розумних кількостях».

Правило 3. Більше рослинної їжі

Головна користь рослинних продуктів для кишечника – це клітковина. Вона покращує перистальтику і одночасно є відмінною «їжею» для мікробіоти. Тому частіше давайте дитині овочі та фрукти – бажано в сирому і первозданному вигляді. «Робіть ставку на все, що потрібно ретельно жувати: морква, яблука, груші. Врахуйте, що для кишечника важлива саме клітковина. Тому, коли ви робите з яблука сік і відкидаєте м’якоть, для вітамінів це прекрасно, але ось для мікробіоти – не найкраща ідея», – зазначає Олександр Коляда. Крім того, експерт радить звернути увагу на цибулю і часник. Вони дуже багаті пребіотиками, які також потрібні для здоров’я кишкової мікрофлори.

Правило 4. Додайте в раціон ферментовані продукти

Ферментована їжа (продукти,які перед вживанням зазнали процесу ферментації або зброджування) вважається однією з найбільш корисних для мікрофлори. В процесі ферментації в продуктах утворюються пробіотики і пребіотики, які необхідні для «підживлення» бактерій. До найпростішим з ферментованих страв відносяться квашена капуста і домашні соління (тільки без оцту), а також натуральні йогурти і кефір (пам’ятаємо, що без фанатизму). До речі, квашену капусту Олександр Коляда називає мало не ідеальним субстратом для мікробів.

Правило 5. Відмовтеся від цукру і кондитерських виробів

Це простіше сказати, ніж зробити. Однак перед черговою покупкою ласощів для дитини згадайте, що цукор сприяє розвитку патогенної (тобто, хвороботворної) мікрофлори. Вона погіршує загальний стан мікробіоти і тим самим знижує імунітет. Крім того, цукерки і пончики містять багато хімічних добавок, які дратують слизову кишечника. Так що замість вироблення імуноглобулінів їй доводиться боротися з роздратуванням. Якщо вже хочете побалувати дитину солодким, вибирайте сухофрукти. Тільки врахуйте, що в промислових масштабах їх часто обробляють сиропом і антибіотиками. Куди краще яблуко або абрикос, висушений вами на сонці. До речі, ще не пізно створити запас «здорових» смаколиків на зиму.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...