Здоров’я дитини. Головне про медичні аналізи

Здоров'я дитини. Головне про медичні аналізиБез лабораторних досліджень в медицині, на сьогоднішній день, не обійтися. Аналізи – це найбільш точні показники роботи організму. Перший раз малюк «дізнається» про них ще в пологовому будинку. Потім лікар дає направлення на обстеження перед кожною вакцинацією, напередодні зарахування в садок або школу, а також, можливо, при підозрі на якесь захворювання.

Про що потрібно потурбуватися мамі, якщо маляті дали направлення на аналізи?

 1. Якщо призначено кілька процедур та аналізів, їх необхідно розподілити за часом. Педіатри радять не комбінувати в один день похід в лабораторію і на ультразвукове обстеження, рентген, томографію та ін.
 2. З’ясувати графік роботи лабораторії. У більшості випадків, вони відкриті вранці, приблизно, з 7 до 11 годин. Це пов’язано з тим, що збір багатьох аналізів краще проводити відразу після пробудження, коли дитина досить відпочила.
 3. Підготувати спеціальні контейнери. Можна придбати готові в аптеці або використовувати добре вимиті, простерилізовані і висушені скляні банки. Якщо планується здача крові – купіть скарифікатор (для проколювання пальчика) або шприц (для вени). Не відкладайте це на ранок. Цілком імовірно, в потрібний момент аптеки ще будуть закриті.
 4. Продумайте, чим можна відвернути малюка при здачі крові на аналіз. Наприклад, візьміть з собою цікаву іграшку або кольоровий пластир.

Аналіз крові. Розшифровка основних показників

Зазвичай на лабораторних бланках надруковані середньостатистичні дані здорової людини. Ви можете самостійно порівняти їх з отриманим результатом. Але пам’ятайте, що дитячий організм має свої особливості.

 1. Тромбоцити. Відповідають за згортання крові. Недостатня їх кількість зустрічається у недоношених немовлят і малюків зі специфічними захворюваннями кровоносної системи. Відсоткове співвідношення тромбоцитів зростає при анемії, сильній крововтраті, різних запаленнях.
 2. ШОЕ. Ця абревіатура розшифровується як швидкість осідання еритроцитів. Якщо дитина підхопила інфекцію, отруїлась або перенесла крововтрату, ШОЕ буде підвищено.
 3. Лейкоцити. Їх велика кількість в крові може свідчити про запалення. Крім того, частка лейкоцитів зростає після хірургічних операцій, при наявності онкологічних недуг. Зниження відбувається якщо дитина захворіла на грип, краснуху, свинкою або просто погано харчується.
 4. Еритроцити. Надмірна кількість цього компонента фіксується при загущенні крові або гіпоксії. Недолік – при нестачі вітамінів і мікроелементів.
 5. Гемоглобін. Відповідає за транспортування кисню до клітин організму. Занадто високий гемоглобін буває при зневодненні, опіках, проблемі з кишечником, пороках серця та ін. Знижений – при анемії, кровотечі.

Результати аналізу крові сильно залежать від ранкового меню, фізичної та емоційної активності перед походом в лабораторію. Медики не рекомендують з ранку до забору крові нічого не їсти і не пити крім чистої води. Тому бажано захопити з собою в поліклініку печиво або бутерброди.

Аналіз сечі

 1. Мутний колір з коричневим або червонуватими відтінками та присутністю «пластівців» свідчить про запалення.
 2. Нормальна PH реакція – слабокисла. Лужна може говорити про цистит або пієлонефрит, кисле – про можливе підвищення температури тіла або поганоме харчування.
 3. Наявність білка і еритроцитів означає проблеми з нирками.
 4. Лейкоцити – запалення.
 5. Глюкоза – можливо, цукровий діабет.

Збирати матеріал для аналізу слід строго після підмивання. У немовлят не варто використовувати народні методи, на зразок віджимання підгузників, краще купіть в аптеці спеціальні целофанові пристосування, які акуратно кріпляться за допомогою липкої стрічки на зразок пластиру.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...