• Без категорії

З 9 до 12 місяців: багато рухів

З 9 до 12 місяців: багато рухівПеребираючись по сходах розвитку і навчившись повзати, а потім підводитися, дитина нарешті підходить до однієї з найбільш хвилюючих подій – умінню ходити. Тримайте відеокамеру напоготів! Вам належить брати участь в незабутній виставі. Незграбні і неймовірні перші цікаві рухи і повороти у міру сходження малюка по сходах розвитку, поступово удосконалюватимуться.

Розвиток рухових навиків

До 9 місяців діти відточують свій власний стиль повзання, він стає найефективнішим, зручнішим і швидким. Більшість малюків повзає рачки, що дозволяє їм краще зберігати рівновагу, координувати рухи однієї і іншої сторін тіла, а значить, готуватися до освоєння нових рухових навиків.

Навчившись повзати, малюк почне експериментувати з різними модифікаціями цього навику. Його рухи стануть забавними і злегка кокетливими. Він швидко перебирає руками і ногами, вертить, крутить головою, все тільце бере участь в цьому дійстві переповзання з місця на місце.

Повзання відкриває широку дорогу малюку для спілкування. Тепер йому не потрібно чекати, коли ви зволите підійти. Він сам приповзе до вас і, хапаючись за ваш одяг і прагнучи встати на ніжки, натякатиме вам, що "пора пограти".

Повзають не всі

Деякі фахівці з розвитку дітей схильні вважати, що малюки, які минуть стадію повзання, ризикують пізніше зіткнутися з проблемами, що стосуються підтримки рівноваги, тому що саме повзання дозволяє оволодіти ним повною мірою. Мабуть, в окремих випадках це твердження і справедливо, але є немало дітей з хорошою координацією рухів, які дуже швидко проходили стадію повзання і відразу починали освоювати інші форми руху. Так, один наш малюк "ходив" на колінах замість того, щоб повзати. Інший їздив на попці, відштовхуючись однією ногою і підібравши іншу під себе. Деякі малюки так вправно пересуваються так само, що зовсім не потребують повзання. І, можливо, захоплення, яке викликають у батьків такі забавні форми пересування, тільки заохочує малюків.

Чи безпечні загородки?

Поставити загородку на сходах – все одно, що розмахувати червоною ганчіркою перед молодим бичком. Ваш любитель-верхолаз старанно дертиметься вгору, трястиме і розгойдуватиме загородку, поки врешті-решт не повалиться разом з нею. Що краще – сподіватися на загородку або вчити малюка правильно повзати по сходах – залежить від темпераменту дитини і його рухових можливостей. У 8-10 місяців у більшості дітей розвивається страх висоти. Деякі, підповзаючи до краю, зупиняться, озирнуться і міцно схопляться за край сходинки. Таких малюків можна навчити безпечно спускатися по сходах вниз. Проте імпульсивні малюки не витрачають час на те, щоб поволі сходити вниз і обмацувати край сходинок, вони норовлять швидше подолати сходи і швидше за все скотяться. Ці малюки дуже швидко освоюють рухові навики і вчаться дертися. За ними-то і потрібно уважно стежити (як і за тими, хто починає рано ходити). В цьому випадку стануть в нагоді, можливо, і безпечні загородки.

Дертися – це повзти вгору

Подивіться, як малюк залізає на ліжко або софу. Він хапається за покривало і, підтягаючи себе, підіймається вгору. Дертися – значить теж повзти, але не вперед, а вгору. Це один з прикладів того, як діти вміють перетворювати одні навики на інші. В результаті закономірностей розвитку нервової системи дитини (від голови до кінчиків пальців) його руки виявляються краще скоординованими і сильнішими, ніж ноги і ступні.

Малюк спочатку підтягає себе вгору за допомогою рук, тоді як його ще слабенькі ніжки підгинаються, а ступні зкосолаплені всередину. Потім він вчиться виштовхувати себе вверх ногами, утримуючись у цей момент на руках. Видершись на диван або на високий стілець, він із захопленням озирається навколо, задоволений, що забрався так високо і що звідси добре все видно.

У цьому віці він може на мить як би завмерти в стоячому положенні, але протриматися так йому вдається поки недовго.

Ось коли починаються справжні забави! Малюк одержує величезне задоволення, деручись на купу подушок, а ще краще – на лежачого на підлозі тата. До року він вже може видертися по сходовому прольоту під схвальні вигуки батьків і старших братів і сестер. Але звернете увагу, як "замислюється" тільце дитини, коли він вже досяг вершини сходів. Малюки не знають, що спускатися зі сходів краще всього задом. Вони необачно починають повзти вниз головою і тут же скачуються стрімголов. Коли дитина повзе вгору, він обходиться без вашої допомоги, а якщо сходить вниз, йому треба допомогти. Покажіть, що вниз краще всього рухатися задом – розверніть його як треба, допоможіть дотягнутися ногою до наступної сходинки. Потім малюк так само "обмацуватиме" ногою висоту (наприклад, сповзаючи з дивана). Стежте, щоб дитина добре трималася руками за сходинку, розвертаючись для спуску, а на наступну ставав всією ступнею.

Стояти з підтримкою

Як тільки дитина навчиться, тримаючись за ваш одяг або за меблі, підійматися, вона постарається витягнути з цього максимум задоволення – постояти більше, щоб оглядітися навколо. В результаті розвивається уміння стояти з підтримкою. Перші спроби утримати рівновагу, як правило, закінчуються невдачею, тому що ніжки його підгинаються. Як тільки він навчиться стояти, як балерина (спираючись на всю ступню і розвівши носки в сторони), стане стійкішим.

Якщо малюк допомагає собі встати, чіпляючись за ваші брюки, ви поступово все менше відчуватимете тяжкість його тіла. Так, спочатку ваша нога потрібна йому не тільки для рівноваги, але і для опори, а трохи пізніше – тільки для рівноваги.

Навколо столу

Малюк піднявся, постояв, спираючись спиною об диван або низький столик і… рушив в свій перший шлях. Спочатку він намагається рухатися боком, приставляючи одну до іншої ще неслухняні ніжки. Але незабаром він зрозуміє, що рухатися убік не дуже-то зручно, і блискуче справиться з рішенням цієї задачі.

Він розвертає ступні і ніжки так, щоб вони могли йти вперед, а не убік, і потім повертає весь тулуб. Потім виносить одну ногу вперед, приставляє до неї іншу – один крок, потім ще раз одна нога, за нею – інша, таким чином він курсуватиме навколо низького столика, тримаючись за нього спочатку обома руками, а потім тільки однією.

БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Це нове досягнення, пов’язане з можливістю курсувати навколо маленького столика, – велика радість для малюка, але і можливі неприємності. По дорозі він прагнутиме схопити все, що можна дістати. Приберіть із столика і з інших низьких предметів меблювання гострі і маленькі (щоб він не міг їх проковтнути) речі, а ще краще придбайте спецільні меблі. В сучасних меблевих магазинах продається спеціальна детская мебель. Величезне задоволення для малюка – звисаючий телефонний шнур – пам’ятаєте про це, будь ласка.

Джерело: materinstvo.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...