Якими видами спорту і як часто ним можна займатися під час вагітності?

Доведено, що спорт не приносять шкоди жінці і дитині (якщо немає протипоказань до занять спортом), а навпаки, забезпечує ряд переваг мамі і малюку:

  • зниження ймовірності розвитку гестаційного цукрового діабету;
  • зниження ймовірності розвитку преклампсії (гестозу);
  • зниження частоти пологів шляхом кесаревого розтину;
  • зниження частоти пологів із застосуванням вакуум-аспірації або щипців;
  • більш швидке відновлення після пологів;
  • менший набір ваги під час вагітності;
  • при наявності болю в попереку різноманітні заняття у воді (плавання, аквааеробіка, аквайога) зменшують вираженість больового синдрому.

Якщо говорити про негативну сторону тренувань, то встановлено, що інтенсивні навантаження при вагітності можуть викликати переймоподібні болі внизу живота.

Основні з анатомічних та фізіологічних змін – збільшення маси тіла і зміщення центру ваги (як результат – велика вираженість поперекового лордозу. Варто враховувати, що під час силових тренувань, до 60% вагітних жінок відчувають болі в спині. При появі болю необхідно відмовитися від навантажень, що вимагають підняття будь-якої ваги.

Спорт для вагітних має деякі особливості, оскільки під час вагітності збільшуються такі параметри: обсяг циркулюючої рідини, частота серцевих скорочень. Також знижується загальний периферичний опір судин. Ці гемодинамічні зміни спрямовані на створення «резерву», який дозволяє забезпечувати жінку і плід необхідними речовинами як в стані спокою, так і при фізичних навантаженнях. Ці особливості диктують необхідність відмов від статичних навантажень, так як ці навантаження можуть привести до гіпотензії (зниження артеріального тиску) у 10-20% вагітних жінок (наприклад деякі пози в йозі, а також вправи, які вимагають тривалого лежання на спині).

Зміни в органах дихальної системи (збільшення хвилинного обсягу вентиляції в два рази) призводять, з одного боку, до ускладнень при анаеробних навантаженнях, а з іншого – до «запізнення» надходженню кисню при аеробних навантаженнях (якщо вагітна жінка нарощує навантаження).

Багатьом жінкам доводиться відмовлятися від силових навантажень (або не починати їх, якщо до цього не тренувалися і є зайва вага). Помірні ж аеробні навантаження йдуть на користь вагітній жінці.

Для цього потрібно пити достатньо води під час тренування, уникати тренувань на відкритому сонці або в залі з поганим кондиціонером. Варто відзначити, що перегрів, одержуваний, наприклад, в сауні, може призводити до деяких ускладнень.

Незважаючи на істотні зміни з боку анатомії і фізіології вагітної жінки, спорт практично не несе ризику для здоров’я. Так, у багатьох наукових дослідженнях основними ускладненнями після занять фітнесом при вагітності були тільки дрібні травми і розтягування. Безперечно, варто бути максимально уважним до себе під час тренувань, щоб уникнути і цих ускладнень!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...