Якщо малюку не спиться

Якщо малюку не спитьсяПогано спав вночі, часто прокидався, вранці вередував – дитячий сон, напевно, тема №1 в «мамських» розмовах. Як взнати, чи «вкладаються» нічні пильнування малюка в норму або є привід для занепокоєння?

Дитячий сон особливий

Сон дитини значно відрізняється від сну дорослої людини.

* Діти сплять більше дорослих. Новонароджений спить дуже багато – 18 годин в добу, немовля у віці півроку – 14,5 годин, однорічний малюк – 14 годин, а шестирічка – 11 годин. Тільки до віку 16 років дитина починає спати «як дорослий» – близько 8 годин.

* Діти сплять не тільки вночі. Тривалий нічний період сну з’являється у дітей після 2-х місячного віку, після півроку дитина спить вдень 2-3 рази, у віці від року до двох років відбувається перехід до одноразового денного сну. Відмови від денного сну починаються з віку 3 років, але лікарі рекомендують зберігати денний сон якомога довший час (до школи).

* Діти бачать більше снів. Новонароджений половину часу сну проводить в так званому швидкому сні, саме в цю фазу сну людина найчастіше бачить сновидіння. У півроку швидкий сон займає вже тільки 30% часу всього сну, а як у дорослих (25%) він стає до 15 років.

Якщо дитині тривалий час не вистачає глибокого сну (як було показано в дослідженнях дітей з хропінням і затримками дихання уві сні), то у неї відмічають затримку набору маси тіла і вповільнення зростання.

Не варто переживати, якщо…

* Дитина прокидається вночі. Нічні пробудження самі по собі не є проявом порушення сну. 2 пробудження за ніч є нормою для дітей до 2 років.

* Малюк плаче уві сні. Плач уві сні є допустимим явищем у грудних дітей, його ще називають «фізіологічний нічний плач». Він не супроводжується пробудженням. Таким чином може виявлятися «надлишок» денних переживань дитини. Будити або заспокоювати немовля в цей час не рекомендується, адже він продовжує залишатися в стані сну.

* Малюк при засипанні дриґає ручками, ніжками або всім тілом. Це нормальне явище, яке називається міоклоніями засинання. Їх пов’язують із зміною збудливості деяких м’язових груп при різких переходах від неспання до сну.

Ось прийде страшна інсомнія

Найчастіше батьки стикаються з проблемою інсомнії або безсоння у своїх дітей. Мами розказують, що 5-10 разів за ніч їм доводиться вставати на заклик дитини, виймати з ліжечка, вколисувати або годувати. Після цього дитина досить швидко заспокоюється і засинає. Проте варто мамі розслабитися і заснути, слідує новий заклик і все повторюється.

Це означає, що у дитини сформувалися неправильні асоціації засипання. Наприклад, вона засинає тільки під час годування грудьми або з пляшки, на руках у матері, при заколисуванні, в ліжку з дорослими або тільки тоді, коли мама дозволяє йому перебирати своє волосся.

Робота над помилками

Для полегшення перенавчання з «неправильних» на «правильні» асоціації засинання використовуються різні методи:

* Призначення на час зміни режиму сну яких-небудь заспокійливих препаратів, наприклад, що містять валеріану.

* Зміцнення режиму сну і виробітку заспокійливого ритуалу – укладання в один і той же час, одна і та ж послідовність дій щодня: купатись надіти піжаму, почистити зуби собі і ведмедику, закрити штори і т.д.

* Застосування засобів особистої гігієни, наприклад, піни для ванн і молочка для масажу із заспокійливим ароматом.

* Забезпечення сухості і здорового стану шкірних покривів дитини.

Джерело: Ivona

Поділитися в...

Вас може зацікавити...