Як впізнати в собі шопоголіка: 5 головних ознак

Як впізнати в собі шопоголіка: 5 головних ознакПри згадці слова «шопоголік» багато хто з нас уявляє легковажну дівчину з платиновою кредитною карткою, яка тоннами скуповує брендові речі в дорогих бутиках. Здавалося б, дозволити собі таке задоволення може далеко не кожен. Але не все так просто. Виявляється, шопоголізм не залежить від суми грошей на банківському рахунку. Можна бути шопоголіком (і страждати від цього) при будь-якому рівні доходів. Сумніваєшся? Тоді уважно ознайомся з наступними ознаками. Можливо, твої покупки вже працюють проти тебе!

Шопоголізм починається з дрібниць. Ну що поганого в маленьких приємних подарунках для себе коханої, якщо вони піднімають настрій? На перший погляд, витрати на такі дрібнички зовсім незначні і не приховують прихованої загрози. Не виключено навіть, що тобі може здаватися, ніби ти економиш. Але не дарма кажуть – «вода камінь точить». Якщо скласти докупи витрати на всі «безневинні» покупки, ти напевно виявиш, що твоєму бюджету завдано серйозної шкоди. Як не потрапити в пастку шопоголізма і своєчасно знешкодити шопоголіка в собі?

День без покупок прожитий дарма

Якщо ти не можеш спокійно пройти повз вітрини з привабливими знижками і не здатна встояти, коли продавець пропонує взяти участь в акції, пора бити тривогу. «Ну так, у мене багато помад схожого відтінку, але ж така спокуслива ціна – майже даром!», «Я не збиралася купувати нові сережки, однак тут можна отримати дві пари прикрас за ціною однієї…». Не страшно, якщо ситуація повторюється раз в 1-2 місяці, коли ти спеціально виділяєщ день для шопінгу. Але якщо це відбувається регулярно – пора щось змінювати. Можливо, ти недостатньо контролюєш власні спонукання і схильна до імпульсивних дій. Це вірна ознака шопоголізма.

Покупки призводять тебе в стан ейфорії…

Як же приємно після важкого робочого дня прогулятися чудовими бутіками або повалятися на дивані, гортаючи сторінки інтернет-магазинів. А адже це може означати, що для тебе шопінг – ліки від стресу. Така «розрядка» явно не принесе користі гаманцю.

… Але почуття ейфорії триває недовго

Коли ажіотаж після самого процесу покупки, очікування і носіння придбаної речі в перший раз спадає, ти стаєш до неї байдужа або навіть відчуваєш провину за необдуману покупку. А потім твоя увага перескакує на черговий «блискучий» об’єкт, який раптово стає життєво необхідний. Психологи називають цей цикл «гедонічною спіраллю»: ти купуєш річ, яка повинна «принести тобі щастя» (і якийсь час ти дійсно знаходишся в піднесеному настрої), а потім відчуваєш емоційне спустошення, позбавити від якого може тільки ще одна покупка. В результаті – замкнуте коло. Замість того щоб вирішити проблему, ти прокручуєш її знову і знову.

Живеш від зарплати до зарплати

Або навіть влізаєш в борги, береш кредити і збираєш неоплачені рахунки. Бувають, звичайно, випадки, коли без невідкладної великої покупки обійтися дійсно складно. Але якщо це відбувається постійно – варто задуматися. Можливо, пора почати вести «щоденник витрат», в якому ти будеш ретельно фіксувати кожну покупку – в тому числі і саму незначну. Так легше визначити, куди ж ідуть гроші і на чому можна заощадити.

Ти шукаєш виправдання своїм покупкам

Навряд чи тобі прийде в голову виправдовуватися, якщо ти купуєш нову пару кросівок замість старих зношених: це вимушена необхідність. Зовсім інша справа, коли ти вже зібрала цілу колекцію сонячних окулярів, але як і раніше не можеш втриматися, щоб не прикупити ще парочку. В такому випадку ти напевно будеш переконувати себе та інших, що «це зовсім інша модель» і «вони підійдуть до моєї білої сукні». За такими виправданнями ховається просто марна трата грошей. Можна змусити себе повірити у що завгодно, але в глибині душі все одно залишиться неприємний осад і почуття, що ти зробила щось неправильно. Прислухайся до цього внутрішнього голосу, який змушує тебе відчувати провину. Він допоможе менше залежати від шкідливої ​​звички шопоголізму.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...