Якщо тобі скоро народжувати

002У останні дні вагітності під впливом гормонів відбувається перебудова роботи всіх органів і систем жінки. Це необхідно для формування біологічної готовності організму до вигнання плоду – саме ця готовність сприяє тому, що пологи наступають вчасно і протікають правильно.

Як відомо, протягом всієї вагітності головним гормоном, який забезпечував правильне протікання вагітності, був прогестерон. Прогестерон стримував скорочення м’язів матки і попереджав мимовільного викидня. У останні дні вагітності прогестерон втрачає свою першість, в організмі починають вироблятися інші жіночі статеві гормони – естроген. Під дією естрогену утворюється скоротливий білок актоміозин, розм’якшується шийка матки і підвищується чутливості м’язів матки до дії речовин, здатних викликати їх скорочення (наприклад, до окситоцину і простагландінам). Росте кількість простагландінов – біологічно активних речовин, які стимулюють скорочення м’язів матки. Збільшується також рівень гормонів, які готують жінку до майбутнього стресу, тобто до пологів.

Плацента активно накопичує біологічно активні речовини (ферменти, вітаміни, мінеральні речовини), здатні забезпечувати високий рівень енергетичних і пластичних процесів. Плацента також припиняє пригнічувати вироблення речовин, що підвищують скоротливу діяльність матки, таких, як окситоцин і ацетілхолін.

Фізичний стан жінки в останні дні вагітності

На 9-у місяці вагітності у жінок виникає або посилюється задишка через те, що велика матка підпирає органи грудної порожнини. У останні тижні перед пологами задишка звичайно проходить, оскільки живіт злегка опускається. Це результат того, що передлежача частина дитини спустилася в малий таз.

При цьому посилюється тиск на сечовий міхур, внаслідок чого жінку можуть турбувати часті позиви на сечовипускання. Зате можуть зменшитися такі явища, як печія і нудота. Замки і метеоризм при вагітності звичайно турбують до самих пологів.

З’являються ознаки порушень з боку центральної нервової системи і системи кровообігу: запаморочення, непритомність, безсоння, підвищена кровоточивість (наприклад, ясен). Унаслідок здавлення кровоносних судин з’являються ознаки варикозного розширення вен, які можуть супроводжуватися набряками ніг і хворобливими спазмами м’язів гомілки. Одна з ознак застою у венах – геморой, він також турбує вагітних жінок. З’являються болі в поясниці, скорочення м’язів матки, які деякі жінки приймають за перейми.

Як змінюється перед пологами матка

До кінця вагітності в матці збільшується кількість і об’єм м’язових волокон, і нервових закінчень (рецепторів). Тому матка стає дуже чутливою по відношенню до рухів дитини. Але в останні тижні вагітності кількість нервових закінчень зменшується: організм готує матку до пологів і прагне зробити їх менш хворобливими. Навпаки, кількість кровоносних судин у області матки збільшується до самих пологів.

Шийка матки в останні дні вагітності під впливом естрогену стає все більш м’якою, готовою до розкриття. В цей же час в каналі шийки матки збільшується виділення слизу, який утворює в каналі шийки захисну пробку, не дозволяючи інфекції проникати в порожнину матки. З початком пологів ця захисна пробка відходить у вигляді слизистого секрету.

Стан плоду перед пологами

Перед пологами дитина стає менш активною, він не так часто рухається. Це відбувається через те, що він виріс, і у нього залишилося дуже мало простору для руху. Це нормально. Звичайно плід до цього часу вже приймає потрібне положення (головка дивиться вниз, а спина вліво). В цей час інтенсивно ростуть всі органи і тканини дитини, дозріває головний мозок. Особливе значення має дозрівання тканини легенів, оскільки в доспілих легенях накопичується достатня кількість речовини, перешкоджаючої спаду легенів (сурфактанту).

Жінка повинна знати, що у дитини в цей час вже розвинулися органи чуття, тому він чує і розуміє мову матері, батька і інших людей. Не слова, звичайно, але емоційний настрій розмови він дуже добре уловлює (швидше за все, це пов’язано з серцебиттям матері). Тому не варто лаятися, краще ласкаво поговорити з дитиною, включити спокійну красиву музику.

Якщо протягом всієї вагітності дитина повністю залежала від організму матері, то до кінця вагітності багато процесів в його організмі відбуваються самостійно. Тобто дитина готова до виходу на світ.

Якщо жінка протягом всієї вагітності спостерігалася в жіночій консультації і виконувала всі призначення лікаря, то вже зовсім скоро вона одержить здорового малюка.

Ivona

Поділитися в...

Вас може зацікавити...