ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ СТАТИ ВПЕВНЕНІШЕ?

Безліч батьків стикаються з проблемою: дитина замкнута, невпевнена у собі, складно сходиться з однокласниками, не відстоює свою точку зору. А в подальшому така невпевненість може перейти в комплекси, ускладнити соціальну адаптацію, завадить їй розкрити свої здібності і знайти себе в житті.

Як батьки можуть допомогти дитині?

Крок 1. Розвідка

Перш за все потрібно зрозуміти причини невпевненості, усвідомити, а для цього проаналізувати, в яких ситуаціях вона проявляється. Слід скласти список ситуацій, в яких дитина відчуває складність. Наприклад, вона невпевнена в новій ситуації, тушується в незнайомому колективі, боїться вступити в контакт з незнайомою людиною. Є навіть такі приклади, коли непереборною перешкодою стає покупка хліба в магазині, тому що дитина соромиться заговорити з продавцем.

Або слухняна дитина стає агресивною, коли до батьків приходять гості. Вона непривітна, огризається, поводиться епатажно, тікає, не йде на контакт.

Може в школі вона отримує погану оцінку, хоча напередодні розповідала вам весь параграф напам’ять. А в класі соромилась вийти до дошки і чітко відповісти на запитання вчителя.

Ці різні з першого погляду ситуації можуть бути об’єднані однією причиною – невпевненістю в собі. І якщо дитина не може пройти ситуацію самостійно – їй потрібна ваша допомога.

Крок 2. Розмова

Починати розбір психологічної проблеми слід завжди з довірливої розмови. Ми всі вважаємо, що розмовляємо з дітьми, але не завжди дійсно говоримо з ними з психологічної точки зору.

В даному випадку не зараховується розмова на емоціях після отриманої двійки, розмова по дорозі в школу, за сніданком або телефонна розмова. Так само як це не повинен бути монолог батька. Ми повинні прагнути до діалогу в затишній обстановці, коли сама дитина налаштована на спілкування. Чи не прив’язуйте бесіду до якоїсь провини, малюк не повинен готуватися до того, що його будуть не лаяти.

Ваше завдання під час бесіди – зрозуміти, що змусило дитину зробити ті чи інші вчинки, що вона думала, які почуття відчувала. При цьому в основному говорити повинна вона. Якщо їй складно – можете почати ви: побудуйте гіпотезу, на кшталт «Мені здається, ти не любиш, коли до нас в гості приходять Іванови» або приведіть вигадану ситуацію, про те, як вам в дитинстві було страшно відповідати перед дошкою. Такий прийом повинен задати довірчий тон спілкування.

Коли дитина ділиться з вами своїми переживаннями, схвалюючи її слова, кивайте в знак розуміння, підтвердіть, що і вам було б страшно в подібній ситуації. Ваша увага і довіра до дитини – вже перший крок до того, щоб вона стала впевненішою. Адже якщо за нею стоїть мама, яка її розміє – то їй вже не так страшно.

Припиніть розмову позитивним прикладом про те, як люди, боролися зі своєю невпевненістю. Пообіцяйте, що в подібних ситуаціях вона завжди може ділитися переживаннями з вами.

Крок 3. Дивимося на оточення

Тепер, коли інформація від дитини отримана, можна почати аналізувати зовнішні чинники. Чому саме такі почуття, відчуття виникають у вашого малюка? Відразу скажемо, що певна сором’язливість властива дітям – це нормально. Хтось активно освоює світ, прагне до самовираження, хтось, навпаки, звернений усередину себе. Це індивідуальні особливості людини, які треба поважати. Але при цьому дитині з цими особливостями має бути комфортно в соціальному середовищі, тому деякі моменти можна і потрібно коригувати.

Отже, після розмови з дитиною можна розібрати поведінку інших учасників складних ситуацій. Можливо, дитина поводиться невпевнено не взагалі, а з певними людьми – наприклад, з тими, у кого владний, авторитарний характер. Вона може відчувати страх не перед школою, а тільки перед певним педагогом. Тоді переговоріть з учителем. Багато дітей бояться усних відповідей у дошки, особливо коли педагог суворий і задає каверзні питання. Постарайтеся знайти спільну мову з викладачем, поясніть, що перевіряєте домашні завдання дитини, впевнені в його знаннях і попросіть перевіряти їх в письмовій формі при можливості.

Важливо також подивитися на власну поведінку: не секрет, діти вбирають моделі дій старших. Як ви зустрічаєте нові ситуації? Будьте чесні з собою: може, ви теж відмовчуєтеся в стресових ситуаціях або перекладаєте складні завдання на рідних. Чи впевнено ви спілкуєтеся з незнайомими людьми? Якщо ні, то дитині просто нема в кого вчитися впевненості, і вона на підсвідомості переймає вашу модель поведінки.

Крок 4. Допомагаємо

Батьки – авторитет для дитини, тому їй потрібна ваша підтримка в складних ситуаціях, які ви обговорювали в першому кроці. Рушайте разом в магазин, спеціально поспілкуйтеся з продавцем, порадьтеся у виборі товару – влаштуйте майстер-клас перед дитячими очима, щоб малюк зрозумів, як може бути приємно спілкуватися з новими людьми і що, спілкуючись, купувати приємніше. Якщо дитина боїться говорити по телефону – телефонуйте частіше при ній у своїх справах, показуючи їй моделі спілкування. Можливо, вона дійсно не має шаблонів поведінки.

Якщо дзвінок потрібно зробити саме дитині (наприклад, дізнатися домашні завдання в однокласника), пропишіть розмову на папері. Цей прийом часто використовують менеджери, які працюють з клієнтами.

Невпевненість дуже часто йде рука об руку з заниженою самооцінкою, тому дітей треба хвалити і лаяти правильно. Хвалити потрібно не тільки і не стільки в загальному, а за конкретні дії. Наприклад, говоріть, що дитина молодець, тому що допомагає вам по дому і прибирає свою кімнату. Чи підтримуєте її ініціативу: «Розумниця, що підготувала цікавий реферат».

Лаяти потрібно теж змістовно. Не можна лаяти в загальному, чим грішать в школах. Ніколи не кажіть, що дитина – нездара, невдаха і дісталась вам у покарання. Забудьте про це. Правильно лаяти за конкретні вчинки, уникаючи заперечень, які теж ми так любимо. При цьому, критикуючи, важливо робити акцент на ваших почуттях і відчуттях. Наприклад, «мені було неприємно, що ти грубо говорив з моєю подругою», «якщо ти почуєш мою пораду і з’їси суп, ти завжди будеш здоровий і зможеш гуляти з друзями». Така форма набагато ефективніше, ніж звичні «Не ходи без шапки – захворієш», «Навіщо я тебе ростила – нічого хорошого від тебе не дочекаєшся». Мами 21 століття, забуваємо про негатив!

І, звичайно, треба розвивати сильні якості дитини, які будуть підвищувати її самооцінку. Обов’язково заохочуйте ті заняття, які їй подобаються (спорт, танці, музика, ліплення і т.д.). Навіть якщо ви не плануєте ростити майбутнього артиста, поважайте захоплення  дитини і не бороніть їй. Улюблена справа приносить позитивні емоції, дарує впевненість, підвищує самооцінку і допомагає легше переносити невдачі.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...