Вагітність – про все важливе для майбутніх мам

Як відучити дитину спати з мамою

Як відучити дитину спати з мамоюПроблема спільного засипання дитини з батьками не надумана, вона реально існує. І як показує практика, все тут індивідуально. Одні діти засинають самі в своєму ліжечку з перших днів життя, інші ніяк не хочуть в цьому питанні проявляти самостійність. Але для багатьох батьків відучування від засипання з мамою є дійсно гострою проблемою. Що робити в цьому випадку?

Коли він зовсім маленький

Засипання в одному ліжку з малюком для новоспеченої мами дуже зручно, адже так легше годувати грудьми, наприклад, так легше виспатися самій, машинально в напівдрімоті продовжуючи погладжувати дитині спинку або голову. Для немовляти перебувати так близько від мами – природно, адже протягом 9 місяців він слухав мамине дихання, стукіт серця, її заспокійливий голос. І цілком нормально, що малюк потребує цих звичних для нього звуків та відчуттів.

Більшість психологів в судженнях категоричні – необхідно привчати дитину засинати в своєму ліжечку якомога раніше, інакше пошкодуєте! Ось прямо так. Загрожує це тим, що, кожен раз чіпляючись за маму, дитина не навчиться сама справлятися з виниклими труднощами. Однак не потрібно рвати з коренем, все відбувається поступово. Найкращий вихід – поставити дитяче ліжечко впритул до дорослого і прибрати бортик. Так малюк начебто і з мамою поруч, і в той же час на своїй території. Ліжечко поступово слід відсувати все далі і далі, слідкуючи при цьому за реакцією дитини. Передбачається, що одного разу настане день, коли постійної присутності мами вже не буде потрібно. Досить буде поцілувати перед сном дитячу голівку і, можливо, заспівати колискову.

Коли вона стає старше

До 3 років, як правило, у дитини виникає потреба в самостійності, іноді цей період настає раніше. І просто чудово, якщо одним з власних рішень малюка стане рішення спати окремо від батьків. Не перешкоджайте! Краще купіть йому ліжко, нехай навіть вибере його в магазині сам, зшийте нову постільну білизну. А вдома можна розіграти урочисте переселення в нове «доросле» ліжко. Повісьте на стіну поряд картинки або постери з зображенням улюблених мультгероїв. Якщо дитина боїться темряви, хорошим помічником стане нічник, звичайний або такий, що проектує зображення на стіну або стелю. А запнуті штори створять додатковий затишок і відчуття захищеності від того, що відбувається за вікном. Якщо ж страх викликають «чудовиська, що живуть під ліжком», то допоможе «магічний» ритуал, який гарантовано проганяє всіх монстрів: щіпка чарівного порошку (цукрова пудра, присипка), розпорошеного над ліжком, чарівний еліксир (вода з розведеним ефірним маслом лаванди, м’яти або ванілі), розбризканий навколо спального місця. Хороший варіант – ліжко, стінки якої з усіх боків дістають до підлоги. Так чудовиськам ніде буде ховатися.

Якщо ж малюк заснув, але серед ночі знову прийшов в батьківське ліжко, повертайте його на своє місце. Тільки з’ясуйте спочатку, чому дитина прокинулася – через поганий сон, тому що захотіла пити або справити природні потреби. Якщо щось її налякало в кімнаті, включіть світло, покажіть, що насправді це тінь від стільця або великої іграшки. Покладіть дитину в ліжечко, заспокойте, посидьте з нею, поки не засне. І так кожен раз. Так, це вимагає терпіння, але зате малюк буде знати, що мамі не все одно, мама завжди його зрозуміє і захистить.

Коли вона зовсім доросла

Проблема засинання стосується не тільки малюків, а й дітей старше 7 років, а іноді і повнолітніх. Психологи сходяться на думці, що тут вся причина в страхах. Ви й самі можете допомогти дитині відгородитися від небажаних страхітливих факторів. Наприклад, не варто вішати дзеркало навпроти ліжка. І справа не в містиці, а в тому, що в дзеркалі відбивається будь-який рух, який в темряві може прийняти страхітливі форми. Не рекомендується обклеювати стіни дитячої занадто темними шпалерами. При вимкненому світлі кімната буде здаватися однією суцільною бездонною темрявою. Слід обмежити великі простори темряви – закрити вікна, двері в коридор, особливо якщо ліжко знаходиться навпроти них. Само собою, ніяких жахів на ніч. Бурхлива фантазія вразливої дитини побачить в кожному предметі моторошний образ з фільму. Можливо, повна тиша також несе дискомфорт, коли дитина залишається одна в темряві. Залиште увімкненим телевізор, але приглушите звук і встановіть таймер, щоб він вимкнувся через якийсь час.

Що допоможе перед сном

Є загальні рекомендації при підготовці до сну. Думаю, їх знають всі батьки, але нагадати буде не зайвим.

Режим. Для дітей він дуже важливий. Нехай це буде не солдатська муштра, а дотримання деяких усталених правил. Укладати спати краще в один і той же час, дотримуючись певного порядку дій. Це розслабляє дитину, налаштовує її на сон.

Солодощі перед сном дітям давати не можна. Цукор збуджує, а ввечері це абсолютно ні до чого. Чай і інші тонізуючі напої у вечірній час дітям не рекомендуються. Мало того, що ви будете довго намагатися вгамувати дитину, так ще не варто забувати, що чай провокує фізіологічні потреби організму і змусить вашого малюка часто прокидатися. Краще замінити чай відваром ромашки. А ось стакан теплого молока за пару годин до сну буде дуже до речі. Молоко заспокоює нервову систему і налаштовує організм на відпочинок. Тільки вживати його потрібно без печива і булочок.

За годину до сну не повинно бути ніяких гучних ігор. Бажано вимкнути телевізор. Читання книг з не дуже хвилюючим сюжетом – кращий вибір. А розмови, обговорення дня будуть навіть корисні для дитини. Деяким дітям складно заспокоїтися перед сном, в цьому випадку допоможе легкий масаж. Почніть з масажу стоп (за умови, що дитина не боїться лоскоту), потім перейдіть на спину, руки, плечі, голову, в кінці легко проведіть по лобі, щічках і підборіддя. Багатьом дітям подобаються аудіоказки. Тільки вибирайте записи, розказані приємним, спокійним голосом, без різких звуків і занадто гучного музичного супроводу.

Не чекайте, що станеться диво. Привчання до самостійного засипання – виховний момент, який полягає в формуванні звички, а це не швидко. Пам’ятайте, що тут важлива наполегливість, при цьому всі дорослі члени сім’ї повинні діяти заодно. Звичайно, не потрібно грюкати дверима і залишати дитину наодинці з її страхами, ризикуючи створити ситуацію, коли в силах допомогти буде тільки фахівець. Але і давати слабину, повторюючи кожен вечір «Останній раз, а завтра спиш сам», теж не варто. Зате дрібними кроками і поступовим звиканням можна домогтися успіху і відучити дитину трохи що бігти в батьківське ліжко.

Exit mobile version