СКІЛЬКИ ПОТРІБНО РОБИТИ УЗД ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ: ВІДПОВІДЬ ЛІКАРЯ

Багато вагітних жінок готові бігати на УЗД майже щотижня, настільки їм цікаво, як розвивається малюк в утробі. Вони часто просять у гінеколога «додаткове» обстеження і серйозно ображаються на лікаря, який каже, що в цьому немає потреби. Вважається, що УЗД безпечно для немовляти, то чому ж не поглянути на нього одним оком? Насправді для цього виду дослідження під час вагітності є чіткі показання.

Як часто можна робити УЗД під час вагітності

Прийнято вважати, що ультразвукове обстеження плоду під час вагітності є безпечним для майбутньої дитини. Особливо, якщо йдеться про стандартне «двовимірне» УЗД. Протоколи ведення вагітності кажуть, що його можна робити стільки разів, скільки жінці призначить її лікар. Проте лікарі намагаються не зловживати цим видом діагностики.

Є неперевірені дані, що дуже часті УЗД можуть спровокувати розвиток у плода різних новоутворень. Це можуть бути як зовнішні (на тілі), так і внутрішні (на органах) пухлини. Справа в тому, що під дією ультразвуку м’які тканини нагріваються. А гіпертермія, своєю чергою, призводить до появи деформацій. Доведено, що УЗД протягом години підвищує температуру ділянки тіла, що знаходиться під впливом, на 2-5 градусів. Звичайно, так довго обстеження вагітної жінки ніхто не проводить. Але зайвий раз піддавати малюка процедурі все ж таки не варто.

Клінічно встановлено, що для вагітної жінки достатньо трьох УЗД протягом усього терміну виношування дитини. Іноді буває необхідність призначення додаткового, четвертого УЗД (ближче до пологів). Більше обстежень може призначити лікар, наприклад, при ускладненому перебігу вагітності. І вже явно не для того, щоб «перевірити ще раз» стать дитини.

Перше УЗД: 4-5 тижнів вагітності

Якщо у вас регулярний менструальний цикл та затримка 10-14 днів, на цьому етапі можна робити тест на вагітність. Якщо він негативний, швидше за все, у вас є просто гормональне порушення менструального циклу. Якщо тест позитивний, є велика ймовірність того, що ви вагітні. При такій затримці термін вагітності – 4-5 тижнів. Цей термін дає можливість під час УЗД побачити вагітність у порожнині матки та зафіксувати серцебиття ембріона».

Таким чином, перше УЗД вважається своєрідним «підтвердженням» вагітності та визначенням життєздатності ембріона. Крім того, під час цього обстеження лікар може встановити точніші терміни вагітності, визначити розташування плоду (тим виключити позаматкову вагітність) і навіть виявити багатоплідність (її чітко видно вже на 5 тижні). Якщо вагітність розвивається правильно, наступний візит до лікаря буде приблизно через 1,5-2 місяці.

Друге УЗД: 12-14 тиждень вагітності

Другим ключовим для УЗД моментом стане перший пренатальний скринінг. Його роблять на термін вагітності від 11 тижнів 4 днів до 13 тижнів 6 днів. На цьому етапі лікар повинен визначити, чи правильно відбувається анатомічне формування плоду, а також виключити УЗД-ознаки хромосомних аномалій.

Робити УЗД для першого скринінгу можна будь-якого дня зазначеного проміжку, але деякі медики виділяють так звані «щасливі дні»: це 12 тижнів та 2-4 день вагітності. Вважається, що на цьому терміні краще видно найменші органи плода, тому оцінка їхнього розвитку буде точнішою. Саме до цього терміну відносяться стандарти, якими визначають хромосомні аномалії. Наприклад, товщина комірцевого простору (ТКП), копчико-тім’яний розмір (КТР), довжина носової кісточки. Невідповідність цим стандартам може свідчити про патології.

Третє УЗД: 18-21 тиждень вагітності

Якщо вагітність розвивається без ускладнень, то наступний візит до лікаря буде десь на термін 18-21 тиждень вагітності. Це якраз і буде другий пренатальний скринінг. Метою цього скринінгу є унеможливлення вроджених дефектів розвитку плоду. Зокрема, лікарю потрібно виключити аномалії розвитку органів та життєво важливих систем.

На третьому за рахунком УЗД лікар звертає пильну увагу на розміри плоду, а також на розташування та розміри внутрішніх органів: до терміну 18-20 тижнів усі вони вже сформовані, і є чіткі медичні критерії для оцінки їх розвитку. Також на цьому дослідженні можна більш точно визначити стать дитини (іноді вона не збігається з тим, що побачив лікар на 12-14 тижні). Крім того, на УЗД перевіряють стан матки, плаценти та навколоплідних вод.

Багато жінок вважають, що є ще третій пренатальний скринінг (який проводиться на 32-34 тижні вагітності), насправді це помилкова думка. За протоколами ведення вагітності пренатальних скринінгів лише два. Додаткове УЗД у третьому триместрі проводиться за наявності медичних показань або за бажанням жінки.

На останньому УЗД лікар оцінює «готовність» малюка до пологів, його розташування в матці, розміри та рухову активність. Під час цього обстеження можна діагностувати такі проблеми, як маловоддя, відшарування плаценти, обвиття пуповиною або тазове передлежання. Тому багато медиків все ж таки призначають його вагітній жінці, щоб виключити можливі ускладнення під час пологів.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...