• Без категорії

Як зберегти здоров’я дитини в школі

Дитячі загадки

Школа з її великою кількістю тісно контактуючих між собою дітей є основним вогнищем більшості застудних і інфекційних захворювань, якими протягом навчального року благополучно заражаються і хворіють наші діти. Тому питання здоров’я дітей в школі залишається актуальним і першорядним вже не один рік.

Ні загартовуванням, ні зарядкою, ні здоровим способом життя не можна запобігти дитячим хворобам на всі сто процентів. Кожна дитина зустрічається в своєму житті (особливо в школі) з величезною кількістю мікробів. І до тих пір, поки до більшості з них в організмі малюка не буде вироблений імунітет, інфекційні хвороби, на жаль, – неминучість.

Але і тоді завжди залишається велика вірогідність того, що знайдеться той мікроб, захисту до якого у дитини немає. Тому діти так часто хворіють.

Найчастіші інфекції, що вражають школярів:

    ОРЗ, грип, стрептококова ангіна, вітрянка, краснуха, педикульоз (особливо в початковій школі), кон’юнктивіт.

Загальний життєвий тонус дитини, а також загальний рівень його здоров’я багато в чому визначаються рівнем енерговитрат організму і навантаженням на всі його основні системи. Адже звична дитина в школі велику частину часу знаходиться в стані стресу (невропатологи стверджують, що двійка, поставлена ручкою червоного кольору, еквівалентна серцевому нападу!!!). Він випробовує колосальне навантаження на свою нервову систему і на організм в цілому.

Щоденні стреси, пов’язані з поганими відмітками, завданнями на будинок, контрольними, опитами і часто з непідготовленістю до школи (у першоклашок) викликають неврози, перевтому, проблеми з хребтом, короткозорість, гастрит, хронічні респіраторні захворювання. Цей список можна продовжувати ще дуже довго.

Так чому багато батьків роблять основний упор на навчання, забуваючи про здоров’я дитини? І хіба малюк, замучений постійними хворобами (нежить, головний біль, запаморочення і т.д.) і не уміючий боротися з недугами, може вчитися на відмінно?

Адже здоров’я – це не просто відсутність хвороб, це – стан повного душевного, фізичного і соціального благополуччя.

Основні причини шкільних хвороб:

    невідповідність шкільних програм віковим і функціональним особливостям дітей; недотримання елементарних гігієнічних вимог; надмірна інтенсифікація (прискорений темп і збільшений об’єм навантаження) учбового процесу; невиправдано ранній старт дошкільної освіти (систематичного); недостатня обізнаність вчителів в питаннях охорони здоров’я дітей; недостатня письменність батьків в таких важливих питаннях, як формування, збереження і зміцнення здоров’я дітей.

Як зберегти здоров’я дитини в школі

Так, ми не можемо заховати свою дитину від шкідливих бактерій, але ми можемо навчити його уникати в міру можливості контакту з ними. Для цього потрібно:

1. Повноцінний 9-ти годинний сон може створити чудеса і зробити імунітет дитини міцним і стійким. Малюки з постійним дефіцитом сну частіше хворіють, гірше розвиваються фізично і розумово, частіше мають несприятливі реакції на щеплення. А все через телевізор і комп’ютер, які знаходяться в їх спальнях.

2. Здорове харчування. Годуй своє чадо повноцінним здоровим сніданком, якщо хочешшь, щоб він добре вчився, був активним на уроках, уважнішим у виконанні різних завдань і навіть більш слухняним не потрібно недооцінювати сніданки! Адже вітаміни, засвоєні разом з ними, стимулюють імунітет дитини і значно підвищують його опірність простудним захворюванням.

3. Гігієна. Банальне миття рук, полоскання ротової і носової порожнини допоможуть позбавитися шкідливих бактерій. Але робити все це потрібно правильно: щоб ретельно вимити руки, слід намилювати їх милом не менше 20-30 секунд. Навчи свою дитину мити руки з милом після вулиці, перед їжею, після кожного користування туалетом. Забезпеч його вологими антибактеріальними серветками, щоб він міг протерти ними руки в школі при необхідності.

4. Заняття фізкультурою. Всі без виключення розуміють, як важливо займатися спортом, робити зарядку, вести активний спосіб життя і гартувати свій організм, але ж робити це так лінь. Як підсумок – малорухливий спосіб життя поступово стає нормою існування для дітей і дорослих. І навіть якщо дитина через свою активність рухається достатньо багато, його рухи одноманітні і залучають не всі групи м’язів. В результаті: проблеми із здоров’ям, стійкі труднощі в навчанні (проблема концентрації уваги і пам’яті, проблема запам’ятовування матеріалу і посидючості на уроках, боязнь відповіді у дошки і т.д.). Адже дитині достатньо всього 10 хвилин активно посуватися (зарядка, танці, біг), щоб результат не примусив себе чекати. Зроби вправи разом з ним, допомагай йому і схвалюй – для нього це важливо.

5. Ранець. Забитий повністю підручниками і зошитами портфель примушує страждати в першу чергу хребет школяра. Запам’ятай, вага ранця повинна бути не більше 15-20% ваги дитини. Тобто якщо школяр важить 30 кг, то його портфель повинен бути не важче 5-6 кг.

Все це разом з щепленнями, комплексами вітамінів, своєчасними відвідинами лікарів-фахівців (окуліст, педіатр, хірург і т.д.) , постійним тісним контактом з школою (медсестра, психолог, класний керівник) збереже здоров’я дитини в школі надовго.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...