• Без категорії

Як справитися з нападами люті у дитини?

Як справитися з нападами люті у дитини?Будь-кому з батьків відомо, що напади люті не зникають, навіть коли дитина стає старшою “жахливих двох років”; просто вони стають більш витонченими.

Дійсно, батьки з жахом розповідають про приступи люті у дітей 3 років і старше. І тут знову проблема в тому, що дитячий гнів нерідко буває заразливий і поширюється як пожежа, поки батьки безуспішно намагаються якось упоратися із ситуацією. Однак існують деякі прийоми, що дозволяють захистити як батьків, так і дітей від нападів люті, що можуть вийти з-під контролю.

Перший крок полягає в тому, щоб навчитися розрізняти тактичні напади і лють, викликану темпераментом. Перші (“маніпулятивні”) майже завжди слідують за відмовою у відповідь на прохання дитини. Якщо дитині не загрожує фізична небезпека, їх варто проігнорувати. Навпаки, напади, породжені темпераментом, – результат втоми, голоду чи хвороби. Тоді дитину необхідно спробувати заспокоїти, наприклад, фізично утримуючи її або задовольнивши відповідні фізіологічні потреби.

Однак, у дітей старших 4-5 років напади здебільшого бувають одночасно викликані і особливостями темпераменту, і тактичними міркуваннями. Якщо початі вами дії не допомагають дитині заспокоїтися, а ви і ваш чоловік вже майже дійшли до межі, використовуйте наступне:

1. Усвідомте простий і беззаперечний факт: ви не можете заспокоїти дитину (або навіть дорослого) в розпал нападу. Сотні батьків розповідають, наскільки їм нестерпно бачити, як дружина пропонує репетуючій дитині то одне, то інше, або в яке роздратування їх приводить спостереження за нескінченними вмовляннями, коли дитина лютує, а ви намагаєтеся вхопитися за соломинку в пошуках швидкого рішення.

2. Якщо ці зусилля ні до чого не приводять, спробуйте ігнорувати напад, наводячи як пояснення наступні практичні наслідки: “Я не в змозі думати, коли ти так верещиш, ми поговоримо про це, коли ти заспокоїшся.” Або: “Ще трохи, і ми накинемося один на одного. Поговоримо про це пізніше “.

3. Вам і вашому чоловікові слід вийти з кімнати. Не варто говорити дитині: “Йди в свою кімнату». З 5-6 років діти перестають слухатися таких наказів, і ви в результаті знову опинитеся втягнутими у з’ясування того, хто сильніший. Так як ваша дитина може послідувати за вами, будьте готові (якщо їй не менше 7 років і немає загрози для її фізичного або психічного здоров’я) закрити або навіть замкнути за собою двері.

4. Якщо ви обоє засмучені, постарайтеся не розмовляти один з одним і нічого не вирішувати. Швидше за все, переговори все одно ні до чого не приведуть. Просто постарайтеся заспокоїтися.

5. Дочекайтеся перших ознак того, що напад перестав наростати або йде на спад. Ось тепер пора постукати в двері дитини (якщо вона пішла до своєї кімнати) або вийти з вашого притулку. Чому втручатися треба тільки тепер? Тому що не можна заохочувати напад, який все ще йде по наростаючій. Підійдіть до дитини лише після того, як вона сама почне заспокоюватися. Цим ви скажете: “Спробуємо вирішити цю проблему, коли всі ми трохи заспокоїмося”.

6. Хвилина профілактики коштує дорожче години лікування. Якщо ви знаєте, що магазин іграшок на бульварі викликає у дитини емоційний шок, заздалегідь попередьте її про свої наміри. Скажіть: “Коли ми підемо в магазин, ти можеш вибрати тільки одну іграшку. Попросиш більше, не отримаєш нічого».

Не існує способу назавжди позбутися від нападів люті у дітей (та й у нас теж). Але якщо ви обоє згодні слідувати перерахованим принципам, у вас буде набагато менше проблем один з одним. І ви дасте своїм дітям величезну перевагу. Коли вони втрачають над собою контроль, їм необхідно бачити, що ви зберігаєте спокій.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...