Як народжували жінки в давнину

Як народжували жінки в давнинуВ різні часи і в різних країнах існували особливі традиції допомоги при пологах. Для нас найбільш звичний варіант – коли майбутня мама лежить, під час потуг, на спині. Тим не менше, цей спосіб з’явився порівняно недавно, в XVII столітті. Ідею приписують французькому королю Людовику XIV, що забажав бачити, як з’являється на світ дитина від однієї з придворних фрейлін. Його світлість стояв за шторою, а жінку поклали на спину. Більшість європейок, в ті часи, народжували дітей на спеціально сконструйованому кріслі з великим отвором в сидінні або на колінах у повитухи.

У доколумбовій Америці та Індії традиційною була поза на корточках або стоячи, тримаючись за гілки дерев, а в США – лежачи на боці.

Довгий час вважалося, що перші спроби операції кесаревого розтину у живої мами відносяться тільки до XVII – XVIII століть. Тим не менш, на сьогоднішній день існують задокументовані відомості, як здійснюється оперативна допомога породіллі в деяких африканських племенах, що донині перебувають на межі первісного ладу. Звичайний знахар рятує життя і жінки, і дитини, використовуючи ніж, бананову брагу (як у якості анестетика, так і болезаспокійливого), дошку у вигляді операційного столу та інші підручні засоби.

Цікава традиція існувала в стародавньому Єгипті. Там була спеціальна каста жінок, які займалися акушерством. Вони вміли готувати зілля, змішуючи сік трави бу-ду-ду-ка з молоком мами, недавно народивши хлопчика. Зілля використовувалося для визначення факту вагітності на ранніх термінах. Його давали випити жінці. І якщо зілля викликало у пацієнтки сильну відразу, значить вона чекає малюка. Цей спосіб з успіхом використовувався протягом декількох сот років.

У стародавній Індії вже вміли розгортати дитинку за ніжку під час пологів, якщо плід знаходився в неправильному положенні.

На берегах Еллади повитухи робили аборти. Причому це не вважалося гріхом, тому що греки вірили, що на ранніх термінах плід ще не має свідомості. Стать майбутньої дитини тут передбачали по напрямку сосків жінки. Якщо груди дивилися вниз, чекали дівчинку, вгору – хлопчика.

Середні століття виявилися важким періодом для європейок. Древні знання майже повністю забулися. Нові напрацювання заборонялися церквою. В результаті, у разі важких пологів до знатних жінок викликали лікаря -хірурга (чоловіка), який міг зробити кесарів розтин. Але результат такої операції, в абсолютній більшості випадків, був летальним для матері. Вагітні із звичайних сімей задовольнялися допомогою бабок, які використовували в якості медичної допомоги амулети, хрести і святу воду.

В XVI столітті стали вперше застосовувати щипці для вилучення дитини. Цей інструмент використовувався аж до XX століття і був заборонений зовсім недавно, тому що акушери травмували занадто велику кількість дітей. У той же період відродилися гінекологічні операції.

На Русі перші спроби сертифікувати роботу бабок – повитух здійснив Петро I, заборонивши їм вбивати дитину, народжену з каліцтвами. У ті часи, за нормами моралі, це вважалося звичайним явищем. Одночасно були організовані перші притулки для малюків, що залишилися, в силу різних причин, без батьків.

У XIX столітті 98% російських жінок народжували за допомогою бабок або родичок. Тобто, без кваліфікованого медичного персоналу. Зазвичай пологи небагатьох жінок проходили в лазні на лавці, заможні залишалися в спальні.

Значне поліпшення в питанні допомоги породіллі сталося на початку ХХ століття, коли були побудовані державні медичні центри для вагітних і введено офіційну декретну відпустку.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...