Як і коли повідомити про вагітність на роботі?

Як і коли повідомити про вагітність на роботіОдна з проблем, які хвилюють майбутню маму, це як і коли повідомити начальству про свою вагітність. Деякі жінки тягнуть до останнього – коли животик вже неможливо приховати або вже пора в декрет. Але це не зовсім правильно. Ми постараємося дати кілька порад, як сказати про вагітність на роботі і згладити можливі негативні наслідки.

Коли сказати?

Краще дочекатися закінчення першого триместру – 14 тижнів. В цей час ви вже повинні були стати на облік в жіночу консультацію і пройти всі обстеження з виявлення генетичних відхилень у плоду. Після закінчення першого триместру загроза викидня мінімальна. Так що, ви тепер практично на 100% впевнені, що вагітність закінчеться щасливо. Саме час повідомити про неї на роботі.

Але є й винятки з цього правила.

По-перше, якщо ви працюєте на шкідливому виробництві, ви повинні поставити до відома начальство якомога раніше, і попросити виключити ваш контакт зі шкідливими речовинами і апаратами.

По-друге, якщо у вас загроза викидня, то можливо доведеться лягти на збереження – тут вже доведеться сказати, чому вас так довго не буде на роботі.

У кожному разі, перед розмовою з начальством запасіться довідкою з жіночої консультації, що ви вагітні. Ця довідка – ваш захист від раптового звільнення.

Затягувати повідомлення про вагітність до тих пір, поки вона стане очевидною, або до декрету не варто – це буде говорити про вас як про ненадійного працівника. Краще сказати заздалегідь і обговорити всі деталі вашої роботи до декрету і після.

Як сказати?

Тут дуже багато залежить від самого начальника, обстановки на роботі, від колективу. Якщо до вас у декрет вже пішло багато жінок, то будь-яке, навіть саме добре начальство, не зрадіє вашій новині.

Радимо підготуватися до розмови з начальником.

По-перше, дізнайтеся все про права вагітних і жінок з маленькими дітьми. Якщо необхідно – проконсультуйтеся з юристом. У розмові з начальством ви повинні бути впевнені в своїх правах і не хвилюйтеся в разі негативної реакції начальника.

По-друге, варто обговорити вашу роботу до декрету. Підготуйте пропозиції щодо організації вашої роботи до декрету. Можливо варто обговорити більш гнучкий графік роботи для вас, але щоб ваші обов’язки виконувалися.

Наприклад, запропонуйте розділити годину обідньої перерви на кілька перерв по 15-20 хвилин. Якщо ви офісний працівник і повинні довго сидіти, то використовуйте ці перерви для невеликого перекусу і своєрідної розминки – обов’язково встаньте і походіть, що б уникнути набряків і порушення кровообігу. З одного боку, ви так уникнете багатьох проблем, пов’язаних з тривалою нерухомістю на робочому місці, з іншого боку – це ніяк не вплине на якість виконання вами ваших робочих обов’язків, хіба що тільки в кращу сторону.

Постарайтеся переконати начальника, що ви будете виконувати свою роботу до декрету в повному обсязі.

По-третє, обговоріть можливу заміну вам на час декретної відпустки. Якщо ваші обов’язки досить складні і вимагають певних знань, завірте начальство, що ви підготуєте співробітника, який буде вас заміщати.

По-четверте, розкажіть про ваші передбачувані плани після декрету. Декретна відпустка – це 140 днів (у разі ускладнених пологів або народження близнюків вона збільшується). Що ви збираєтеся робити потім? Йти у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 1.5 року або трьох років? Або збираєтеся повернутися на повний або неповний робочий день після декрету?

Це важливі питання, які допоможуть начальнику спланувати кадрову політику у відділі. І те, що ви ініціювали обговорення цих питань покаже вас відповідальним працівником, думаючим не тільки про свої інтереси, а й інтереси фірми.

Врахуйте, що, хоча права вагітних і мам за законом захищені дуже добре, але на практиці справа йде не так райдужно. Зазвичай роботодавці згодні почекати працівника з декрету. Але якщо ви зважилися на відсутність на 1.5 або 3 роки, будьте готові, що ваше місце буде вже надійно зайнято іншим співробітником і вас або приймуть назад на іншу посаду, або попросять написати заяву про звільнення. Зрозуміло, мова йде про комерційні фірми і компанії. У бюджетних організаціях вас будуть чекати і 3 роки.

Вести бесіду з начальством варто в спокійній і конструктивній манері. Навіть якщо ви не плануєте повертатися після декрету на своє місце, краще залишитися в нормальних ділових стосунках з начальником та колективом. Так ви залишите про себе сприятливе враження, як про професіонала і людину. Що надалі допоможе вам отримати хороші рекомендації з цього місця роботи.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...