Як попередити сколіоз

Як попередити сколіозСколіоз – одна з тих самих хвороб, яку набагато легше попередити, ніж лікувати. Деколи неуважні або далекі від медицини батьки не сприймають всерйоз відхилення від норми в поставі і ході дітей. Наслідки цієї безпечності можуть виявитися важкими – те, що швидко виправляється вправами в 5-10 років, вимагає стаціонарного лікування і деколи навіть операцій в 18-20. Краще вчасно зайнятися нескладною профілактикою.

Широко поширений міф, ніби діти захворюють сколіозом, якщо неправильно сидять, роблячи уроки, або носять підручники в портфелі, а не рюкзаку.

Насправді лікарі запевняють, що це все другорядні чинники, які можуть підсилити хворобу, але не є причинами.

Через слабкість сполучної тканини, коли малюк тільки вчиться стояти і ходити, міжхребетні диски поступово зміщуються убік. Тіла вище розміщених хребців нахиляються. Робота м’язів і зв’язок, що сполучають їх, стає асиметричною, і це в процесі зростання приводить до скручування тіла хребця. Одночасно деформуються і ребра, утворюючи вигин, що збільшується.

Відомо, що організм дитини росте поступово, проте все ж таки зафіксовані три "стрибки" росту – в 1 рік, в 6-8 років і наймогутніший – в період статевого дозрівання. У ці моменти важливо не впустити початок хвороби.

У дітей, хворих на сколіоз, гірше встановленого працюють легені і серце, тканини організму, що в результаті ростуть, недостатньо забезпечуються киснем. Особливо від цього страждає головний мозок. У хворих дітей знижується пам’ять, посидючість, витривалість, з’являється дратівливість, втома, головні болі, слабкість, погіршується сон.

Первинну експрес-діагностику, що допомагає виявити порушення постави, ви можете зробити вдома самостійно. Попросіть дитину роздягтися і повернутися до вас спиною. У малюка з порушеннями постави одне плече вище за інше, нижній кут лопатки з одного боку вищий за кут з іншою, впадає в очі несиметрична ліній талії, складок сідниць. Це видимі ознаки наявності сколіозу.

Можна провести додаткове обстеження на виявлення прихованого сколіозу. Подушечками вказівних пальців обох рук натисніть ззаду на область шиї на межі з головою, відступивши на один сантиметр від середньої лінії. Якщо підлягаючі тканині однакової густини – причин для занепокоєння немає

Ще один простий, але дуже дієвий спосіб обстеження: укладіть дитину горілиць на диван, візьміть за п’яту і піднімайте його ногу, не згинаючи в коліні. Якщо ви легко змогли підняти ногу дитини на 90 градусів – добре, якщо тільки на 80 градусів і менше – у вашої дитини є проблеми з м’язами і суглобами. Ці порушення звичайно є слідством сколіозу.

Правила хорошої постави

Зберегти хорошу поставу і уникнути сколіозу можна, головне – слідувати нескладним рекомендаціям лікарів.

– Зверніть увагу на ліжко дитини. Матрац повинен бути жорстким, а подушка невеликою і низькою. М’які ліжка і високі подушки порушують поставу.

– Стежте за тим, щоб стіл, за яким сидить дитина, відповідав її росту. Це легко перевірити: попросіть сина або дочку поставити зігнуту в лікті руку на столешню. Якщо все в нормі, то кінчики пальців дістають до скроні, між столом і грудьми проходить кулак, лопатки торкаються спинки стільця. При цьому ноги, зігнуті в колінах під прямим кутом, винні повною стопою стояти на підлозі або спеціальній підставці

– Щодня виконуйте разом з малюком комплекс вправ: підйом і розведення прямих ніг в різні боки з положення лежачи на спині; підтягання колін до живота з положення сидячи; максимальне зближення потилиці і п’ят з положення лежачи на животі. Під час занять стежите за тим, щоб дитина правильно дихала: видих повинен доводитися на нахили або рух рук вниз. Кожну вправу повторюйте по 8-10 разів.

– Запишіть ваше чадо в спортивну секцію. Для вироблення хорошої постави корисні гімнастика, волейбол, баскетбол і особливо – плавання. Заняття у воді укріплюють кістки, формують правильну поставу і покращують кровообіг.

Джерело: mobus.com

Поділитися в...

Вас може зацікавити...