ЯК ВІДПУСКАТИ ОБРАЗИ І ПЕРЕСТАТИ ОБРАЖАТИСЯ

Кожному з нас доводилося відчувати душевний біль від образи або незаслуженого докору. Перестати ображатися і пробачити тих, хто вчинив неправильно – ось навички, яких нам так часто не вистачає.

Цілком природно ображатися на людей, які заподіяли біль, а ще – засмучуватися і відчувати себе пригнічено. Буває, що людина не хотіла сварки і, як їй здається, вона не сказала нічого зайвого. Але образа – річ суб’єктивна, і передбачити реакцію співрозмовника на цілком безневинну фразу неможливо. Різкі і неприємні слова, невдалий жарт або недоречний вчинок – ці речі стають причиною для сварки і подальшої образи. А вольовим зусиллям взяти і просто перестати ображатися можуть далеко не всі.

Пробачити і відпустити завжди складно. Але якщо цього не зробити, то образа буде мучити не тільки того, кого поранили, але і його кривдника. Особливо, якщо останній усвідомив, що зробив, але ще не отримав прощення. Тому так важливо прощати, тим самим рятуючи від непотрібних негативних почуттів і емоцій. Не варто надовго застрягати в стані «злюся на всіх» і залишати образу всередині себе. Вчіться боротися з образою!

Навчитися прощати не так просто, як здається спочатку. Базові принципи цього мистецтва закладаються ще в дитинстві. Так, важливо пояснити дитині, що здатність прояснити ситуацію і вирішити конфлікт до його початку набагато корисніше, ніж уміння голосніше всіх кричати і лаятися. Надалі ця навичка стане в нагоді і дорослому. Він не стане вести себе як дитина і мовчки ображатися на того, хто заподіяв йому шкоду, а спробує поговорити і розібратися в причині нещасливого вчинку або різкої фрази.

Звичайно ж, одного вміння розмовляти мало. Наступною сходинкою на шляху подолання образи повинен стати контроль над емоціями. Перш за все, людині, яку образили, треба «випустити пар». Декому складно перестати бути запальними. Але ця навичка необхідна для того, щоб тверезо оцінювати ситуацію. Безперечно, спочатку буде здаватися, що все пропало, а ситуація гірша, ніж є насправді. Тільки маючи холодну голову, людина зможе спокійно розібратися в тому, що відбувається, правильно розставити пріоритети і почати вирішувати проблему.

Також важливо вміти розуміти причини, які привели до образливої ​​ситуації. Це знову повертає нас до необхідності розмови з кривдником і розуміння, що будь-який конфлікт вимагає ретельного аналізу з обох сторін. А іноді і з залученням третейського судді – неупередженого стороннього спостерігача.

Однак занадто багато займатися самокопанням теж не варто. Це може послужити причиною для пошуку власних недоліків (часто відсутніх) і перекладання відповідальності з кривдника на себе. Не варто починати злитися на себе – це ні до чого продуктивному не приведе.

Якщо ви вже спробували самостійно проаналізувати причини конфлікту, відпустити ситуацію і пробачити кривдника, але на душі все одно важко, то можна спробувати ще два дієвих способи:

  • розмова з близькою людиною, якій ви повністю довіряєте. Сторонній спостерігач здатний побачити в ситуації те, чого ви не помітили;
  • допомогти впоратися з образою може професійний психолог. До нього також варто звернутися, якщо самі ви не можете пробачити або зрозуміти кривдника.

Що таке образа і як з нею впоратися?

Образа – це реакція людини на агресивну чи неприємну поведінку з боку інших людей. Вона може виникнути в результаті абсолютно різних ситуацій, вчинків або висловлювань. Хтось невдало пожартував або, навпаки, свідомо назвав співрозмовника негарним чи нерозумним… Одним словом, навмисно або ненавмисно, але це вас зачепило.

Дуже важливо розуміти, що далеко не завжди кривдник хотів заподіяти вам шкоди. Іноді це трапляється в результаті простого нерозуміння, незнання всіх тонкощів, які важливі для вас. У таких випадках правильніше пробачити образу, оскільки конфлікт стався випадково.

Але бувають і ситуації, коли інша людина цілком свідомо хоче вас зачепити: спеціально різко висловлюється, робить щось образливе. Очевидно, кривдник знає або припускає, що саме ця його дія заподіє вам біль. Постарайтеся виключати таких токсичних персонажів зі свого життя. Як тільки ви перестанете з ними спілкуватися, ваш настрій буде псуватися рідше.

Як впоратися з образою на чоловіка, дітей і батьків

Дуже часто пробачити близьку людину одночасно і складніше, і простіше, ніж когось іншого. У цьому випадку легше прийняти рішення про те, що примирення необхідне, адже це рідна людина і її вам не хочеться втрачати. Однак є і зворотна сторона ситуації. Зазвичай ми вважаємо, що близькі люди роблять все, щоб уберегти нас від болю, розчарування й інших негативних емоцій. І тим гірше на душі стає, коли саме рідна людина виступає в ролі кривдника.

Звичайно ж, всі ситуації різні і вимагають окремого аналізу. Ось кілька базових моментів, про які ми розповімо.

Як перестати ображатися на чоловіка

Буває, що поведінка чоловіка, його слова або вчинки не подобаються дружині. І мова тут не стільки про розкидані шкарпетки, скільки про більш серйозні конфлікти. Знову забув про річницю, за вечерею утикається в смартфон і мовчить … все це може змусити жінку відчувати себе некоханою. При цьому варто пам’ятати, що всі ми люди, яким властиво робити помилки. І якщо чоловік забув після роботи купити молока, це зовсім не означає, що він не цінує дружину. У будь-якому випадку почати треба з розмови і розбору ситуації. Двоє дорослих людей майже завжди здатні прийти до компромісного рішення. Якщо ситуація повторюється постійно і відносини не поліпшуються, варто подумати про візит до сімейного психолога.

Як пробачити батьків

Часто наші батьки роблять або говорять образливі речі. Найпарадоксальніше в тому, що вони при цьому вважають, що «зробили як краще». Звичка думати за свою дитину, на жаль, властива багатьом батькам. При цьому вони не розуміють, що насправді потрібно і важливо для їхнього сина чи дочки. Вихід з цієї ситуації простий: поясніть свою позицію і те, чому вас образив вчинок батьків. Спокійна розмова, яка дозволить обом сторонам висловитися, повинна стати вирішенням проблеми, що склалася. Хоча конфлікт батьків і дітей ніхто ще не відміняв.

Як порозумітися з дітьми

Протилежна ситуація зустрічається не рідше. Будь-якій дитині властивий максималізм, а вже в підлітковому періоді образити тінейджера можна, навіть не помітивши цього. Найкраща стратегія тут «багато знай і мало говори». Розуміти, чим живе дитина, що її турбує або радує – головний обов’язок батьків. А якщо при цьому ви не будете настирливими – головна причина образ і конфліктів зникне сама собою. При цьому важливо пам’ятати про почуття власної гідності і не піддаватися на маніпуляції. Пам’ятайте: якщо сталося щось неприємне для вас, ви маєте таке ж право образитися на дитину. Але найголовніше – не сваритися через дрібниці.

Як вести себе з людиною, яка тебе образила

У більшості випадків кривдника, який постійно завдає болю, хочеться повністю прибрати з власного життя. Але зазвичай доводиться миритися з обставинами і оцінювати потрібність цієї людини для вас. Наприклад, якщо це колега, включений у спільний з вами робочий процес, повністю розірвати відносини не вийде. В цьому випадку зведіть контакти до необхідного для виконання завдань мінімуму. Якщо ж це близький друг або член родини, то постарайтеся розібратися в ситуації і пробачити. Вам навряд чи захочеться прибирати зі свого життя значиму для вас людину.

Повний розрив стосунків – міра, до якої варто вдаватися тоді, коли пробачити людину неможливо. Якщо мова йде про близьких людей, то припинення відносин з ними – це великий стрес. Тому ці «ліки від образ» варто залишити на крайній випадок.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...