Як доглядати за пупком новонародженого

Як доглядати за пупком новонародженогоПісля народження малюка у молодих батьків виникає безліч питань, які потребують швидкої відповіді: як правильно доглядати за дитиною, що можна робити і чого робити не слід. І звичайно ж, у перші дні життя новонародженого особливої уваги потребує пупок, адже, по суті, при відсіканні пуповини проводиться невелика хірургічна операція. Ще не народжена дитина отримує всі необхідні речовини від своєї матері через пуповину, що відходить від плаценти. Незабаром після першого самостійного вдиху дитини судини пуповини складаються і кровообіг в цих судинах припиняється, організм малюка починає функціонувати незалежно від організму матері. Пуповина відсікається одразу ж після народження або ж через кілька хвилин, коли в ній припиняється пульсація. У сприятливих умовах після 4-10 днів залишок пуповини мимовільно засохне і відпаде, а у малюка з’явиться симпатичний пупок.

Що роблять з пуповиною малюка в пологовому будинку

Пуповина перев’язується в два етапи. На першому етапі в родблоці на неї накладають 2 стерильних хірургічних затискачі: один на відстані10 смвід пупкового кільця, другий – в2 смвід першого затискача. Ділянка пуповини між зажимами обробляють розчином йоду, потім розсікають стерильними ножицями. Потім в 0,3-1 смвід пупкового кільця новонародженого пуповину перетискають спеціальної дужкою або перев’язують шовковою ниткою (лігатурою). Залишок пуповини відсікають стерильними ножицями.

Після цього в пологових будинках використовується два основні методи догляду за пуповиною. В останні роки все більш поширенішим стає метод хірургічного відсікання залишків пуповини на другу добу життя новонародженого. На пупкову ранку накладають асептичну пов’язку, а зверху край ранки стягуються лейкопластиром. Такий метод дозволяє скоротити період загоєння, спростити догляд за пупком. Інший варіант полягає в тому, що залишок пуповини не відсікається, а разом з накладеною на нього в родблоці дужкою муміфікуються (підсихає) і відпадає сам по собі протягом найближчих днів з утворенням пупкової ранки. Як правило, це також відбувається ще в пологовому будинку. В обох випадках утворюється ранова поверхня, яка потребує догляду.

Догляд за пупком немовляти будинку

Щоб усе пройшло без ускладнень, вам треба засвоїти кілька простих правил по догляду за пупком, а саме:

Постарайтеся забезпечити вільний доступ до пуповини повітря, який є найкращим засобом для її нормального підсихання. Тут можна нагадати, що повітряні ванни протягом декількох хвилин будуть корисні і для попки малюка.

Зробіть так, щоб підгузок не натирав область пуповини. Для цього слід проводити пелюшку трохи нижче пупка або використовувати одноразові підгузки з прорізом для пуповини.

Не треба допомагати пуповині відпасти, це має відбутися природним шляхом. Раніше радили протирати пуповину рідинами, що містять алкоголь. Однак сучасні дослідження довели, що це робити не потрібно, процес підсихання пуповини можна прискорити тільки збільшуючи час впливу на неї повітря.

Після хірургічного відсікання або відпадання кукси пуповини протягом кількох днів у пупкової ранки можливе утворення прозорих жовтуватих або кров’янистих кірочок. Їх слід видаляти з ранки, оскільки це прекрасне середовище для розмноження хвороботворних мікробів. Для цього скористайтеся перекисом водню. За допомогою піпетки налийте трохи перекису на скориночки і промокніть їх ваткою або марлевою серветкою. Повторіть процедуру кілька разів, поки ранка не очиститься або поки скоринки не будуть легко відділятися. Видаліть їх обережними рухами за допомогою ватної палички, а за тим змастіть ранку розчином антисептика (зеленкою). Подібну процедуру слід проводити 1-2 рази на день.

Не слід намагатися змінити форму пупка, прикладаючи монетки або фіксуючи бажану форму пластиром. Це може викликати різні ускладнення в майбутньому. Для вашого малюка буде краще, якщо ви залишите пупок таким, яким його створила природа.

Ми дотримуємося думки, що, поки у новонародженого малюка ще зберігаються залишки пуповини, краще не купати його у ванні (щоб не занурювати пупок у воду) і обмежуватися обмиванням водою тільки окремих ділянок тіла або протиранням шкіри дитини вологою губкою. Коли ж пупкова ранка заживе, ви можете починати купати дитину у ванночці або дорослій ванні.

Важливо не пропустити інфікування області пупка: це особливо актуально в перші тижні життя вашого малюка. Обов’язково проконсультуйтеся у свого педіатра в наступних випадках: якщо після того, як пуповина відпаде, у малюка зберігається припухлість в області пупка, довгий час тривають помірні виділення з нього, довго не скорочується пупкове кільце, якщо ви виявили, що область навколо пупка почервоніла і здулася, якщо виділяється гній, з’явився неприємний запах.

Почервоніння шкіри навколо пупка може бути викликане її натиранням. Постарайтеся усунути причину натертості і спостерігайте, чи зникне почервоніння. Якщо воно залишилося або збільшилося, зверніться до лікаря.

Іноді в перші дні життя пупок може трохи кровоточити. Обробіть область перекисом водню, і, якщо кровотеча не припинилося через 5-7 хвилин, вам слід негайно звернутися до лікаря.

Якщо ви помітили, що у малюка в області пупкового кільця є випинання округлої або овальної форми, що збільшується при крику дитини, швидше за все, це пупкова грижа. В цьому випадку малюкові теж потрібна консультація педіатра.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...