ЯК НАВЧИТИ МАЛЮКА ГОВОРИТИ: 8 ПРАВИЛ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ РОЗВИВАТИ МОВЛЕННЯ

У перший рік життя одне з головних питань для батьків – як правильно розвивати мовлення малюка. Попередити затримки розвитку допоможуть 8 правил від логопеда Катерини Княгницької.

Малята починають досить швидко балакати своєю «марсіанською» мовою. Але батькам часто не терпиться почути, як вони заговорять на «земному».

«Коли це станеться, зумовлено генетично, але батьки можуть допомогти сформувати пасивний словник, а також підготувати апарат до активного мовлення, стимулювати мовну необхідність, зробити мовленнєве дихання правильним», – впевнена логопед Катерина Княгницька. Експерт розповіла, що треба робити, щоб попередити порушення у розвитку мовлення малюків.

  1. Щоб навчити малюка розмовляти, частіше вмикайте «радіо» Mama-FM

З перших днів життя постійно розмовляйте із малюком. Описуйте свої дії й те, що знаходиться навколо. При цьому не спрощуйте мовлення. Тобто не варто, наприклад, «капелюх» називати «шапкою». Описуючи предмети, намагайтеся називати до них щонайменше 5 епітетів. Наприклад, ви підносите дитину до стіни, даєте її доторкнутися і розповідаєте: стіна тверда, холодна, шорстка, бежева, блискуча. У такий спосіб формується багатий словниковий запас.

У моменти, коли малюк дивиться на вас, вимовляйте слова так, щоб дитині було легше зрозуміти, як формуються звуки. Не забувайте, що ваш темп, ритм та гучність мовлення є для дитини зразком для наслідування. Ваша вимова має бути не надто гучною, чіткою, розбірливою, темп помірним.

  1. Моя твоя не розуміє

Деякі батьки вміють розуміти своїх карапузів буквально з «напівпогляду». Тим достатньо лише пікнути або повести брівкою, щоб мама вже несла улюблену іграшку. При такому зашкалюючому рівні батьківського розуміння у малюка просто не виникає потреби говорити, і він і два роки може мовчати, як партизан. Тому порада всерозуміючим батькам – частіше вдавати, що ви не розумієте, чого хоче ваша дитина, ставте їй уточнюючі питання.

  1. Підтримуйте розмову

Обов’язково реагуйте на будь-які спроби малюка «поговорити». Повторюйте його звуки, які він вимовляє. При цьому, наприклад, двічі повторивши «ба-ба», на третій додавайте новий звук – наприклад, так-так.

  1. Розвивайте дрібну моторику

Вже давно доведено, що мовлення тісно пов’язане з розвитком дрібної моторики. Справа в тому, що в головному мозку центри, що відповідають за мовлення та координацію пальців рук, знаходяться поряд. А знаменитий український педагог Василь Сухомлинський сказав із цього приводу так: «Розум дитини знаходиться на кінчиках його пальців». Отже, їм треба приділити особливу увагу, займаючись розвитком свого малюка. І робити це можна вже буквально від народження.

Для цього підійде, наприклад, «сорока-ворона». При цьому масажувати кожен пальчик треба спочатку зверху донизу, потім знизу догори. Плюс треба розкривати затиснуту в кулачок долоню немовляти, натиснувши на крапку в її центрі. Після трьох місяців цей рефлекс зникає, але дитина вже може лежати на животику, впевнено тримає голівку. А це дає мамі багато можливостей для розвитку дрібної моторики малюка.

Наприклад, можна насипати в глибоку миску прожарену манку, в яку можна закопувати купу дрібних цікавостей. Дістаючи їх, малюк і розвиватиме дрібну моторику. Звичайно, робити це можна тільки під пильною увагою. Старших діток можна задіяти вже на кухні: наприклад, разом з ними ліпити вареники, прикрашати печиво і т.п.

  1. Влаштовуйте звукові вікторини для розвитку мовлення

Буває, що дитина, вміючи говорити звуки С та Ш ізольовано, замість «шапка» каже «сапка». Робить вона це не спеціально чи не тому, що їй так подобається. Найчастіше подібні помилки виникають через порушення фонематичного слуху.

Щоб попередити це, з перших місяців життя давайте можливість малюкові прислухатися до різних звуків: як шарудить папір, шелестить листя і т.д. Коли він підросте, можна грати з ним у гру «Вгадай, що звучало». Візьміть кілька коробочок, насипте в одну, наприклад, рис, в іншу – квасолю, в третю – гудзики. Покажіть вміст дитині, трясіть коробочки, нехай послухає, як усе це звучить. А потім попросіть його відвернутися та визначити на слух, яка коробочка «звучала». Частіше грайте з малюком у такі звукові вікторини.

  1. Зарядка для язика

Ще одна поширена причина порушень розвитку мовлення у дітей – гіпертонус м’язів язика. або, навпаки, ослаблений м’язовий тонус.

Щоб зробити язичок малюка в міру активним, потрібно займатися з ним гімнастикою артикуляції, в якій будуть передбачені вправи як на напругу м’язів, так і на вміння їх розслаблювати.

Наприклад, для зміцнення м’язів робимо вправу «чистимо зубки»: язичок піднімаємо вгору і гладимо кінчиком верхні зубки всередині, потім зовні, потім теж робимо з нижніми. Відкриваємо рот, м’який, розслаблений, широкий язичок кладемо на нижні зуби і утримуємо 10-15 сек.

  1. Граємо у «футбол»

Для розвитку апарату артикуляції дуже корисно надувати повітряні кульки і мильні бульбашки. Для різноманітності можна пограти з малюком у такий «футбол». Наприклад, з олівців зробіть ворота і нехай дитина задує в них «м’ячик» з вати чи папірця.

  1. Влаштовуємо домашні концерти

Навіть якщо у вашій сім’ї ведмідь усім відтоптав вуха, все одно співайте. І долучайте до пісні малюка: це допомагає формуватися правильному мовленнєвому диханню. Включіть у вашу сімейну концертну програму й вірші: вони допоможуть сформуватись правильному темпу мови. Якщо побачите, що дитина, розповідаючи їх, поспішає, ковтає слова, допомагайте їй, ритмічно приплескуючи.

Норми розвитку мовлення у дитини

0-1 рік

1 міс – наприкінці першого місяця життя дитина починає гукати, вимовляє голосні звуки «а», «і», «е»

2 міс – часте коротке гуління

3 міс – часте тривале гуління

4 міс – часте тривале гуління з різними звуками, з’являються приголосні «м», «б»

5 міс – малюк складає ритмічні ланцюжки з різних складів

6-7 міс – послідовно приєднує різні склади, змінюючи силу звуку та висоту тону

8 міс – ясно вимовляє «ба», «ма», «да»

9 міс – чітке подвоєння складів

10 місяців – з’являються перші слова, які дитина розуміє. Вступає в діалог, правильно в звуковому плані повторює відомі їй склади

11 міс – односкладові слова витісняються двоскладовими: ляля, цяця тощо.

12 міс – словниковий запас 8-12 слів.

1-3 роки:

1 рік 1-3 міс – каже подвійні чи поодинокі склади із змістом. Може сказати осмислені слова з двома різними голосними

1 рік 4-6 міс – називає предмети та дії в момент зацікавленості

1 рік 7-9 міс – під час гри може реченням з двох слів назвати свою дію

1 рік 10 міс – 2 роки – при спілкуванні з дорослими може використовувати речення з трьох слів, використовуючи іменники та займенники

2 роки – 2 роки 6 міс – каже складними реченнями більше 3-х слів. Починає використовувати складнопідрядні пропозиції

2 роки 6 міс – 3 роки – починає ставити запитання «де?», «коли», «чому?», «куди?»

Якщо дитина відстає у розвитку мовлення, її треба показати неврологу та логопеду.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...