ЯК НАВЧИТИ ДИТИНУ ХОДИТИ НА ГОРЩИК: ОЗНАКИ ГОТОВНОСТІ І ЛАЙФХАКИ

У наше століття, коли майже всі немовлята ростуть в одноразових підгузниках, мами довго намагаються не думати про те, як і коли відбудеться перехід від підгузників до горщика. Але час йде, і … треба щось робити.

Кращий час для старту – між 9 місяцями і роком з половиною. Звичайно, тут головна роль відводиться мамі: вона контролює, як малюк вчиться контролювати.

Що кажуть психологи

Якщо вам лінь весь час перевіряти, питати і висаджувати або у вас немає добре сформованого бондингу і ви «тренуєте» дитину через силу, то краще почекати. Тим більше що багато сучасних психологів наполягають на індивідуальному підході, кажуть, що кожен малюк дозріває для горщика у свій час, і радять не поспішати прощатися з підгузками.

Пам’ятайте, що дитина в першу чергу повинна навчитися розуміти, коли вона хоче в туалет, і вміти стриматися до тих пір, поки не добереться до горщика.

Коли ми хочемо в туалет, від сечового міхура через хребет в мозок надходить сигнал про те, що сечовий міхур наповнений. Але ці зв’язки між хребтом і мозком повністю встановлюються тільки до двох років.

Візьміть до уваги ще й те, що м’язи, які контролюють сечовий міхур і пряму кишку, у дитини розвинуться до 18 місяців. Логічно починати тренування в районі півтора року, щоб малюк, так би мовити, розумів, про що йде мова.

Пам’ятайте, що будь-які зміни (стрес, переїзд, хвороба) можуть викликати регрес в освоєнні горщика. Раптова відмова від горщика, спорожніння в штанці або на підлогу можуть бути викликані кризою трьох років.

Основні ознаки готовності до горщика:

 • дитина вміє сидіти, ходити, присідати;
 • у неї регулярна, сформована дефекація;
 • малюк встає сухим після денного сну, залишається сухим 3-4 години;
 • показує, що він хоче в туалет;
 • наслідує батькам;
 • дитині некомфортно в мокрих або брудних штанцях

Інструкція від багатодітної мами

 1. Як тільки ви вирішили, що малюк готовий, і починаєте привчати його до горщика, перестаньте використовувати одноразові підгузники в принципі.

Можна залишити собі для страховки багаторазові підгузки на сон і прогулянку. Але краще відмовитися і від них теж. Взимку це проблематично (тому краще привчати влітку).

У теплу пору року краще брати на вулицю одяг для перевдягання. На вулиці стільки всього цікавого, не хочеться витрачати час на переодягання: після пари казусів малюк швидше навчиться проситися.

І взагалі, якщо вже ми вчимо контролювати себе, то нехай все буде по-чесному, без обману. Дитині важливо знати, що вона контролює процес. А якщо час від часу все ж надягають підгузник, значить, її здатність контролю викликає у батьків сумніви.

 1. Горщик обов’язково завжди повинен стояти в одному і тому ж місці.

Ніяких перетягувань з кімнати в кімнату! Строго на одному і тому ж місці! Щоб дитина завжди знала, куди бігти, а не бігала в паніці і, не знайшовши горщика, не робила свої справи в штани.

Відмінне місце – в коридорі навпроти санвузла. Якщо це, звичайно, не заважає ходити по коридору. Погані варіанти – в самому туалеті або у ванні, тому що там буває зайнято, а малюк чекати не може! До місця установки горщика повинно бути легко дістатися з усіх кінців квартири. Якщо у вас велика квартира, то можна мати два горщика в різних кінцях.

Так само і в будинку на 2-3 поверхи – по одному горщику треба мати на кожному поверсі.

Небажано ставити горщик в спальному приміщенні і зовсім неприпустимо – на кухні.

 1. Правильний горщик

А саме – зручний! Горщик має бути з гладкими широкими краями (не різати ніжки і сіднички), з глибоким резервуаром, щоб дитина не впиралася в щойно зроблену купку. Горщик вибирайте зручний в обробці (чим складніше конструкція, тим важче за ним доглядати).

Непогані горщики зі стільчиками і знімними резервуарами. Але краще цільний. При виборі пам’ятайте: правильна «посадка» – при якій малюк може поставити ніжки по сторонам від горщика, а не сидіти на ньому, як на кріслі, виставивши ноги вперед.

 1. Якщо малюк все-таки зробив калюжку або купку на підлогу, його не можна лаяти!

Спокійно скажіть: «Пісяти (какати) треба в горщик. І горщик стоїть на місці, і ти міг сам його там знайти. Або просто сказати: «Мама, а-а!» – або щось в цьому дусі. Якщо ви будете завжди спокійні і впевнені в тому, що дитина впорається, то так і буде!

 1. Одяг, в якому ваш малюк ходить в квартирі, по можливості повинен бути мінімальним, вільним.

Це, до речі, і для здоров’я корисно – нехай загартовується.

Все повинно легко зніматися самою дитиною. Небажані штанці з лямками, пишні спідниці і сукні. Найкраще – труси. Причому переважній більшості дітей набагато зручніше зняти труси з ніжок зовсім і сидіти, вільно розставивши ніжки: таке становище ще й найтривкіше (малюк не впаде) і найбільш фізіологічне для «великих» справ. Якщо одягу багато, то він заважає.

 1. Лагідно, без натиску пропонуйте дитині спробувати зробити свої справи.

При відмові не варто наполягати. Добре висаджувати після сну, перед їжею, після їжі, перед прогулянкою, після прогулянки. Ну і ще приблизно раз в півгодини – тобто майже весь час протягом дня.

Рано чи пізно ви почнете «потрапляти» в потрібний час, і малюк стане хоч іноді використовувати горщик за призначенням. Тоді дитину треба добре похвалити!

 1. Добре, якщо малюк кілька разів побачить, як інші діти сидять на горщику і що вони роблять свої справи саме в горщик.

Якщо у вашої дитини немає старшого брата або сестри, ходіть в гості до приятелів-однолітків. За компанію все простіше. Та й кращий приклад сидіння на горщику може показати малюкові тільки інша дитина.

 1. Коли малюк сидить на горщику, його треба чимось зайняти, інакше він тут же схопиться, ще не зробивши свої справи.

Можна посидіти поруч і почитати книжку, можна просто дати маляті улюблену пірамідку – все залежить від характеру вашої дитини.

Це повинно займати не більше 5-7 хвилин. Якщо за цей час «процес» не пішов, значить, треба витримати паузу і спробувати ще раз пізніше.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...