• Без категорії

Як зробити ваших дітей розумнішими: 10 кроків, підтверджених наукою

Як зробити ваших дітей розумнішими

Що робить дітей щасливішими, який батьківський підхід найбільш результативний, і завдяки чому існують задоволені сім’ї? Ось 10 речей, які, на думку науки, допомагають у цьому.

1. Уроки музики

Все ясно і просто. Дослідження показують, що уроки музики роблять дітей розумнішими.

У порівнянні з дітьми з контрольних груп, діти в музичних групах демонстрували більше зростання коефіцієнта розумового розвитку. Вплив музики був досить невеликим, проте аналіз проводився по безлічі додаткових критеріїв розумового розвитку, за показниками різних індексів і за стандартними критеріями досягнень у навчанні.

Насправді, музичні уроки допомагають усім, як молодим, так і старим. Все більша кількість досліджень вказує на те, що музична освіта дає учням ряд переваг на уроках в школі. А ось Північно-Західний університет у своєму дослідженні з’ясував, що бабусям музичні уроки теж йдуть на користь, сповільнюючи деякі згубні наслідки процесу старіння.

2. Тупі качки – це міф

Тупий качок тупий, тому що він проводить більше часу в спортзалі, а не в бібліотеці. Але що, якщо ви зробите так, щоб ваші діти бували і там, і там? Якщо ви в хорошій фізичній формі, ваші пізнавальні здібності теж підвищуються.

Німецькі вчені в 2007 році з’ясували, що після фізичних вправ люди запам’ятовують нові слова зі словника на 20% швидше, ніж до занять. Темпи запам’ятовування безпосередньо співвідносяться з нейротрофічним фактором головного мозку.

Життя з регулярними фізичними навантаженнями протягом трьох місяців на 30% збільшує приплив крові до тієї частини головного мозку, яка відповідає за пам’ять і пізнання.

У ході проведеного дослідження групи волонтерів був встановлений режим із заняттями спортом протягом трьох місяців, після чого учені зробили знімки їх головного мозку. Вони побачили, що обсяг капілярів в гіпокампі на ділянці пам’яті збільшився на 30%, що справді є чудовою зміною.

3. Не читайте своїм дітям, читайте разом з ними

У вас є маленька дитина, яка вчиться читати? Не дозволяйте їй просто так витріщатися на картинки в книзі, поки ви читаєте. Залучайте її увагу до слів. Читайте не їй, а разом з нею. Дослідження показують, що це розвиває її навички читання.

Коли спільне читання книги підкріплюється підвищеною увагою до розвитку навичок читання у дитини, таке спільне читання перетворюється в ефективний інструмент ранньої грамотності навіть для дітей, що не мають сприятливих умов.

4. Брак сну робить дітей дурнішими

Мозок шестикласника, що недоспав одну годину, перетворюється на мозок чотирикласника. «Втрата однієї години сну еквівалентна втраті двох років пізнавального становлення та розвитку», – пояснює дослідник Садех.

Є певне співвідношення між успішністю і тривалістю сну.

Підлітки з числа відмінників в середньому сплять на 15 хвилин довше «хорошистів», а ті на 15 хвилин довше трієчників. І так далі. Це підтверджується даними як більш ранніх, так і останніх досліджень. Звичайно, це усереднені дані, проте збіг результатів різних досліджень вражає. Важлива кожна чверть години.

5. Коефіцієнт розумового розвитку мало чого вартий без самодисципліни

Самодисципліна важливіша за показник розумових здібностей для прогнозу про те, хто доб’ється великих успіхів у житті. Ось що пише Чарльз Дахігг (CharlesDuhigg) у своїй чудовій книзі:

Десятки досліджень показують, що сила волі – це найважливіша звичка, що забезпечує особистий успіх … Учні, що володіють більшою силою волі отримують на уроках більш високі оцінки і вступають до вузів з більш суворим відбором. Вони рідше пропускають уроки, проводять менше часу перед телевізором і більше за домашніми завданнями.

«Підлітки з високим рівнем самодисципліни перевершили своїх більш імпульсивних однолітків за всіма показниками у навчанні», – пишуть дослідники. – Самодисципліна важливіша для показників у навчанні, ніж коефіцієнт розумового розвитку. Самодисципліна також вказує на те, які учні поліпшать свою успішність під час навчального року, в той час як коефіцієнт розумового розвитку цього зробити не може … Самодисципліна надає більший вплив на результати навчання, ніж інтелект».

Оцінки – це більшою мірою результат сумлінності і старанності, ніж голого інтелекту.

Сумлінність – це та риса, яка найбільшою мірою гарантує успіх на роботі. Особливо цікаво те, що сумлінність може вказувати на майбутні успіхи людини зовсім не тільки на робочому місці. Люди сумлінні отримують вищі оцінки в школі і коледжі; вони рідше скоюють злочини; і вони довше зберігають свій шлюб. Так, і вони довше живуть – і не тільки через те, що менше палять і п’ють. У них рідше бувають інсульти, у них нижчий кров’яний тиск і рідше буває хвороба Альцгеймера.

Отже, хто домагається найбільших успіхів у житті? Наполегливі діти.

Як з’ясували дослідники, кращим прогностичним фактором успіху є така риса як наполегливість, яка не має ні пізнавального, ні фізичного характеру. Наполегливість визначається як завзятість і прагнення досягти поставлених довгострокових цілей.

6. Пізнання – це активний процес

Розвиваючі іграшки та тренуючі мозок гри нічого не дають. Насправді, є підстави вважати, що від них діти стають дурнішими.

Ці штуки не роблять позитивного впливу на словниковий запас дітей у віці від 17 до 24 місяців. А деякі навіть завдають реальної шкоди. За кожну годину, проведену дітьми за переглядом деяких дитячих DVD і відео, вони вивчають в середньому на шість-вісім слів менше, ніж ті діти, які не сидять перед екраном.

Справжнє пізнання це активний процес, а не пасивний. Що рекомендує автор книги «TheTalentCode» (Код таланту) Ден Койл (DanCoyle)? Він каже: припиніть просто читати і перевіряйте себе.

Наш мозок розвивається, коли ми робимо якісь речі, а не коли чуємо про них. Ось чому з багатьох навичок та вмінь краще проводити дві третини часу за самоперевіркою, аніж за простим поглинанням тексту. Існує правило двох третин. Наприклад, якщо ви хочете запам’ятати якийсь уривок, краще витратити 30% часу на його читання, а інші 70%, перевіряючи отримані знання.

7. Їжа це добре, але в потрібний час

В цілому добре, коли діти весь час харчуються здоровою їжею. Дослідження показують, що їжа позначається на успішності дітей.

Всі знають, що в день важливого іспиту треба з’їсти хороший сніданок. Дослідження показують, що найкраще їжа з великим вмістом вуглеводів і клітковини, яка повільно засвоюється. Але важливо й те, що ви з’їсте за тиждень до цього. 16 студентів випробували на увагу і швидкість мислення; потім їх протягом п’яти днів посилено годували жирною їжею з низьким вмістом вуглеводів, де було багато м’яса, яєць, сиру та вершків. Коли їх перевірили знову, показники знизилися.

Завжди бувають винятки. Жодна дитина не їсть постійно здорову їжу. Але біда в тому, що діти часто харчуються «поганою» їжею в невідповідний час. Дослідження показали, що кофеїн і цукор можуть посилювати діяльність головного мозку:

Кофеїн і глюкоза можуть сприятливо позначатися на пізнавальних здібностях … Результати досліджень показують, що кофеїн і глюкоза в своєму поєднанні можуть посилювати увагу людини.

Існують також дуже потужні заохочення, які дуже подобаються дітям. Так що якщо ви хочете дати дитині цукерку або склянку лимонаду, то краще це зробити, коли вона вчиться, а не коли відпочиває.

8. Щаслива дитина – успішний дитина

Щасливі і задоволені діти частіше за інших стають успішними, вихованими і добре освіченими дорослими.

Щастя це величезна перевага в світі, який на перше місце ставить результат. В цілому щасливі люди успішніші нещасних в роботі і в любові. Вони отримують найкращі відгуки про свою роботу, більш престижні посади і більш високі зарплати. У них більше шансів вступити в шлюб, і від шлюбу вони відчувають більше задоволення.

А який перший крок до того, щоб зробити дитину щасливою? Бути щасливим батьком.

9. Однолітки це важливо

Ваше генетична спадщина і генетика вашого партнера роблять величезний вплив на ваших дітей. А те, як ви їх виховуєте? Набагато менше.

Ось що пише з цього приводу Малькольм Гледвелл (MalcolmGladwell):

«У таких речах як інтелектуальні здібності і деякі риси характеру біологічні діти схожі на своїх батьків. А от по прийомним дітям результати здаються відверто дивними. Їх показники не мають нічого спільного з прийомними батьками. Ці діти за своїм характером і інтелектом схожі на людей, які їх виховували, годували, одягали, вчили і любили протягом 16 років, не більше, ніж на двох дорослих людей, взятих навмання з вулиці».

Так що ж робить найбільший великий вплив на поведінку і вчинки ваших дітей? Їх однолітки. Зазвичай ми говоримо про вплив однолітків, коли це вплив негативний; але набагато частіше він носить позитивний характер. Важливо жити в хорошому районі, вчити дітей в солідній школі, а також робити так, щоб вони спілкувалися з хорошими дітьми. Як студенту вузу найлегше підтягнути успішність? Підібрати розумного сусіда по кімнаті.

Економіст Брюс Сейсердоут (BruceSacerdote), який провів якось дослідження за участю студентів Дартмутського коледжу, переконався, наскільки сильно такий вплив. Він виявив, що коли студенти зі слабкими оцінками переселяються в кімнату, де живе добре устигаючий студент, їх успішність у середньому теж підвищується. За словами дослідника, ці студенти «начебто заражають один одного хорошими і поганими звичками у навчанні таким чином, що добре встигаючий студент тягне вгору свого слабшого сусіда по кімнаті».

10. Вірте в них

Дуже важливо вірити в те, що ваша дитина розумніша багатьох. Коли вчителям кажуть, що деякі діти розумніші, ці діти починають краще вчитися – нехай навіть про них таке було сказано навмання.

Розенталь і Ленор Джекобсон в 1968 році провели дослідження в школі. Вони сказали вчителям початкової школи, що у них в класі є деякі учні, здатні «показати різкий прогрес в успішності». Насправді, цих учнів відбирали навмання. Нічого більше для виділення цих дітей із загального ряду вчені не робили. Тим не менше, до кінця навчального року 30% цих взятих навмання учнів підвищили свій коефіцієнт розумового розвитку в середньому на 22 бали, і майже всі підвищили його як мінімум на 10 балів.

І ще одне зауваження. Інтелект це далеко не все. Без моральності та вміння співпереживати розумні люди можуть бути страшними людьми.

Як сказав одного разу П. O’Рурк, «розумні люди рідко починають бійки в барах. Але дурні люди рідко створюють водневі бомби ».

Сподіваємося, ця інформація допоможе вам зробити свою дитину найкращою.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...