ЯК ПІДГОТУВАТИСЬ ДО ПОЛОГІВ

Підготовка до пологів – це не тільки вибір пологового будинку і кольору дитячого ліжка. Навіть якщо не виникає ніяких ускладнень, у кожного вагітність протікає по-різному, і майже кожна ставить перед жінкою питання, про які вона раніше не думала. Жіночі консультації та перинатальні центри розповідають про них не завжди. Тому ми склали інструкцію, про що важливо пам’ятати під час вагітності.

  1. Вакцинуватися

Якщо немає протипоказань, вагітним слід вакцинуватися від грипу. Це безпечно на будь-якому терміні і особливо актуально, якщо вагітність проходить в жовтні-травні. Не зайве вакцинувати і родичів, які будуть контактувати з новонародженим, від правця, дифтерії та кашлюку. Вагітним ці вакцини робити не можна, так що спробуйте встигнути з ними заздалегідь.

  1. Знати, що дозволено

Багато жінок в цей період відмовляються від кави – нібито напій провокує ризик викидня. Їх страждання безпідставні: дослідження однозначно довели, що зв’язку кави і викиднів, немає. Американська асоціація акушерів і гінекологів вважає 350 мл кави в день безпечною «нормою» для вагітних. Для більшості жінок – якщо немає ускладнень – подорожі до 36 тижня також безпечні. Оптимальним терміном для них вважається період 14-28 тижні. Але якщо вагітність протікає з ускладненням або вона багатоплідна, від поїздки краще утриматися.

Якщо вагітність настала після 35 років, дійсно існують певні ризики і для матері, і для дитини – наприклад, підвищена небезпека діабету вагітних і пов’язаних з ним артеріальної гіпертензії, невиношування і макросомією (плід має великі розміри). Зростають і ризики вроджених захворювань у дитини, пов’язаних з дефектами хромосом.

Щоб знизити ймовірність ускладнень, варто пройти ретельне обстеження ще на етапі планування вагітності. Важливо правильно харчуватися і приймати фолієву кислоту – місяць до вагітності і потім протягом всього її терміну. Це знижує ризик виникнення дефектів нервової трубки у дитини. Не забувайте про фізичні навантаження, не допускайте надмірного набору ваги, відмовтеся від куріння, алкоголю і впливу шкідливих речовин.

  1. Вчасно відвідувати акушера-гінеколога

Жінка повинна спостерігатися у лікаря всю вагітність, але особливо уважно стежити за регулярністю обстежень з 21 тижня. З другої половини вагітності підвищується ризик преєклампсії – ускладнення, яке становить небезпеку як для плода (ризик передчасних пологів), так і для матері (ймовірність розвитку серцево-судинних захворювань і патології нирок). Основні симптоми преєклампсії – набряки обличчя і рук, сильний неминаючий головний біль, порушення зору або миготіння «мушок» перед очима, болі у верхній частині живота або в області плечей, нудота і блювота у другій половині вагітності, порушення дихання. Преєклампсія виникає в 2-8% вагітностей. Її причини точно невідомі, але лікарі успішно діагностують це ускладнення.

  1. Робити УЗД і КТГ

УЗД дозволяє відстежувати ріст і вагу дитини і знаходити відхилення на ранніх термінах. З другої половини вагітності жінкам виконують ще один метод ультразвукової діагностики – допплерометрію, дослідження кровотоку в судинах плода, пуповини і матки. Ще одне дослідження, яке дозволяє судити про стан плоду – кардіотокографія (КТГ). Стан плоду оцінюють шляхом вимірювання частоти серцевих скорочень дитини у відповідь на його рухи і маткові скорочення. Дослідження проводять в положенні сидячи або лежачи. На животі жінки фіксують два датчика, які відстежують серцебиття плоду і скоротливу активність матки. КТГ проводять і безпосередньо під час пологів, щоб оцінити стан дитини, частоту і інтенсивність сутичок.

  1. Піти вчитися

Варто записатися в школу майбутніх матерів. Там розкажуть про зміни в організмі жінки під час вагітності, догляд за собою і новонародженим, правильне харчування і грудному вигодовуванні, пояснять, як зміниться життя сім’ї з появою дитини. А ще навчать навичкам розслабляючого дихання і методам зниження хворобливих відчуттів під час переймів і пологів. Школи відвідують як поодинці, так і з партнером, щоб майбутній батько розумів, як підтримувати жінку під час пологів і як доглядати за новонародженим. Це особливо актуально, якщо чоловік хоче бути присутнім при пологах.

  1. Не хвилюватися

Лише 4% жінок народжують в передбачувану дату (ПДР). Найчастіше пологи наступають на терміні 40 тижнів плюс-мінус 4-5 днів. Якщо пологи не почалися в ПДР, лікарі беруть стан плоду і майбутньої мами на контроль: зазвичай раз в кілька днів їй призначають КТГ. Вагітність, що триває 41-42 тижні і не супроводжується порушенням стану плоду, називається пролонгованою. Панікувати не варто: кожна вагітність протікає по-своєму і її завершення залежить від безлічі факторів. Обговоріть з лікарем, як можна наблизити пологи. Варіантів підготовки родових шляхів кілька – від ручного відшарування плодових оболонок від шийки матки до введення спеціальних препаратів. Якщо в цьому виникне необхідність, акушер-гінеколог вибере відповідний варіант.

На останніх тижнях вагітності можуть виникати помилкові перейми. Щоб відрізнити їх від справжніх, зверніть увагу на регулярність. При істинних сутичках перерви між ними поступово скорочуються, а інтенсивність наростає. Помилкові сутички зазвичай залишаються без змін і поступово припиняються. Справжні сутички найчастіше виникають у попереку і переходять на низ живота. Помилкові відчуваються тільки внизу живота. Справжні пологи, як правило, передують опущення живота (головка дитини опускається до входу в малий таз) і відходження слизової пробки (збільшення слизових виділень із статевих шляхів через розширення шийки матки).

  1. Знати, які бувають пологи

Навіть якщо під час вагітності жінка готувалася до природних пологів, в останній момент їй може знадобитися кесарів розтин. Показання до проведення операції можуть виникнути в будь-який момент. Найбільш часті – багатоплідна вагітність, слабкість родової діяльності, гіпоксія або аномальне положення плоду (наприклад, тазове передлежання). В сучасних умовах кесарів розтин – безпечна і швидка операція. Наступні пологи можуть проходити через природні родові шляхи, проте це питання варто заздалегідь обговорити з лікарем. Все буде залежати від стану рубця матки, передлежання дитини і характеру пологової діяльності.

До переваг природних пологів відносять більш швидкий період відновлення, меншу ймовірність інфекційних ускладнень і меншу крововтрату.

  1. Знати, коли пологи дійсно закінчуються

Поява дитини на світ і його перший крик – головна подія пологів. Але на цьому сам процес не закінчується. Попереду ще відділення плаценти і народження посліду. І тільки після цього настає ранній післяпологовий період.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...