Як боротися з дитячими фобіями?

Як боротися з дитячими фобіями?Багато хто з нас впевнений, що неврози і депресії – доля переобтяжених турботами дорослих. Тим часом психологи констатують: діти страждають неврозами набагато частіше, ніж дорослі. А неврози дорослих практично завжди родом з дитинства.

Чого насправді боїться дитина? Які страхи нормальні для її віку, а які – симптоми нервового розладу? І як батьки можуть їй допомогти? Розбираємося зі всіма питаннями по порядку.

Чого бояться діти?

Страхам здорових дітей різного віку завжди передує реальний мотив: певні життєві ситуації, фільми, страшні історії, розказані приятелями. Причому у кожного віку є свій набір травмуючих чинників. Наприклад, у дітей до року спостерігається занепокоєння при гучних звуках або при наближенні великого предмету. Однорічні діти особливо чутливі до хвилювання матері: мама усміхається – дитина спокійна, мама налякана – страх опановує і малюка.

У 2-3 роки у дитини з’являється страх болю, лікарів, а також боязнь казкових образів, що втілюють зло.

Діти в 6-7 років починають усвідомлювати можливість власної смерті і втрати близьких.

У школярів з’являються страхи, пов’язані з їх новою соціальною роллю: страх осуду, боязнь не виправдати надії батьків, вчителів і товаришів.

Всі перераховані страхи відносно прості, зрозумілі і в тому або іншому ступені властиві всім дітям. Проте навіть всім знайомі дитячі переживання вимагають від батьків уважного і тактовного відношення. Наприклад, якщо дитина боїться засинати в темноті або залишатися одна в кімнаті, у жодному випадку не можна піддавати її "гартуванню" і замикати одного в темноті, щоб "звикав". В цьому випадку дитина не тільки не позбавиться свого страху, але придбає ще і новий – страх батьківського гніву або насмішки. А це вже невроз.

Взагалі, чого б не боялася дитина, якою б дрібницею не здавався тобі її страх, потрібно показати йому, що ти її розумієш, що в її страху немає нічого ненормального, що і ти, і всі люди в її віці боялися темноти, або самоти, або нерозуміння товаришів.

Багато батьків відносяться до дитячих страхів як до капризів і навіть карають за них. Це неправильно і дуже небезпечно. Адже страх – одна з основних емоцій, властивих людям. У ньому немає нічого протиприродного.

Страх попереджає про можливу небезпеку, дозволяє зосередити увагу на її джерелі, спонукає шукати нові, менш небезпечні шляхи досягнення мети. В цьому виявляється еволюційне значення страху. Можна розглядати страх і як етап становлення самосвідомості людства. Дитина в своєму психічному розвитку як би проходить всі ці етапи розвитку людства. Якщо дитина не зустрічає на цьому шляху розуміння батьків, то просто замикається в собі, намагаючись знайти вихід з своїх переживань самостійно. А не знайшовши такого виходу, зациклюється на своєму страху і наживає фобію.

Фобія – це страх, що став нав’язливим. Дитина стає невпевненою в собі, мовчазною або, навпаки, запальною і агресивною. З одного боку, він розуміє безґрунтовність свого страху, а з іншою – ніяк не може його позбавитися. Фобія – це вже симптом неврозу.

Розвиток невротичних страхів у дітей може бути обумовлений генетично. Тому батьки з недовірливими рисами успіху повинні бути особливо уважні до своїх дітей. Не менш важлива і хороша, дружна обстановка в сім’ї. Для душевного здоров’я дитини має значення не тільки те, як батьки поводяться з нею, але і їх відношення один до одного. Для того, щоб у дитини закріпився страх, зовсім не обов’язкові скандали, достатньо того, щоб мати постійно нервувала.

Невротичні страхи стійкі і, як правило, супроводжуються серцебиттям, жаром, ознобом, безсонням, втратою апетиту. Дуже важливо при перших же подібних проявах звернутися до психолога або психотерапевта. Дво-трьохмісячного курсу звичайно досить, щоб психіка малюка прийшла в норму.

Проте є один важливий нюанс: перш ніж записувати дитину на прийом до психолога, поговори з нею. Якщо дитина розуміє необґрунтованість своїх страхів і хоче їх позбавитися, то все гаразд, швидше за все, справа в звичному неврозі.

Але якщо син або дочка переконані, що у них є реальні причини боятися (наприклад, вони присягаються, що під їх ліжком живе чудовисько, яке щоночі їх душить, і при цьому у дитини дійсно на обличчя симптоми страху – блідість, серцебиття і т.д., то, можливо, все набагато складніше і йдеться вже про так звані маревні страхи. Дитина стає підозрілою, постійно відзначає вороже відношення до себе з боку оточуючих, намагається від них захиститися.

Такого роду страхи особливо небезпечні і вимагають негайного звернення до психоневрології. І, головне, пам’ятай: чим раніше ти звернешся по допомогу, тим більше шансів на те, що в майбутньому з твоїм малюком все буде у повному порядку.

Джерело: wmj.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...