ЯКЩО ДИТИНА – ІНТРОВЕРТ: 10 ПРАВИЛ, ЯКІ ПОВИННІ ПАМ’ЯТАТИ БАТЬКИ

Інтроверти сором’язливі, або не дуже товариські, люблять побути на самоті – і не всім батькам це зрозуміло. Діти-інтроверти зазвичай успадковують цю якість від одного з батьків. Рідко буває так, що і мама, і тато інтроверта самі – екстраверти.

Замкнутість, тяга до самотності, нелюбов до спілкування і веселих ігор – це може дійсно бути симптомами як фізичних, так і психологічних проблем. Але якщо дитина здорова, у неї є апетит, вона посміхається, задоволена своїм станом і щаслива побути на самоті – значить, це просто властивість її характеру.

Що повинні пам’ятати батьки дитини-інтроверта, щоб жити з ним в мирі та злагоді?

  1. Бути інтровертом – нормально

Не менш нормально, ніж екстравертом. Хтось більш товариський, хтось менше, не всім потрібен натовп друзів, немає нічого страшного в сором’язливості. З віком і при правильному підході до виховання дитина все більше соціалізується і часто втрачає дуже виразні риси інтроверта. Вона активніше спілкується, висловлює більше емоцій, часто буває в суспільстві інших.

  1. Інтроверт – це назавжди

Людина спочатку народжується або інтровертом, або екстравертом. Іноді інтроверт може бути балакучим і товариським, а екстраверт – посумувати в сторонці, але через короткий час все повертається на круги своя, темперамент проявляється знову, тому що лежить в основі особистості.

Це умовний фундамент: якщо у нього є певний розмір / форма, то що б ви не будували зверху, фундамент буде колишнім.

  1. Дитина не страждає, її не потрібно рятувати

Можна зрозуміти бажання батьків, які підштовхують дитину до спілкування з іншими дітьми, намагаються долучити її до якихось колективів, самодіяльності, виховати командним гравцем. Все це дійсно потрібно і корисно, але не можна змушувати інтроверта через силу, цим ви його не мотивуєте.

Якщо дитина любить посидіти на самоті і почитати книгу, складати пазли, перебирати якісь іграшки – з нею все нормально. Вона може посумувати, щось собі обмірковувати, придумувати, завести уявних друзів – все це абсолютно нормально.

Звичайно, завдання батьків – показати, що світ не обмежується кімнатою і спілкуванням з книгами. Інтроверти добре розкриваються (хоч і частково) під час подорожей, це також варто пам’ятати.

  1. Інтроверту легко спілкуватися з однією людиною і важко – з колективом

Насправді в інтровертів непогано розвинені навички спілкування. Якщо дитина-інтроверт в принципі налаштована поговорити або поспілкуватися, або цьому сприяє ситуація (прийшов в садок, школу, гості), то вона запросто може підтримати бесіду з однією, навіть незнайомою, людиною.

Складніше, коли дитина потрапляє в колектив, де багатьох не знає. Наприклад, прийшов в секцію або перший клас. Інтроверту складно сприйняти відразу дуже багато нових людей: він вивчає кожну нову людину і спостерігає за нею, щоб зрозуміти, чи варто перед ним відкритися, друг це чи ворог. Відповідно, коли людей відразу багато – дитина губиться і замикається, вважає за краще просто спостерігати за всім зі сторони і ні з ким не спілкуватися.

  1. Інтроверти легко втомлюються під час спілкування

Особливо, якщо спілкуються з дуже явними екстравертами, це забирає у них багато сил. Для дітей дуже важко, коли навколо них «щебечуть», постійно щось розповідають, кудись тягнуть, щось питають. Тому спілкування з однолітками інтроверти полюбляють «дозувати».

Якщо дитина маленька і ви бачите, що вона вже втомилася від енергії інших дітей, допоможіть їй піти з цієї ситуації і побути трохи на самоті.

  1. Інтровертам важко заводити друзів

Зазвичай вони намагаються всі відносини – і дружні, і романтичні – завести раз і на все життя. Так-так, з самого дитинства. Інтроверту важко подружитися з кимось, але якщо він вже розкрився, то сподівається, що ця дружба буде назавжди.

  1. Інтроверт важко переживає конфлікти

Як було сказано вище, якщо інтроверт починає будь-які відносини, то сприймає їх дуже серйозно. Але ви ж знаєте, що таке дружба і любов в дитячому та підлітковому віці?

Сьогодні дружу – завтра не дружу, сьогодні люблю – завтра не люблю. Сьогодні у мене така найкраща подруга, завтра – інша. Сьогодні цей хлопчик зі мною фліртує, а завтра – з іншою.

Але все це не про інтроверта. Для нього це справжня зрада, якщо від нього раптово відвертаються, якщо про нього пліткують, плетуть інтриги. Сам інтроверт так не робить і дуже важко переносить подібні ситуації.

Батькам важливо поставитися з розумінням і не знецінювати проблеми дитини-інтроверта.

  1. Спілкування інтроверта з іншими дітьми потрібно заохочувати акуратно

Якщо на якомусь святі, наприклад, ваша дитина познайомилася з іншими дітьми і непогано провела час – це не означає, що треба наступного разу підштовхувати її в спину зі словами «Давай-давай, не придурюйся, я знаю, ти можеш спілкуватися».

Скажіть дитині-інтроверту щось на кшталт: «Я думала, тобі не сподобається, а глянь, як чудово ви пограли». Але будьте готові, що дитина все ж не стане з цього дня дуже товариською.

  1. Інтроверт любить побути один

Особливо ця якість засмучує батьків, коли вони влаштовують для дитини галасливий і веселий день народження, а у відповідь дитина замикається, плаче – і в підсумку свято зіпсоване для всіх.

Заздалегідь обговоріть з дитиною, як би їй хотілося відзначити день народження, запропонуйте варіанти, серед яких вона вибере відповідний.

Не ображайтеся на інтроверта, якщо замість сімейної вечері він захоче посидіти на самоті, а на спільній прогулянці буде постійно відставати і йти окремо.

  1. Пишайтеся своєю дитиною!

Інтроверти – насправді дуже класні. Вони часто думають, що говорять, не кидають слова на вітер, не заводять порожніх швидкоплинних знайомств, не зв’язуються з сумнівними компаніями, тримають своє слово, дуже відповідальні, поважають чужі кордони, уважні, чутливі.

Вони дійсно вміють любити і дружити – і розуміють вас зазвичай краще, ніж ви їх.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...