ЯК БАТЬКАМ БОРОТИСЯ З НЕГАТИВНИМИ ЕМОЦІЯМИ

Придушувати негативні емоції – шкідливо, вихлюпувати – теж, що ж в такому випадку робити?

Батьків дуже часто переповнює весь спектр емоцій: від вкрай позитивних до вкрай негативних. Якщо виплеснути позитивні легко і приємно та що робити з негативними?

Ними потрібно вчитися керувати і знаходити здоровий спосіб вираження.

Ось кілька рекомендацій, як навчитися це робити.

  1. Дозвольте собі і дитині емоції

Боротися з самими емоціями марно, вони виникають незалежно від нашого бажання. І вимагати від себе або дитини не злитися, чи не сумувати або не ображатися – просто не має сенсу.

Кожна людина має право на емоції, якими б вони не були. Інша справа – як вона їх висловлює.

  1. Зробіть свою поведінку усвідомленою

Не ведіться на негативні імпульси. Якщо вас дратують капризи дитини, то відразу хочеться гримнути або шльопнути його.

Але потрібно максимально абстрагуватися і подивитися на ситуацію з боку. Адже ні крик, ні фізичне покарання не досягнуть мети, яка вам насправді потрібна.

Ставте собі запитання: «Що я роблю? А що я повинен зробити? Як моя поведінка відіб’ється на майбутньому дитини і наших з нею стосунках? Який приклад я подаю дитині?».

  1. Пам’ятайте, що емоції приходять і йдуть

Емоційний фон залежить від величезної кількості чинників. Батьки як ніхто знають, що радість і любов до дитини можуть змінюватися роздратуванням і злістю по кілька разів на годину.

Чому це відбувається? Гормональний фон, втома, неприємності на роботі або в стосунках з іншими дорослими, негативне навколишнє оточення, недосип, емоційна втома – на все це накладається недосконала поведінка дітей і стає останньою краплею.

Але ці емоції як приходять, так і йдуть. Ні ви, ні дитина не будете сумними або злими все життя. Це тільки момент, який потрібно пережити.

  1. Не дійте, керуючись емоціями

Коли ви приймаєте рішення, то емоції повинні бути максимально вимкнені, а розум максимально задіяний. Відповідно, в злому, пригніченому, стресовому стані не можна приймати ніяких серйозних рішень.

Емоції і пов’язані з ними стани (якщо мова не про клінічну депресію), як ми вже говорили, проходять. І прийняті в цей період рішення і сказані слова вже завтра можуть виявитися великою помилкою. Тобто розривати відносини і звільнятися під дією емоцій точно не варто.

  1. Не робіть висновки на підставі лише емоцій

Якщо дитина злиться і агресивна – це ще не означає, що вона вас не любить (навіть якщо в засмучених почуттях малюк це сказав).

Вас може засмутити партнер, друг, начальник, дитина – але не потрібно додумувати за них те, що вони не говорили і не робили.

Звичайно, коли на вас хтось злиться, то в голові швидко складається «пазл»: «Мене не люблять, мене не цінують, я тут нікому не потрібна». Але це все домисли, яким не потрібно піддаватися.

  1. Сприймайте свої емоції як інформацію для роздумів

Коли емоції вщухли, не потрібно робити вигляд, що їх і не було (навіть якщо вам соромно і тепер є почуття провини).

Проаналізуйте ситуацію: чому вона виникла, що вам вдалося зробити для контролю емоцій, а що – ні, як запобігти ситуації в майбутньому і поліпшити самоконтроль.

  1. Пам’ятайте, що діти – це ваше дзеркало

Батьки часто забувають, що діти – це насправді їхнє відображення. Вони переймають звички, слова, манери, способи реагування на ситуацію.

Так, є кризові періоди, коли ніякий спокій батьків не позбавляє сім’ю від щоденних істерик малюка. Але навіть на цьому етапі дитина добре бачить і вбирає реакцію батьків: приймають її або відкидають, дратуються і гніваються або безумовно люблять.

Якщо на відмову дитини виконувати ваше прохання/вимогу ви починаєте злитись і стаєте роздратовані – то закономірно, що дитина теж злиться і дратується, якщо щось йде проти її волі.

Єдиного рецепту з управління емоціями для всіх сімей бути не може.

Але в основі контролю над емоціями і взагалі своїм життям завжди лежить усвідомленість, уміння подивитися на ситуацію з боку, подумати про наслідки своїх дій, жити в моменті і відчувати його, не пускаючи життя і свої емоційні реакції на самоплив.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...