ЯК МОТИВУВАТИ ДИТИНУ – 11 ПІДКАЗОК ДЛЯ БАТЬКІВ

Сучасні тенденції виховання наполягають, що мотивація – кращий важіль розвитку. Але як застосовувати його ефективно?

Кожен дитячий психолог вам скаже, що мотивація завжди діє на дитину краще, ніж погрози, вимоги і покарання. Але батькам не завжди зрозуміло, як саме мотивувати дітей. Адже це не так просто, як може здатися на перший погляд. Головне завдання мотивації – знайти у дитини ту «кнопку», натиснувши на яку можна привести її в дію. І ось кілька порад, які допоможуть в цьому.

 1. Похвала і винагорода замість критики і покарань

Критика повністю вбиває в дитини бажання що-небудь робити. Зауваження повинні бути обережними і супроводжуватися підбадьорювання. За своєю природою діти люблять радувати батьків, тому похвала сприймається ними набагато краще.

 1. Описуйте ситуацію, а не звинувачуйте

Коли дитина щось зробила неправильно, батькам відразу не терпиться звинуватити її в цьому: «Я вже скільки разів говорив (-а), їж за столом, а ти все забруднив і насмітив».

Спробуйте замість цього описати ситуацію: «У нашій сім’ї ми все їмо за столом, щоб не забруднити себе, меблі, підлогу, інші речі». Потім спокійно попросіть дитину прибрати за собою або зробіть це разом з нею. І попросіть наступного разу їсти за столом. Коли дитина нарешті так і зробить – обов’язково похваліть її.

 1. Мовчіть замість прочитання нотацій

Швидше за все, дитина і сама знає, що зробила помилку, і не потребує закидів і читання моралі. У деяких ситуаціях батькові краще відійти від проблеми і дозволити дитині самостійно її вирішити.

Відзначимо, що під мовчанням розуміється не ігнорування дитини, а невтручання в її проблему, поки вона сама про це не попросить, наприклад.

 1. Говоріть про свої почуття

Якщо, наприклад, дитина довго збирається, щоб вийти з дому, ви можете нервувати і сердитися, що спізнюєтеся, що вона «займається дурницями» і так далі. Але дитина від цього не почне збиратися швидше – навпаки, захоче випробувати межі вашого терпіння.

Скажіть їй про свої почуття, що вам буде дуже сумно і прикро, якщо ви запізнитесь на роботу. Адже тоді ви не заробите грошей, щоб разом з дитиною піти в парк атракціонів.

 1. Пускайте на самоплив

Іноді корисно просто відпустити ситуацію, подивившись на неї в перспективі хоча б 5-10 років. Чи справді те, що робить ваш малюк зараз, негативно позначиться на його майбутньому? Або це ваше підвищене занепокоєння?

Якщо ситуація не критична, не створює вкрай негативних наслідків тут і зараз, то дозвольте дитині помилитися, що нормально для її віку.

 1. Використовуйте змістовну похвалу

Найпростіше похвалити дитину словами «молодець» або «розумниця», але по-справжньому вона отримає батьківську увагу, якщо почує: «Ти так швидко прибрав іграшки, склав їх по місцях, молодець», «Ти акуратно поїв і зовсім не забруднився, розумничка» і т.д. Так дитина отримує інформацію про те, яка поведінка є правильною і зможе порадувати вас наступного разу.

 1. Хваліть зусилля, а не результат

Щоб мотивувати дитину щось робити і чомусь вчитися, потрібно показувати їй, що ви дійсно бачите її старання, незалежно від результату.

Наприклад, малюнками трирічної дитини зазвичай захоплюються або батьки-лицеміри, або батьки-фанати, тому що тільки дуже обдаровані діти вміють малювати в цьому віці. І щоб не брехати, що картина вашого малюка прекрасна, похваліть його старання. Те, що у нього набагато краще виходять якісь окремі елементи малюнка, то, як багато кольорів він вміє використовувати і т.д.

 1. Робіть акцент на його діях, а не на собі

Якщо хвалити дитину, постійно використовуючи формулювання «мені сподобалося, як ти зробив те-то», «я рада, що ти зробив це» – то у неї може скластися закономірність, що мама і тато тішаться нею (тобто люблять його), тільки при хорошій поведінці.

Звичайно, такі формулювання можна вживати, але краще чергувати їх з іншими. Перемістіть акцент на те, що дитина щось зробив – і це призвело до гарних наслідків, а не тільки до вашого доброго вердикту.

 1. Говоріть «Дякую»

Часто батьки так зосереджені на вимогах, критиці, похвалі, що забувають сказати елементарне «дякую» за те, що дитина зробила щось хороше або виконала прохання. Іноді, насправді, не потрібно розгорнутих похвал, досить простого «дякую».

 1. Ставте питання

Спонукайте дитину саму поміркувати те хороше, що вона зробила. Для цього ставте питання, наприклад, «В кімнаті так прибрано. Невже ти сам здогадався так розкласти іграшки?». Зазвичай діти люблять похвалитися добре виконаною роботою, адже вони і самі знають, що вчинили добре.

 1. Хваліть без слів

Коли між батьками і дитиною налагоджений міцний зв’язок, можна давати малюкові знати, що ви бачите і цінуєте його хороші вчинки, не використовуючи при цьому вербальну похвалу. Наприклад, ваш схвальний кивок голови або поцілунок у голову – це достатній сигнал вашої уваги і заохочення, який, тим не менш, потрібно чергувати і з виразом похвали вголос.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...