ЯК ПІДГОТУВАТИ ДИТИНУ ДО ВІДВІДУВАННЯ СТОМАТОЛОГА: ПОРАДИ ЛІКАРЯ

Топ-5 головних правил, які підготують дитину до відвідування стоматолога. Про них нам розповіла дитячий стоматолог, лікар приватної практики Олена Мірошниченко.

Профілактичні візити до стоматолога рекомендовані діткам з появою перших молочних зубів. Далі лікарі радять ходити до дантиста з плановим візитом кожні 6 місяців. По-перше, так можна попередити розвиток карієсу. По-друге, дітки з раннього віку вчаться довіряти зубному лікарю. Якщо з першим візитом ви трохи затримались, починати ніколи не пізно. І краще це зробити до того, як малюка почне турбувати хворий зуб. Про те, чому потрібно лікувати молочні зуби, і як підготувати дитину до відвідування зубного лікаря, нам розповіла дитячий стоматолог, лікар приватної практики Олена Мірошниченко.

Навіщо лікувати молочні зуби

Мало хто з дорослих охоче і з задоволенням лікує зуби. На прийом до стоматолога нас жене гострий біль або зовсім вже очевидна «діра», в яку забивається їжа. Тому і дитину батьки намагаються вести до «зубного» якомога пізніше, іноді нехтуючи навіть явними проблемами. З молочними зубами зовсім біда: багато хто впевнений, що їх лікувати не потрібно. Їх вважають тимчасовими, і всерйоз сподіваються, що на місці «поганих» зубок виростуть «хороші».

«Така думка є помилковою за цілою низкою причин, – каже Олена Мірошниченко. – Молочні зубки в силу своєї будови (великий нерв і тонка стінка) дуже швидко руйнуються. Поки вони поміняються, може виникнути багато проблем. Якщо починається карієс, хвороба швидко доходить до нерва. У молочних зубах це хронічний процес, який довго не дає про себе знати. Але в якийсь момент нерв згниває, починається запалення. Цей гнійний процес лежить на зародку основного зуба, і впливає на його формування. Наприклад, при прорізуванні на ньому можуть з’явитися білі плями. Крайній випадок – це повна загибель зачатка, коли постійний зуб НЕ прорізується взагалі ».

Руйнування молочних зубів може призвести до проблем з прикусом і зі шлунком.

«Через те, що в одному місці немає навантаження на щелепу, зубки можуть рости повільніше, – пояснює Олена Мірошниченко. – В результаті у дитини неправильно формується прикус. Крім того, не треба забувати, що навіть молочні зубки повинні виконувати основні функції: передніми дитина відкушує, бічними розжовує. Відсутність одного зуба прирівнюється до відсутності двох зубів: якщо його немає на верхній щелепі, значить, що не функціонує той же зуб на нижній щелепі. Йде неповне розжовування їжі, і великі шматки їжі потрапляють в шлунок. Звідси у маленьких дітей починаються хронічні захворювання травної системи».

Як підготувати дитину до відвідування стоматолога

Регулярні візити до стоматолога дозволяють на ранніх етапах «відловити» карієс, що зароджується. Чим раніше його помітить лікар, тим комфортніше і безболісніше буде лікування для дитини. Наприклад, ділянки, де почалося руйнування емалі, можна покрити спеціальною речовиною, яка містить фтор. Це куди краще для малюка, ніж «свердлити» дірочку, яка утворилася, і таку процедуру малюк точно перенесе без істерик. А якщо при цьому ще й правильно підготувати дитину, відвідування стоматолога стане для неї буденною процедурою.

У підготовці дитини до візиту в стоматологію головне – не перестаратися і дотримуватися кількох важливих правил.

Спокій батьків. Як би ви не переживали самі, не надавайте візиту до стоматолога видимого для дитини значення. «Постарайтеся говорити про майбутній візит якомога менш емоційно. Не варто багато разів акцентувати на цьому увагу, – радить Олена Мірошниченко. – Дитина обов’язково відчує, що батьки хвилюються, і заразиться їх нервозністю ».

Заборона на частку «НЕ». «Не потрібно готувати дитину словами: Не бійся, не страшно, боляче не буде. Діти не чують слово «ні», вони чують «боляче» і «бійся», і починають це робити автоматично», – попереджає Олена Міроніченко.

Перше знайомство. Навіть якщо у дитини вже є проблема з зубами, яку потрібно вирішувати, постарайтеся не робити цього відразу. Перший візит до дантиста повинен бути максимально позитивним. «До приходу до стоматолога діти часто бувають в різних лікарнях і заздалегідь негативно ставляться до лікарів і лікарняних кабінетів, – пояснює Олена Мірошниченко. – Деякі малюки взагалі не підпускають до себе людей в білих халатах. Тому варто починати з адаптаційних відвідувань. Часто буває, що за кілька візитів дитина звикає до обстановки, починає довіряти лікарю, і дозволяє проводити якісь маніпуляції».

Акуратна правда. Якщо лікування не уникнути, не потрібно заманювати малюка в кабінет словами «лікар тільки подивиться, і ми підемо». Дитина так і зробить, і в крісло після огляду ви його вже не посадите. У таких випадках постарайтеся підготувати дитину до того, що будуть проведені якісь маніпуляції. Добре працює заклик про допомогу: лікар допомагає тобі, щоб зубки були здоровими, а ти допомагаєш йому тим, що спокійно сидиш.

Спільне лікування. У сучасній стоматології батькам часто дозволяють сідати на крісло разом з дитиною. Не нехтуйте такою можливістю: відчуття, що мама під боком, заспокоює багатьох дітей. Однак буває і навпаки. Якщо малюк почуває мамину «слабину», він може почати плакати і маніпулювати вами без приводу. Тому до стоматолога дитину повинен вести той з батьків, хто більш спокійно сприймає ситуацію.

Максимум терпіння. Буває, що малюк без варіантів відмовляється сідати в крісло. Або закочує істерику при одному тільки вигляді лікарських інструментів. «У такі моменти категорично забороняється лаяти дитину. Якщо умовити її на процедуру огляду або лікування неможливо, потрібно її заспокоїти і привести в інший раз», – наполягає Олена Мірошниченко.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...