Як навчити дитину правильно витрачати гроші

Як навчити дитину правильно витрачати гроші

Серед старшого покоління є популярна традиція скаржитися на те, що раніше все було добре, на противагу сьогоднішнім дням. Зрозуміти їх найчастіше виявляється складно. Тим не менш, є, принаймні, один привід, який виправдовує подібну думку. Наші батьки безумовно не витрачали безліч дорогоцінного часу на вибір потрібного товару в магазині.

Якщо маленьку дитину посилали в найближчий (або взагалі будь-який) універсам за хлібом, молоком або ковбасою, малюк просто брав з полиці одну з декількох десятків однакових буханців, викладених довгими рядами, потім просив у пишної продавщиці все інше, не переймаючись назвами фірм та інших особливостей товару. Все було гранично просто.

Чи то зараз. У супермаркеті можна провести кілька годин, скрупульозно вичитуючи склади продуктів, прикидаючи на калькуляторі який пакет вигідніше взяти – літровий або на 800г, підраховуючи чи вигідно взяти участь у якійсь акції і, тим не менш, піти з почуттям, що вас обдурили.

В останньому немає нічого дивного. Адже, практично, скрізь: від дрібних магазинчиків до великих торгових центрів працюють спеціально навчені фахівці, головне завдання яких всіма правдами і неправдами «змусити» купити вас якийсь товар. Їх робота заснована на хорошому розумінні людської психології. І, в першу чергу, «удар» припадає на дітей, бо кожному відомо: можна відмовити в чому завгодно собі, але тільки не дитині. Маса всілякої реклами спрямована на те, щоб змусити малюків «захотіти» і попросити щось у батьків. Отже, важливе завдання дорослих – навчити дітей правильно розпоряджатися грошима і робити усвідомлений вибір в магазинах.

Отже, в першу чергу поясніть малюкові суть реклами. Робити це можна вже з 4-5-ти річного віку. Раніше – немає сенсу, так як маленька дитина ще не вміє логічно виділяти ролик з оголошеннями із загального сюжету фільму або мультика. Розкажіть, що не все в рекламі правда, поясніть її цілі та завдання.

Не варто свідомо відгороджувати малюка від процесу купівлі товарів. Навпаки, намагайтеся заохочувати дитину до допомоги вам в магазинах. Наприклад, надайте дитині можливість самостійно вибрати пакет молока або пачку пластівців, попередньо провівши роз’яснювальну бесіду з приводу співвідношення ціни, якості та ваги, складу продуктів, користі чи шкоди всіляких акцій, можливих причин уцінки товару та ін.

Придумуйте дитині нескладні завдання. Наприклад, знайти коробку мюслей з найменшим вмістом цукру або найбільшим асортиментом злаків.

Розповідайте маляті в чому користь чи шкода продуктів конкретних, зрозумілих маленькій дитині, прикладах. Скажімо, для дівчинки хорошим стимулом вибрати кашу з цільної крупи може послужити аргумент про те, що при її регулярному вживанні швидко росте волосся. А від пластівців і аналогічних виробів з великою кількістю цукру псуються зубки. Безліч схожих прикладів можна придумати і для хлопчиків.

Заведіть звичку перед походом у магазин складати разом з дитиною список необхідних товарів, обговорюючи необхідність окремих пунктів. Нехай малюк бере активну участь в обговоренні. Далі навчіть малюка строго дотримуватися обраного переліку продуктів під час шопінгу. При цьому не забороняється заздалегідь залишити в списку один «вільний» пункт для продукту, який ви, можливо, захочете придбати незаплановано.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...