ЗАТРИМКА ПОЛОГІВ: ХТО В ГРУПІ РИЗИКУ І ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА

Хто з жінок схильний до ризику переношеної вагітності. Яка затримка пологів вважається безпечною для малюка. Які симптоми говорять про те, що пологи пора стимулювати?

Момент появи дитини на світ – найбільш хвилюючий в житті кожної жінки. Шкода, що ніхто не може передбачити його з точністю. Медики називають тільки передбачувану дату пологів (ПДР), яка по факту може на кілька тижнів відрізнятися від години Х. Якщо ви вже при надії і рахуєте хвилини до пологів, будьте готові до того, що малюк може засидітися в животику. Вчені виділили кілька об’єктивних факторів, які збільшують термін виношування немовляти. Однак не варто панікувати і вважати кожен «зайвий» день затримкою пологів. Переношену вагітність може діагностувати тільки лікар.

Які чинники провокують затримку пологів?

Прийнято думати, що здорова вагітність жінки триває 40 тижнів. Однак ця цифра дуже умовна. Варіантом норми вважається народження дитини і на 37, і на 42 тижні. Тому, навіть якщо ви уві сні можете назвати день і годину зачаття, самостійно обчислити дату пологів у вас навряд чи вийде. Для того, щоб правильно визначити ПДР, лікарі враховують дату останньої менструації, тривалість вашого стандартного циклу, дату перших ударів серця малюка і його перші рухи в вашому животику.

Так, одним з головних чинників, які збільшують термін виношування немовляти і «відтягують» ПДР, вважається довгий цикл менструації. Якщо до вагітності місячні у вас йшли раз в 30-35 днів, дитина, швидше за все, з’явиться на світ після 40 тижнів. Крім того, до переношування схильні жінки таких груп ризику:

 • після абортів або гінекологічних захворювань;
 • з порушеннями ендокринної системи;
 • після перенесених в дитинстві інфекційних захворювань (скарлатина, краснуха, паротит);
 • якщо перша вагітність була переношуваною;
 • якщо це перші пологи, а жінці вже за 30.

У недавньому дослідженні американських вчених з університету Північної Кароліни було виявлено ще декілька цікавих факторів, які можуть вплинути на те, що вагітність буде тривати довше загальноприйнятого терміну:

 • при вагітності після 30 років кожен рік життя додає майбутній мамі 1 день до ПДР;
 • до переношування схильні жінки, які самі з’явилися на світ із зайвою вагою: кожні 100 грам – це плюс один додатковий день до вагітності.

Коли затримка пологів не вважається небезпечною

Кожен “зайвий” день вагітності для тривожної мами стає джерелом переживань. Однак визначити, наскільки це небезпечно для немовляти, може виключно лікар. Медики розрізняють поняття помилкового й істинного переношування. Хибне переношування (по-іншому його називають пролонгована вагітність) – це затримка пологів на 10-14 днів, яка при цьому не супроводжується погіршенням стану дитини.

Якщо ви себе відчуваєте нормально, а дитина в животику подає всі належні ознаки життя, все, що потрібно на цьому етапі – звернутися до лікаря. Він за  допомогою спеціальних обстежень оцінить стан малюка і, швидше за все, порекомендує вам дотримуватися режимних заходів. Для профілактики істинної затримки пологів мамі на цьому етапі потрібно:

 • по можливості більше бувати на свіжому повітрі; під час прогулянки чергувати глибокі і короткі вдихи;
 • змінити раціон: виключити жирне м’ясо і молочні продукти, додати клітковину; оптимально на час перейти на вегетаріанське меню;
 • виконувати дихальні вправи і вправи-розтяжки, які рекомендовані для підготовки до пологів;
 • регулярно спостерігатися у лікаря і при необхідності лягти в стаціонар.

Затримка пологів як патологія вагітності

Істинне переношування – це медична патологія, яка викликана неготовністю організму вагітної жінки до пологів. У цьому стані ризики для майбутнього малюка досить високі. Головна проблема процесу – це старіння плаценти (плацентарна недостатність). Вона перестає виконувати свої функції, що призводить до дефіциту харчування і гіпоксії (кисневого голодування) плода. Крім того, при затримці родової діяльності дитині буде важко з’явитися на світ: кістки черепа і хребта ущільнюються, тому прохід через родові шляхи стає травмонебезпечним.

Базові ознаки затримки пологів, які може помітити сама жінка, – це втрата ваги (більше, ніж на кілограм) і зменшення обсягу живота на цілих 5-10 см. Крім того, з грудей на цьому етапі замість молозива починає виділятися молоко. Однак ступінь ризику для дитини може визначити виключно лікар, і то не «на око», а за допомогою спеціальних досліджень.

Якщо у вас є підозра на затримку пологів, вам обов’язково потрібно зробити УЗД плаценти. Вона покаже, в якому стані знаходиться цей важливий ембріональний орган, а також дозволить оцінити кількість навколоплідних вод. Також вам можуть призначити доплерографію плацентарного кровотоку, щоб дізнатися, чи достатньо кисню і поживних речовин надходить до малюка. Ще одне дослідження – це кардіотокографія, яка синхронізує частоту серцевих скорочень плода з тонусом матки. Останній аналіз – це вагінальний мазок на цитологічне дослідження гормонального фону. За його результатами можна визначити, чи почнуться у вас перейми, або їх доведеться стимулювати.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...