Як пояснити дитині розлучення батьків

Як пояснити дитині розлучення батьків Кожен раз, коли створюється сім’я, ніхто з подружжя не думає про розставання. У той момент всі сповнені мріями про світле майбутнє і про те, як вони будуть ростити своїх дітей. Однак, на превеликий жаль, за статистикою кожна третя пара, що вступила в шлюб, рано чи пізно разводиться. Бувають ситуації, коли чоловік і жінка після нетривалого спільного проживання, усвідомлюють для себе напевно, що не можуть продовжувати далі подібні відносини. Ситуацію ускладнює третій член сім’ї – дитина.

Безсумнівно, найскладнішим моментом для батьків є момент, де слід зрозуміти, як пояснити дитині розлучення батьків.
Починаємо з себе

Бувають такі відносини, які нагадують гойдалки – вони періодами бувають ідеальними і чудовими, а в інший час – виснажують всіх, хто знаходиться всередині сімейного кола. Найчастіше жінки подають на розлучення першими, чоловіки в подібних ситуаціях можуть перенести свою увагу на роботу, зникаючи на ній цілими днями, або на інший вид діяльності. Якщо у вашій голові вже зародилася думка про те, що сім’я може розпастися – поставте для себе мету повністю розібратися в обстановці, що склалася і зробити остаточні висновки. З’ясуйте для себе, чи є у вас сили боротися за відносини і надія на те, що все зміниться на краще, коли обоє будуть намагатися і, звичайно ж, якщо обидві сторони мають таке бажання.

Але, якщо все настільки безнадійно у вашому розумінні – подібні сімейні перипетії можуть нести тільки душевну шкоду малюкові, не залежно від того, якого він віку. Якщо вас мучать сумніви і вам важко зважитися на такий відповідальний крок: візьміть чистий аркуш паперу і розділіть навпіл, напишіть в першу колонку, що вам подобається в чоловікові, які щасливі моменти ви пережили разом з ним, що він зробив і робить гарне у вашому сімейному житті, як він ставиться до вашого загального дитя. Сюди варто віднести все хороше і світле, що стосується вашого чоловіка. У другій колонці напишіть свій негатив щодо претензій до нього.

Можете скористатися іншим прикладом: у першій половині аркуша вкажіть, яке ви бачите в подальшому своє життя і життя дитини з чоловіком, а в другому стовпчику – без нього. Подібні висновки і зроблений висновок можете показати своєму чоловікові і запропонувати йому виплеснути також всі свої емоції на папір.

Не забувайте завжди враховувати інтереси малюка, для цього можете закрити очі і уявити себе маленьким хлопчиком або дівчинкою, у якої розлучаються улюблені батьки. Коли ви трохи приведете свої думки і почуття в порядок, поставте для себе мету: або прийти до консенсусу і спільно щось міняти з чоловіком, або розлучитися друзями зі своїм чоловіком без сварок і скандалів, в ім’я дитини.

Як діти різного віку будуть сприймати розлучення батьків

Іноді ми недооцінюємо своїх синочків або дочок, і вважаємо, що вони мало розуміють в цьому дорослому житті. А даремно! Їх мислення не завуальовано емоційними сплесками, і вони бачать все, що відбувається таким, яким воно є. У відносинах у них немає тонів – люди бувають або хороші, або погані. А мама з татом або люблять один одного, або – ні. Але це стосується вже дорослих діток, давайте почнемо з того, як відчуває себе дитина в каруселі складних відносин своїх батьків.

Коли дитині ще не виповнилося 1, 5 року – вона дуже прив’язана до матері, емоційна стабільність і врівноваженість безпосередньо залежить від материнського спокою на все, що відбувається. Якщо мама переживає – це почуття долає і крихта. Коли вдаватися тільки в свої думки, забуваючи при цьому заспокоїти малюка – у нього може розвинутися велика тривога, яка з часом переростає в страхи. Дитина відчуває, що щось відбувається недобре з  мамою, а атмосфера під час їхньої розмови з татом підсилює хвилювання. Що б не нашкодити в цій складній ситуації крихті – частіше бувайте з ним, грайте, таким чином, і ви можете повноцінно відволіктися від насущних проблем. Якщо деколи емоційна нестабільна хвиля накочує на вас – постарайтеся залучити когось із родичів або близьких друзів вам на допомогу – нехай подарують тепло і увагу вашому сину чи доньці, а вам надію на заспокоєння. У даному віці вам не потрібно ламати голову про те, як правильно пояснити вашій дитині про те, що його батьки розлучаються. Важливо створити гармонійний стан в душі у крихти.

До того моменту, коли малюкові виповниться три роки ситуація змінюється, адже розвиток дітей не стоїть на місці – в такому віці вони вже вміють говорити і розуміти, що відбувається зі слів. Ситуація посилюється тим, що малюк сильно прив’язаний вже не тільки до вас, він також обожнює і свого тата. Навіть, якщо він його і бачить раз на місяць або, що гірше, батько погано ставиться до дитини – він все одно для нього найкращий. У цій ситуації ніколи не обманюйте дитя різними міфами про відхід його тата. У дорослому житті, надія на те, що батько коли-небудь повернеться, може обернутися великою образою, а як наслідок – прірвою у відносинах з матір’ю. Цієї помилки ви не допустите, якщо говорити завжди правду синові чи доньці, але дуже м’яко. Можете придумати казку або скласти її разом, головне, що б кінець цієї повісті ви підібрали актуальний і відповідний ситуації, що склалася, де всі в підсумку будуть щасливі. Знову-таки проводьте багато часу разом, і не бороніть спілкуватись з батьком, нехай навіть під вашим наглядом, якщо цього вимагає ситуація.

У дошкільному віці, а саме з 3 до 7 років, діти найбільш гостро реагують на розлучення своїх батьків. В даному випадку проблема полягає в тому, що ці діти сприймають розставання в такому світлі, причиною, якою є тільки вони. Дошкільнята мають якусь особливість у своєму мисленні  – вони думають, що мама з татом розлюбили один одного з причини їх поганої поведінки. Вони будуть з усіх сил намагатися виправитися і бути настільки слухняним, що іноді це може призвести до поганих наслідків – наприклад, боязнь висловити свою думку. Ваше завдання постійно розмовляти з малюком, розвіяти поняття його провини. Нехай він постійно розповідає про свої почуття і переживання, будьте дуже уважні, сприймайте кожен сигнал, що розповідає якісь зміни в розвитку особистісної організації дитини. Перш, ніж сісти і пояснити своїй дитині-дошкільнику про майбутнє розлучення батьків – ретельно обміркуйте всі слова, що б бути гранично переконливим і не залишити малюкові враження невпевненості в собі.

Шкільний вік і підлітковий може характеризуватися різним спектром прояви емоцій на отриману інформацію про розставання мами з татом. Діти можуть намагатися виглядати байдужими або звинувачувати кого з батьків в сформованому. Головне, що б вони не замикалися в собі і не затаїли ненависть на весь навколишній світ. Зацікавте свою підростаючу особистість спільними справами, і проводьте час весело і відкрито, багато розмовляйте. Ви можете поділитися і своїми переживаннями, але не робіть зі своєї дитини особистого психотерапевта, навантажуючи його особистими проблемами – його психіка ще не настільки загартована, як у дорослих.

Щоб розставання пройшло не так травматично і болісно для вашого малюка – постарайтеся встати на його місце і зробити те, що йому потрібно на даний момент: приділіть увагу, турботу і співпереживання. Однак, питання, як пояснити дитині розлучення батьків, повинне бути максимально продумане і освячене з точки зору вікового сприйняття даної ситуації.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...