ЯК ПІДЛІТКУ ПОБОРОТИ СОРОМ’ЯЗЛИВІСТЬ: ПОРАДИ, РЕКОМЕНДАЦІЇ

Підлітковий вік – один з найважливіших перехідних моментів, коли у дитини відбувається інтенсивне формування особистості, зростання її моральних та інтелектуальних сил. Як побороти сором’язливість в цей складний кризовий для дитини час?

У віці 12-15 років хлопці та дівчата стають схильними до самоаналізу. Як правило, саме в цьому віці вони починають негативно оцінювати себе. Вони можуть відчути себе недостатньо цікавими, стати невпевненими в собі, залежними від думки оточуючих.

Як наслідок, з’являється сором’язливість – страх бути осміяним, незрозумілим іншими людьми. Сором’язливість може стати супутником на довгі роки, зробивши людину замкнутою, безініціативною. В майбутньому таким людям буде важче реалізувати свій потенціал і досягти успіху.

Не варто відразу бігти до психологів. Для початку спробуйте допомогти дитині самостійно. Підтримка батьків в цьому віці особливо важлива підліткам, хоч вони цього і не показують.

Основні причини сором’язливості

Причини сором’язливості потрібно шукати в дитинстві дитини. Якщо вона піддавалася заборонам, приниженню, закидам – ​​вона може вирости невпевненою в собі. Страх оступитися, підвести, бути засудженою рухатиме людиною все життя, тому потрібно допомогти їй стати розкутішою.

Ще одна причина сором’язливості може лежати в пережитій дитиною психологічній травмі. Якщо в її житті сталася подія, яка приголомшила до глибини душі, вона теж може відчувати дискомфорт в суспільстві.

Є й інші причини сором’язливості дитини. Наприклад, рольові моделі батьків. Якщо в родині сором’язливість, можна сказати, передається у спадок – немає нічого дивного, що до неї схильна і дитина.

Як допомогти підлітку подолати сором’язливість

  • Приймайте дітей такими, якими вони є; дозволяйте їм приймати самостійні рішення; поважайте їх розумні бажання і вибір, навіть якщо вони не збігаються з вашими і здаються вам неправильними.
  • Частіше хваліть дитину за її досягнення, нехай і невеликі. Не загострюйте увагу на невдачах, адже без помилок неможливо повноцінно розвиватися.
  • Розвивайте впевненість і незалежність від чужих оцінок замість того, щоб перекладати на незміцнілі плечі свої страхи. Найчастіше абсолютно неважливо, що в той чи інший момент подумають люди. І вже точно не варто порівнювати свою дитину з іншими, особливо не на користь свого чада.
  • Контролюйте дитину в міру, щоб вона не розслабилася за вашою спиною і не перестала проявляти себе.
  • Ініціюйте відвідування різноманітних студій і гуртків. Особливо будуть корисні такі заняття, де передбачається виступ перед аудиторією: театральна або музична студія, вокал, танці. Можна запропонувати спортивну секцію, де навіть незначні досягнення принесуть користь. У будь-якого підлітка є таланти, просто допоможіть розкрити їх. Це підвищить його самооцінку.
  • Допоможіть дитині позбутися культу кумира. Всім нам в юності хотілося бути на когось схожим, всі ми до цього прагнули. Але, відчуваючи різницю між собою та ідолом, наша самооцінка значно падала. Дайте підлітку зрозуміти, що ідеальних людей не буває – у всіх є свої плюси і мінуси. А ще допоможіть йому стати тією людиною, яка стане прикладом для наслідування для інших.
  • Також завдання батьків – навчити дитину обігрувати свою зовнішність. Постарайтеся прищепити смак і почуття стилю не тільки дочці, але й синові.

Відносини з протилежною статтю

Особливо актуальна тема для підлітків – взаємини з протилежною статтю. Сором’язливість заважає почати розмову або надати знак уваги. Запропонуйте дитині відпрацювати ці навички в безпечній обстановці, приведіть варіанти можливих тем для бесіди. Поділіться своїм досвідом, згадавши юність.

Ні в якому разі не тисніть на підлітка. Відносини з протилежною статтю для дитини – дуже особиста тема, і, якщо вона не захоче ділитися своїми переживаннями, поставтеся з розумінням.

Будь-якій людині, особливо сором’язливій, важливо знати, що її розуміють, приймають і люблять близькі люди. Це додасть дитині впевненості, яка неодмінно змінить її світ на краще.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...