Як підготувати новонародженого до спілкування

Як підготувати новонародженого до спілкуванняПеріод новонародженості триває з моменту народження дитини до появи першої у відповідь усмішки на звернення дорослої людини. Звичайно він охоплює 1-й місяць життя дитини. У цей період відбувається підготовка немовляти до спілкування. Щоб забезпечити включення механізмів спілкування, необхідне виконання трьох виховних задач.

По-перше, ви повинні відноситися до дитини як до особи. Це означає, що будь-яку процедуру, що проводиться з немовлям, потрібно супроводжувати мовою так, як ніби малюк все розуміє і може відповісти. Мова повинна бути дуже виразною і максимально адресованою дитині, говорити слід неголосним ласкавим голосом і обов’язково включати в "розмову" схвалення і осуд дій малюка, неначебто він скоював їх з повною свідомістю.

Таким чином, організовується атмосфера спілкування, в якій дорослий виконує поки роль обох партнерів. Дитина фактично ще не є партнером по спілкуванню, але поступово потік дій, звернених до нього, створює у малюка звичку і смак до ласки, теплих слів, тобто формує потребу в спілкуванні.

Пам’ятайте, що спілкування полягає не тільки в словах. Ваша чуйність на ті або інші прояви малюка, співпереживання йому, швидкі і ефективні заходи по усуненню дискомфорту також виражають ваше відношення до нього, додають значущість його поведінковим проявам, які незабаром стануть використовуватися дитиною як власні засоби спілкування.

Не менш важлива і друга задача – встановлення контакту поглядів. Контакт поглядів – один із значущих для людського спілкування компонентів поведінки, його необхідно всіляко підкріплювати. З цією метою слід наближатись або злегка віддалятись, нащупуючи якнайкращу відстань для сприйняття дитиною. Супроводжуючи свої дії ласкавими словами і усмішкою, ви допоможете малюку швидше знайти вас і продовжити контакт поглядів.

Якщо немовля прокидається тільки для годування і відразу починає кричати, погодуйте його, проте якщо він тут же не засне, спробуйте зловити його погляд. Спочатку вам це не вдасться, але повторюйте свої спроби всякий раз, коли дитина лежить з розплющеними очима.

Третя важлива виховна задача – підкріплення усмішки немовляти. Усмішка, як ви вже знаєте, – самий яскравий комунікативний жест, що виражає позитивне відношення до партнера. Серед численних гримас новонародженого є ті, що нагадують усмішку. Пригадаємо, що це "фізіологічні" усмішки, ще не звернені до дорослого, а що лише відображають внутрішній стан дитини, викликаний фізіологічними причинами або ж просто "гра лицьових м’язів". Проте якщо дорослий виділяє цю усмішку і підкріплює власною, вона дуже скоро перетворюється на "соціальну" усмішку, тобто стає адресованою, супроводжується поглядом в очі дорослому і виникає, як тільки дитина зосередить погляд на обличчі дорослого.

Іноді малюк починає усміхатися при звуках вашого голосу, допоможіть йому знайти вас, встановити контакт поглядів. Прагніть частіше викликати усмішку дитини, звертаючись до нього тихим ласкавим голосом, погладжуючи ніжно щічку або тільце, дивлячись в очі. Ці дії краще робити, коли дитина знаходиться "під грудьми", і приурочити їх до того моменту, коли немовля поїло, але ще не почало дрімати. Якщо ж він не спить до годування, спілкуйтеся з ним в цей час, лише б малюк сприймав ваші звернення позитивно. Купання і сповивання – також відповідні ситуації для сприйняття ваших дій, рівно як і масаж і фізкультура.

Правильне виховання новонародженого забезпечує до кінця 1-го місяця життя завершення підготовки дитини до вступу до спілкування з дорослими.

Якщо ж ви не розмовляєте з дитиною, не прагнете до контакту поглядів, не викликаєте його усмішку, то і на другому місяці він ще не буде готовий до спілкування. Не затягуйте період новонародженості. Вже в перші тижні життя підвішуйте іграшки до ліжечка дитини, вони часом привертають увагу малюка, і він, можливо, потренується фіксувати на них погляд в ті моменти, коли ви займаєтеся домашніми справами.

Джерело: Ivona

Поділитися в...

Вас може зацікавити...