ЯК ВИЗНАЧИТИ БЕЗПЛІДДЯ У ЧОЛОВІКА – ОЗНАКИ ТА ПРИЧИНИ

За якими зовнішніми ознаками можна визначити безпліддя у чоловіка? Які причини можуть погіршити якість сперми та викликати чоловічу безплідність? Якщо у пари довгий час не виходить зачати дитину, звинувачувати себе насамперед починає жінка. Однак безпліддя або інші проблеми зі здоров’ям, які заважають зачаттю, можуть бути не лише у прекрасної половини. За статистикою, за останні 50 років якість сперми у чоловіків дітородного віку знизилася на 59%. Простіше кажучи, замість 20 млн сперматозоїдів (норма ВООЗ) в 1 мл еякуляту зараз налічують у середньому 8 млн «живчиків».

Зовнішні ознаки безпліддя у чоловіків

Про свої проблеми із репродукцією чоловік може навіть не здогадуватися. Найчастіше він добре почувається, сильний і активний в інтимному житті. Більше того, представники сильної половини людства зазвичай і в думках не можуть припустити, що не здатні зачати дитину. У цій ситуації жінці потрібно включити на максимум всю свою спостережливість, щоб за зовнішніми ознаками визначити можливе безпліддя свого коханого.

Медики виділяють повну (абсолютну) та часткову (відносну) безплідність у чоловіків. У першому випадку проблема часто має вроджений характер, її не можна виправити ні ліками, ні хірургічним шляхом. Зовні вона може не проявлятися, тому тут потрібно хитрістю заманити чоловіка на спермограму.

У другому випадку безпліддя провокується іншими об’єктивними причинами. А вони зазвичай можуть супроводжуватися й іншими симптомами. На думку фахівців, підозру на проблеми з репродукцією у чоловіка можуть спричинити такі зовнішні ознаки:

  • постійні чи періодичні сексуальні проблеми. Це може бути не тільки еректильна дисфункція, під проблемами тут мається на увазі будь-яке відхилення від норми. Наприклад, еякуляція настає передчасно, знизився статевий потяг, сперми виходить менше, ніж зазвичай;
  • зростання грудних залоз та підвищена чутливість сосків. Якщо у чоловіка на тлі доброго самопочуття починають збільшуватися груди, і при цьому ви не помічаєте, що він сильно погладшав в інших частинах тіла, це говорить про гормональний збій. Отже, у його організмі кількість естрогенів істотно перевищує норму, тоді як синтез тестостерону, навпаки, пригнічений;
  • зміна тембру голосу. Гормональний збій впливає і на голос чоловіка. Якщо ви помітили, що він став вищим, з’явилися «визгливі» жіночі нотки, це означає, що з гормонами явно не все гаразд;
  • випадання волосся та уповільнене зростання рослинності на обличчі та тілі. Не варто бити паніку, якщо чоловік почав лисіти «по-чоловічому» (зазвичай це проявляється залисинами на лобі або маківці, тоді як на потилиці волосся залишається таким же густим). А ось якщо ваш партнер почав втрачати волосся по всій голові, і при цьому перестав вас тішити жорсткою триденною щетиною, це вже привід говорити про гормональне облисіння, яке може бути ознакою безпліддя;
  • жирна шкіра та вугровий висип. Також варто насторожитися, якщо у чоловіка змінюється тип шкіри та його починає «обсипати» вуграми, як підлітка. Це може бути реакцією на неправильне харчування, тоді під прицілом підозр виявляється печінка. Але якщо ваш партнер їсть те саме, що й раніше, проблеми зі шкірою, швидше за все, вказують на збої в репродуктивній системі.

Медичні симптоми чоловічої безплідності

Також на проблеми з репродуктивною функцією можуть вказувати ознаки, про які чоловік зазвичай соромиться вам сказати. Тим не менш, ці симптоми явно вимагають невідкладного візиту до фахівця (навіть якщо вони виявляються не завжди, а періодично):

  • утруднене та болюче сечовипускання
  • свербіння, печіння, почервоніння в області статевих органів
  • набряклість та больові відчуття в області яєчок
  • «тягнучі» болі в області мошонки
  • розширення вен в області мошонки

Якщо зовнішні ознаки в основному вказують на проблеми гормонального характеру, то ці симптоми говорять про можливі захворювання, які провокують безпліддя. Своєчасне звернення до лікаря дозволяє вилікувати ці хвороби та відновити репродуктивну функцію вашого партнера.

Основні причини безпліддя у чоловіків

Причин безпліддя у чоловіків може бути не менше, ніж у жінок. Це і хвороби, і травми, і прийом певних ліків, і навіть (не дивуйтесь) непереносимість глютену. Основні із цих причин такі:

Варикоцеле. Це найчастіша причина чоловічої безплідності, яка непогано піддається лікуванню при своєчасній діагностиці. Проявляється це захворювання варикозним розширенням вен насіннєвого канатика та ниючим болем у ділянці мошонки, що посилюється під час навантаження, сексу або перегрівання.

Орхіт (запалення яєчок) та епідидиміт (запалення придатка яєчок). Ці хвороби найчастіше виникають через інфекції, що передаються статевим шляхом (наприклад, гонорея та ВІЛ). Однак, крім цього, їх можуть викликати такі поширені «чоловічі» захворювання, як уретрит та простатит. Іноді до орхіту приводить перенесена чоловіком свинка (паротит), вітрянка, скарлатина, пневмонія і навіть грип.

Вплив антитіл. В організмі чоловіка можуть вироблятися антитіла до спермальних антигенів. Це нетипова реакція імунної системи, яка починає сприймати сперму як чужорідне тіло. У нормі в організмі чоловіка є гематотестикулярний бар’єр, який захищає сперму від імунітету. Однак цей бар’єр може бути зруйнований – наприклад, через травму яєчка, того ж орхіту або варикоцеле, або через бактеріальні інфекції. В результаті імунітет починає працювати проти репродуктивної системи, знижує рухливість та життєздатність сперматозоїдів.

Порушення транспорту сперматозоїдів по сім’явивідних шляхах. Ця проблема викликає так звану екскреторну безплідність, коли сперматозоїди виробляються, але під впливом певних причин не досягають мети. Причинами можуть бути травми, які «ламають» сім’явиносні шляхи, хірургічні операції (не тільки в паховій, а й у черевній ділянці), муковісцидоз.

Пухлини. Як злоякісні, так і доброякісні пухлини можуть спричинити безпліддя у чоловіків. І перші, і другі впливають на ендокринну систему. А у випадку з раковими пухлинами «олії у вогонь», яка спалює репродуктивну систему чоловіка, підливають хіміо- та радіотерапія.

Ендокринні захворювання. Лідерами з причин чоловічої безплідності серед ендокринних захворювань вважаються цукровий діабет, аденоми надниркових залоз та порушення функцій щитовидної залози.

Целіакія. Згідно з останніми дослідженнями, непереносимість глютену може стати причиною не тільки чоловічої, а й жіночої безплідності. Виявляється, це захворювання (йдеться про справжню, клінічно діагностовану целіакію) підвищує ризик розвитку захворювань щитовидки, гормонального дисбалансу, низької якості яйцеклітин і сперми і навіть атрофії репродуктивних органів. Хороша новина: при дотриманні безглютенової дієти ризики розвитку безпліддя зводяться до нуля.

Прийом певних антибіотиків. Цілий ряд медичних препаратів суттєво знижує якість сперми. Це препарати від тиску групи альфа-блокаторів, замісна терапія тестостероном, а також тривалий прийом анаболічних стероїдів (привіт фанатичним бодібілдерам). Також на якості сперми позначається (хоч і тимчасово) прийом деяких антибіотиків і протигрибкових препаратів.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...