ЯК ВІДУЧИТИ ДИТИНУ ГРИЗТИ НІГТІ?

Коли дитина починає гризти нігті, для батьків це стає досить серйозною проблемою. Позбутися від цієї звички (оніхофагіі) не так просто, і далеко не завжди можна відразу зрозуміти, в чому її основні причини. Давайте разом розберемося, чому діти гризуть нігті, і дізнаємося, як допомогти дитині в цій ситуації.

Основні причини. Причини виникнення цієї неприємної звички можуть бути як фізіологічними, так і психогенними. Серед фізіологічних причин можна відзначити:

Дефіцит вітамінів і мінералів. Якщо в раціоні дитини відсутня достатня кількість вітамінів B і Е, а також продуктів, що містять магній, дитина починає швидше втомлюватися, стає тривожною і нервовою. Це у свою чергу може привести до того, що вона почне гризти нігті.

Глисти. Якщо ви помічаєте, що дитина гризе нігті,  кашляє, якщо у неї підвищується слиновиділення, варто порадитися з педіатром і, можливо, здати аналізи на паразитів.

Поганий догляд за нігтями і кутикулою. Задирки і ламкі нігті можуть провокувати дитину постійно їх обкушувати. Цю проблему можна досить легко усунути, якщо вчасно стригти дитині нігті і ретельно доглядати за кутикулою.

Раннє відлучення від грудей або від соски провокує збереження смоктального рефлексу і потребу дотику чогось з губами. До речі, нереалізованість цього рефлексу в повній мірі в дитинстві вважається однією з причин куріння.

Психогенні причини можуть мати різне підгрунтя, але всі вони так чи інакше пов’язані з тим, що дитину щось сильно турбує, травмує або нервує, і її психіка та нервова система не можуть з цим впоратися. Що може стати джерелом стресу?

Проблеми в родині. Сварки між членами сім’ї, крики, часті переїзди і зміна обстановки можуть досить негативно впливати на нервову систему дитини.

Відсутність чіткого режиму дня. Будь-які збої в режимі дня (занадто пізнє укладання на нічний сон, відсутність денного сну, занадто ранній або занадто пізній ранковий підйом) можуть викликати у дитини стрес.

Перевантаження і перевтома. Труднощі в школі, занадто щільний розклад гуртків і секцій, велика кількість складних домашній завдань – все це провокує втому і неврози. Дитина починає гризти нігті, щоб придушити цей стан.

Надмірна збудливість, обумовлена  генетично. Деякі діти настільки збудливі і емоційні за своєю природою, що звичка гризти нігті, як не дивно це звучить, може бути в якомусь сенсі спадковою.

Складнощі з соціалізацією. Зміна колективу (перехід в новий клас або нову школу, перші дні в дитячому садку або в школі) можуть досить серйозно вплинути на дитину. Порівняйте це з виходом на нову роботу, і ви зрозумієте почуття вашої дитини. Але якщо дорослі можуть справлятися з такими стресами без наслідків, то діти ще не володіють необхідними механізмами.

Надмірне захоплення гаджетами. Постійні мультфільми, комп’ютерні ігри, «зависання» в планшеті або в мобільному телефоні дуже сильно «розганяють» нервову систему. Дитина не встигає заспокоїтися, і щоб пригальмувати, починає гризти нігті, смикати волосся, смоктати олівець.

Наслідування батькам. Якщо батьки самі гризуть нігті, то дитині точно не зрозуміти, що це погано.

Можливі наслідки. Сама по собі звичка гризти нігті може бути досить дратівливою, але її наслідки несуть в собі загрозу здоров’ю дитини. Про які наслідки йдеться?

Інфекції. На руках (особливо під нігтями) скупчується величезна кількість бактерій. Крім того, існують віруси, які передаються через немиті руки. Личинки глистів можуть також потрапляти під дитячі нігті. Щоб убезпечити дитину, привчайте її мити руки з милом – воно допоможе захистити організм дитини від бактерій.

Проблеми з прикусом. Деформація зубів і ясен – ще один наслідок, до якого може призводити звичка гризти нігті. Якщо руки дитини постійно знаходяться в роті, це може викликати проблеми з зубами, яснами і навіть прикусом.

Деформація нігтів і уповільнення їх зростання, деформація пальця через постійну вологість шкіри. Якщо постійно гризти нігті, нігтьова пластина пошкоджується. Псується форма нігтів, їх зростання сповільнюється, що стає в тому числі і естетичною проблемою. Лікувати нігті набагато складніше, ніж запобігти їх пошкодженню.

Поради психологів. Якщо самостійно перемогти цю шкідливу звичку дитині не вдається, скористайтеся рекомендаціями психологів, щоб допомогти їй:

  1. Намагайтеся не лаяти дитину і не зациклюватися на небажаній поведінці. Пробуйте м’яко відволікати дитину, акуратно перемикати її увагу. Більше говоріть з нею, обіймайте і намагайтеся створити вдома комфортну і спокійну обстановку.
  2. Подавайте дитині хороший приклад – доглядайте за собою і розповідайте, як важливо це робити. Мийте руки разом, доглядайте за нігтями і, звичайно, ніколи не гризіть нігті самі – в іншому випадку вимагати від дитини забути про шкідливу звичку просто безглуздо.
  3. Якщо дозволяють кошти і час, варто щотижня робити манікюр дитині в професійному салоні, або самостійно в певний день.
  4. Дотримуйтеся режиму дня і постарайтеся зробити так, щоб дитина проводила з гаджетами якомога менше часу.
  5. Відведіть дитину в спортивну секцію. Спорт може допомогти дитині виплеснути негативні емоції і знизити рівень стресу.
  6. Інформуйте дитину про наслідки шкідливої ​​звички. Покажіть картинки мікробів і глистів, які можуть оселитися під нігтями. Знайдіть в інтернеті фото деформованих нігтів. Не варто лякати, але попереджати про наслідки потрібно обов’язково – це цілком може здобути потрібний ефект.
  7. Зацікавте дитину хобі, яке передбачає ручну працю. Вишивання, ліплення, малювання піском, випалювання по дереву, збирання конструктора і моделювання можуть не тільки відвернути її від шкідливої ​​звички, але і посприяють розвитку дрібної моторики.
  8. Складіть правильний раціон харчування, багатий мікроелементами, щоб дитина не відчувала в них дефіциту.

Якщо впоратися з проблемою самостійно ніяк не вдається, відведіть дитину до фахівця. Відвідайте гастроентеролога, щоб виключити фізіологічні причини неприємної звички, сходіть до невролога, щоб виключити неврологічні захворювання. Також ми рекомендуємо відвідати дитячого психолога, а після 5 років, коли у дитини вже повністю сформовані лобові частки мозку, можна поспілкуватися з нейропсихологом. Кілька сеансів можуть дати помітні поліпшення, якщо дотримуватися всіх розпоряджень лікаря.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...