Вагітність – про все важливе для майбутніх мам

Як вчити розмовляти новонародженого?

Як вчити розмовляти новонародженого?Деякі вважають, що спеціально дитину вчити розмовляти, слухати, читати не варто, – все відбудеться саме собою. Заговорить, коли стане на ноги, а сяде за парту в першому класі – тоді і навчиться читати! Але всі процеси, зокрема навчання, розвиваються значно раніше, можна сказати, з самого народження. І те, чому навчиться малюк, залежить від мами.

Можливо, це дивно, але розвиток мови починається ще задовго до народження дитини – у внутрішньоутробному періоді. Дійсно, адже вже тоді зародок чує чітко помітні інтонації і ноти голосу своєї мами і навіть, хай у меншій мірі, голос оточуючих її близьких людей, серед них – батька. Особливо сприйнятливі вони до музики.

Як тільки новонароджений з’являється на світ, він вже чує в повну силу всі ті ж колись приглушені для нього звуки, але тепер він вже здатний спостерігати за рухами губ і виразом ваших очей, випромінюючих тепло і різні емоції. З часом, коли малюк навчиться управляти своїми голосовими зв’язками і диханням, він обов’язково почне повторювати за вами. Тому агукання і розмови з малюком – не просте задоволення для вас, це біологічний імператив.

Ось декілька легких і забавних способів допомогти в розвитку мови, що ускладнюються у міру дорослішання малюка.

* Якщо малюк не спить – надіньте на нього пінетки з бубонцями і дайте брязкальця: малюк повинен розуміти, що контролює вироблюваний їм звук. Подібні вправи сприяють розвитку мови.

* Придбайте книжку-картинку, на якій зображені особи і частини тіла. Показуючи дитині картинки, озвучуйте їх, потім показуйте ту ж частину тіла на собі.

* Указуючи на предмет, вимовляйте його назву. Давайте йому характеристики: гарячий, великий, червоний…

* Звертайте увагу на схожі або, навпаки, різні ознаки предметів, наприклад: гладкий – шорсткий, круглий – довгастий, відкритий – закритий.

* Описуйте відчуття людей.

* Говоріть з дитиною про речі, які він бачить щодня, наприклад про шкарпетки або черевики, про овочі або фрукти. Обговорюйте їх колір і контури.

* Читайте дитині щодня. Перечитуйте одну і ту ж книгу.

А поки читаєте – давайте йому можливість перевертати сторінки самому.

* Граючи, наслідуйте голосам тварин.

* Розказуйте казки. Адже це якнайдавніший і цікавіший спосіб спілкування дорослого з дитиною. Казка народжувалася тоді, коли ні літератури, ні писемності ще не було. Тому вона і сьогодні краще сприймається, якщо не читається, а позначається.

Слухаючи вірші, казки, пісні, малюк не тільки починає розрізняти інтонації, не тільки освоює мелодику материнської мови, але і привчається до мовного спілкування. А без цього немає розвитку. Тому навіть в перші тижні і місяці дитині можна і потрібно розказувати і співати те, що близько дорослому, що хвилює його.

* Дивіться в очі дитині, коли говорите з ним.

* Прикиньтеся, що говорите з дитиною по телефону, – використовуйте справжній або іграшковий телефон. Використовуйте "телефонний час" для введення нових слів і понять.

Розставити пріоритети

Спостереження показали, що з народження діти взнають і віддають перевагу наступним звукам:

* звук людського голосу – всім іншим звукам;

* звук голосу матері – всім іншим жіночим голосам;

* модуляції і тональність своєї рідної мови;

* знайому їм мелодію (зокрема ту, що часто чули, знаходячись в утробі матері).

Серед переважаючих звуків у дитини першого місяця життя – схлипування і плач як найзручніший шлях виразу найважливіших відчуттів – голоду, холоду, страху або просто бажання бути з вами поряд. Так він привертає вашу увагу. Адже мама завжди відразу підійде до малюка на плач і постарається якнайскоріше усунути його причину.

Те ж відбувається, коли ви відповідаєте на усмішку дитини, яку звичайно він починає дарувати нам приблизно з третього тижня життя. Так реакція і дії дорослого самі по собі дають малюку зрозуміти, що він може використовувати звуки, щоб висловлювати свої бажання, і вони неодмінно будуть виконані. Крім того, в процесі такого спілкування дитина вчитиметься тому, що розмова ведеться по черзі – спочатку моя черга, потім твоя.

Джерело: Ivona

Exit mobile version