Як навчитися керувати своїм часом

Як навчитися керувати своїм часомGTD (Getting Things Done) – це найвідоміша методика з управління своїм часом. Її створив бізнес-консультант Девід Аллен 15 років тому і описав у бестселері «Як привести справи в порядок», який постійно займає перші місця в рейтингах книг по самоорганізації.

У чому ж секрет популярності GTD? Перед вами кілька ключових принципів.

ПРИЧИНИ СТРЕСУ

Мало хто замислюється, але найголовніша причина стресу – це наші невиконані обіцянки. Коли ми обіцяємо собі піти в тренажерний зал з понеділка, відмовитися від фаст-фуду, закінчити проект по роботі і потім не виконуємо ці обіцянки, ми підриваємо нашу довіру до самих себе. А як тільки ми перестаємо довіряти собі – ми перестаємо довіряти світові і всім іншим людям.

Скільки разів за цей рік ви давали собі обіцянки і не виконували їх? Скільки разів ви, можна сказати, обманювали самих себе? Все це накопичується всередині нас як накип у чайнику і не дає жити.

Є цікава техніка, яка називається «Смітник». Потрібно написати на папері все, що ви собі обіцяли і не зробили, а потім порвати листок та викинути на смітник, при цьому відпускаючи своє «почуття провини», яке отруює.

Система GTD вчить доводити свої обіцянки до кінця.

ЩО РОБИТИ З ДОМОВЛЕНОСТЯМИ

Знаєте, чим мислення дітей і підлітків відрізняється від мислення дорослих? Тим, що діти мислять у форматі «або-або». А дорослі можуть мислити дуже гнучко. Точно так треба чинити із домовленостями – гнучко.

Є кілька способів працювати з домовленостями: не укладати їх, виконувати чи не виконувати, або переглянути домовленості. Не варто думати, як діти, що якщо ви дали слово, то ви або робите, або не робите, і що третього не дано. Ви можете легко переглянути свою домовленість. Припустимо, у п’ятницю ви домовилися зустрітися з колегою, але раптово виник якийсь форс-мажор. Якщо ви перенесете зустріч на інший день, це не буде порушенням домовленостей.

При цьому не варто забувати, що якщо ви не можете виконувати свої обіцянки, то це явний знак, що варто краще фільтрувати їх. Іноді «ТАК», сказане іншим людям, це «НІ», сказане самому собі.

НЕ РОБИТИ ІЗ МОЗКУ ТИЖНЕВИК

Ще одна велика проблема нашої дезорганізації в тому, що ми постійно тримаємо в голові список з тисячею справ, які ми повинні зробити. Цей список просто величезний і він дуже сильно деморалізує нас.

Поки ми робимо звіт по роботі, ми думаємо про те, що треба оплатити комунальні рахунки. Коли ми читаємо якусь корисну статтю, ми не можемо зосередитися і постійно відволікаємося на вхідну пошту і так далі.

Найголовніша порада, яку дає Аллен, «витягти» все це з голови і записати на папері. Коли ви побачите все наочно, ви розвантажите свій мозок і у вас з’явиться більше сил і часу для виконання поточних справ.

ПОСТІЙНО СТЕЖИТИ ЗА СТЕЖКОЮ

Для того щоб стати по-справжньому ефективними, нам потрібно бачити всю картину цілком або хоча б усвідомлювати, які кроки ми зробимо наступними. Зауважте, коли ви найчастіше не можете зрушити з мертвої точки. Це відбувається тоді, коли ви не розумієте, що зробите в наступний момент.

Аллен пише, що треба постійно задавати собі питання: «Який мій наступний крок». Коли ви будете знати, що далі, ви станете рухатися куди швидше і заощадите купу часу. Крім цього, намагайтеся, щоб у вашому оточенні були люди, які розуміють важливість цього питання.

СКОНЦЕНТРУЙТЕСЯ НА ОДНОМУ

І, звичайно, варто забути про багатозадачність, адже її не існує. Звичайно, можна розмовляти по телефону і завантажувати посуд у посудомийну машину. Це зробити легко – особливо якщо наш співрозмовник не говорить нічого цікавого.

А ось спробуйте одночасно робити фінансовий звіт і вести бесіду з розумним співрозмовником, і стане ясно: і звіт вийде з помилками, і бесіда не особливо складеться.

Концентруйтеся тільки на одній справі. Це допоможе вам увійти в русло, і тоді для вас не буде різниці між грою і роботою.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...