ЯК ПОБОРОТИ СТРЕС ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ

"/Стрес – це не просто поганий настрій і втома, це стан, який без належного лікування може призвести до важкої депресії, позбавити жінку працездатності, нашкодити серцево-судинній системі. Але для дитини він ще небезпечніший. Діти жінок, які перенесли сильний стрес під час вагітності, нерідко народжуються недоношеними або ослабленими, у них вищі шанси отримати астму, діабет, вади розвитку або стати алергікам.

Стрес на пізніх термінах вагітності погано впливає на формування нервової системи малюка, такі діти і в дорослому віці можуть відчувати різні проблеми психологічного характеру.

Як впоратися зі стресом під час вагітності?

Ситуація ускладнюється тим, що більшість антистресових засобів вагітним і годуючим жінкам протипоказані, так що справлятися зі стресом доводиться альтернативними методами. Справа в тому, що наш організм звикає до рутини, а збої сприймає як привід для напруги. І простий перегляд режиму може значно поліпшити стан. Для початку намагайтеся лягати спати і прокидатися в один і той же час, харчуватися по годинах 4-5 разів на день і щодня проходити пішки хоча б пару кілометрів. Майбутній мамі потрібен спокій і позитивна атмосфера, і варто постаратися, щоб їх забезпечити. Якщо самопочуття дозволяє, потрібно більше часу проводити на свіжому повітрі, займатися фізкультурою для вагітних.

Дуже важливо правильно харчуватися – щоб поповнити запас вітамінів, їжа повинна бути різноманітною. Чим більше продуктів в раціоні, тим менше ризик розвитку гіповітамінозу.

Психологічні методики

Грамотний психолог дійсно може допомогти впоратися зі стресом. Він не буде давати поради і підштовхувати до тих чи інших дій. Психолог просто допоможе розібратися у своїх страхах і побоюваннях, навчитися правильно реагувати на травмуючі ситуації і виробити дієвий спосіб їх подолання.

Дихальні методики

При напрузі і тривозі м’язи напружуються, дихання стає частим і поверхневим, мозок і м’язи не отримують достатньої кількості кисню, і це посилює стрес. Існує величезна кількість дихальних технік для боротьби зі стресом при вагітності. Найкраще записатися на заняття з дихальної гімнастики – їх часто проводять в центрах материнства і дитинства. Вчитися правильно дихати потрібно під керівництвом тренера, який проконтролює правильність виконання всіх вправ: це важливо і в силу досить високої ефективності дихальних практик.

Фізкультура для вагітних

Фізкультура під час вагітності необхідна – вона допомагає уникнути набряків, болю в спині і ускладнень при пологах, підтримує еластичність м’язів і нарешті, покращує настрій, оскільки організм відгукується на фізичне зусилля виробленням нейромедіатора серотоніна – а саме ця речовина дозволяє нам відчути чарівну радість життя, задоволення і спокій. Існують комплекси вправ для кожного триместру. Але потрібно пам’ятати і про те, що іноді фізкультура протипоказана – до таких випадків відносяться гострі захворювання і хронічні хвороби в стадії загострення, загроза викидня, кровотечі, дуже сильний токсикоз з блювотою і зниженням артеріального тиску.

Релаксаційні підходи

До таких відноситься йога для вагітних – ці вправи підтримують гнучкість і допомагають відновити душевний спокій. До того ж спілкування з іншими майбутніми мамами саме по собі йде на користь. Якщо немає ніяких протипоказань, можна пройти курс масажу – він розслабляє напружені м’язи спини. Стрес викликає м’язове перенапруження, а розслаблення мускулатури знижує вміст гормонів стресу в крові.

Приймайте вітаміни. Перш за все – вітаміни групи В, так як саме вони відповідають за правильне функціонування нервової системи і проведення нервових імпульсів. Корисно пити вітамін С, так як при стресі потреба в ньому збільшується, а нестача цього вітаміну швидко послаблює імунну систему.

Навчіться відволікатися. Як мінімум пару годин в день присвячуйте тільки собі і тому, що ви любите. Навчіться себе радувати. Неважливо, що приносить вам задоволення – балаканина з друзями, яке-небудь рукоділля, улюблена музика, книга або кіно. Не думайте, що це дрібниці, – саме вони підтримують нас на плаву у найважчих обставинах.

Підтримуйте зв’язок. Тривога змушує нас замикатися в собі і цуратися суспільства, але це лише посилює стрес. Частіше спілкуйтеся з друзями і близькими, якщо немає можливості побачитися особисто – використовуйте телефон і соціальні мережі. Пам’ятайте, що ви не самотні, у вас велика група підтримки і поруч є люди, для яких ви дуже важливі.

Пройдіть курси для майбутніх мам. Вони часто проводяться при пологових будинках і клініках жіночого здоров’я. На таких курсах ви не тільки отримаєте відповіді на питання, які вас турбують, а й отримаєте масу корисної інформації, яка стане в нагоді не тільки до і під час пологів, а й в період перших місяців догляду за малюком. Крім того, тут ви відчуєте підтримку, усвідомивши, що у інших мам ті ж турботи і тривоги.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...