Жовтяниця у новонародженних

Жовтяниця у новонародженнихУ новонародженого через два-три дні після народження, склери та шкіра можуть набути жовтуватого відтінку. Цей стан називається жовтяниця новонароджених. Часто вона не небезпечна і проходить швидко, але все ж вимагає спостереження педіатра, оскільки причини її появи можуть бути різними.

Фізіологічна жовтяниця у новонароджених

Білірубін – жовчний пігмент, що утворюється з гемоглобіну після розпаду червоних клітин крові (еритроцитів). Спочатку утворюється вільний чи непрямий жовчний пігмент, який з крові захоплюють клітини печінки і піддається кон’югації – непрямий білірубін під впливом ферменту клюкуронілтрансферази з’єднується з глюкуроновою кислотою, утворюється прямий або пов’язаний жовчний пігмент. Далі прямий і мала кількість непрямого пігменту з жовчю надходять в кишечник, де формуються в нові сполуки, що виводяться із сечею (уробілін) і калом (стеркобілін).

Обмін білірубіну у плода та новонародженого має свої особливості, при яких він накопичується в крові і проникає в тканини. У новонародженого в крові є еритроцити з фетальним гемоглобіном, які швидше старіють і розпадаються, ніж звичайні еритроцити, саме через це білірубін в крові новонародженого підвищений.

Білірубін у плода через недостатність ферментативної системи майже не піддається кон’югації, тому у нього в крові знаходиться непрямий жовчний пігмент, який з організму виводиться з калом (меконієм). Після народження у дитини в крові зростає кількість непрямого білірубіну, що є причиною появи жовтяниці. Через два-три дні у новонародженого починає свою роботу ферментативна система печінки, перетворюючи потихеньку непрямий білірубін у прямий, виводячи його з калом, що поступово зменшує прояв жовтяниці (відбувається це приблизно в кінці 1-го – початку 2-го тижня життя). Ферментативна система починає працювати в повну силу тільки на 3-4 тижні життя новонародженого.

Також жовтяниця у новонароджених може з’явиться через генетичні і вроджені порушення роботи жовчовивідних шляхів або печінки, впливу лікарських препаратів, несумісності крові плода і матері, внутрішньоутробної інфекції.

Лікування жовтяниці у новонароджених

У новонародженого загальний стан не погіршується при фізіологічній жовтяниці, тому лікування зазвичай не потрібне. Іноді проводиться лікування при вираженому захворюванні, шляхом введення внутрішньовенно різних розчинів, щоб вивести білірубін з організму.

Жовтяниця у недоношених дітей

У недоношених дітей жовтуха з’являється частіше, ніж у дітей народжених в строк. Відбувається це тому, що накопичення непрямого білірубіну відбувається повільніше, триває довше і досягає високих концентрацій, що може викликати інтоксикацію з ураженням тканин головного мозку.

Виражена жовтяниця у недоношених дітей потребує лікування в умовах лікарні.

Гемолітична жовтяниця у новонароджених

Гемолітична жовтяниця виникає у новонароджених через несумісність крові по резус-фактору плоду і матері або спадкових захворювань. Якщо у жінки резус-негативний фактор, а у плода резус-позитивний, то в організмі у жінок починають вироблятися антитіла, які намагаються позбутися від чужорідного організму (плода). В результаті цього, у плода в організмі починається розпад еритроцитів (гемоліз) і відбувається накопичення непрямого білірубіну у великій кількості. У такому випадку дитина народиться з жовтяницею або вона з’явиться в першу добу його життя. Така дитина буде млявою, буде погано смоктати груди і мало рухатиметься. З підвищенням непрямого білірубіну у новонародженого з’являться ознаки порушення головного мозку. Це дуже небезпечно, оскільки може призвести до необоротних змін центральної нервової системи.

Лікування гемолітичної жовтяниці у новонароджених проводиться тільки в лікарні.

Отже, жовтяниця у новонароджених може з’явитися з різних причин і мати різні наслідки. Розібратися в причинах може тільки лікар.

Матеріали статті перекладені з сайту: child-happy.com

Фото з сайту: i.u-mama.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...