ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У ДИТИНИ КОЛІКИ: ПОРАДИ НЕВРОЛОГА

Ніщо не приносить так багато проблем молодим батькам, як дитячі коліки. Цього періоду мама починає боятися мало не з появи малюка на світ. Приходить визначений термін, і всі страхи виправдовуються. Спокійний, активний і життєрадісний малюк ввечері розривається від криків, і заспокоїти його в цей час практично неможливо. У хід йдуть водичка з кропу, тепла пелюшка на животик і носіння стовпчиком. Але на наступний день знову-таки на тлі повного здоров’я нічний концерт продовжується з новою силою. Що робити, якщо у дитини коліки, а що категорично заборонено, нам розповів дитячий невролог.

Педіатр констатує, що дитина здорова, і ставить діагноз «дитячі коліки». Мама знаходить в інтернеті інформацію, що коліки пов’язані зі спазмами кишечника і підвищеним газоутворенням в животику малюка. З одного боку, це начебто фізіологічний процес, який викликаний незрілістю шлунково-кишкового тракту. З іншого боку, авторитетні ресурси пишуть про те, що травна система дитини не справляється з переварюванням грудного молока або молочної суміші

Якщо малюк на грудному вигодовуванні, мама в той же день сідає на жорстку дієту, виключаючи з меню все, що навіть гіпотетично може викликати у дитини «газики». Або починається довгий і кропіткий підбір потрібної консистенції, який закінчується рівно тоді, коли коліки у дитини проходять з віком.

Чому у дитини починаються коліки?

Сучасна медицина пішла трохи далі «газиків». І у висновках дослідників дитячого плачу є хороша і погана новини. Хороша новина: дитячі коліки – це не ознака хвороби. Це нормальний етап розвитку, який проходять всі діти ссавців. Так-так, коліки зустрічаються не тільки у людей, але і у тварин: наприклад, цуценята вигинають спинку, підтискають лапки і скиглять, навіть якщо мама знаходиться поруч. Погана новина: як би ви не старалися, прибрати цей період з життя вашого малюка не вийде. Жодна дієта або гіпоалергенна суміш на основі молока гімалайської кози не гарантують вам, що коліки пройдуть швидше, ніж це повинно статися саме у вашого малюка.

Чим ви можете заспокоїти себе – це чітко визначити, що у дитини саме коліки. Хоча в період плачу і здається, що малюк нестерпно страждає, і на нього звалилися всі невиліковні хвороби світу. Тим не менш, є версія, що одна з причин дитячих коліків – це незрілість нервової системи плюс підвищена тривожність батьків. Тобто, цілком ймовірно, що дитина під час кольок відчуває набагато менше болю, ніж від його плачу відчувають його батьки.

Для того, щоб розпізнати коліки, педіатри зазвичай використовують «правило трьох»: дітки починають плакати без причини з трьох тижнів життя, плач в середньому триває близько трьох годин на добу, це трапляється не менше трьох разів на тиждень і закінчується приблизно до трьох місяців.

Канадський педіатр Рональд Барр, який кілька років вивчав особливості прояву дитячих коліків у різних країнах світу, розробив свою методологію, як розпізнати, що дитину турбують саме вони. При цьому він пропонує відмовитися від цього терміну і вводить своє поняття – «фіолетовий плач». Фіолетовий – зовсім не означає, що дитина плаче до посиніння. Це англійська абревіатура PURLE, кожна буква якої означає певну характеристику плачу.

Ось ця розшифровка:

P (peak pattern: пік плачу) – інтенсивність плачу наростає з 2-го тижня життя, досягає свого піку у віці близько 2-х місяців, потім зменшується.

U (unpredictable: непередбачуваний) – плач починається несподівано, часто без будь-якої причини.

R (resistant to soothing: не піддається заспокоєнню) – як би ви не старалися заспокоїти дитину, вона все одно продовжує плакати.

P (pain-like crying: схожий на плач від болю) – кожен з батьків, зіткнувшись з коліками, готовий заприсягтися, що малюкові нестерпно боляче, хоча наукових доказів цьому немає.

L (long boots of crying: довгі напади плачу) – це найтриваліший плач в житті дитини, який в середньому триває не менше півгодини, але може тривати безперервно і кілька годин.

E (evening crying: вечірній плач) – найчастіше дитина починає плакати після обіду і ввечері.

Як допомогти дитині під час коліків?

Рональд Барр вважає, що термін «коліки» для багатьох батьків звучить як хвороба, тому часто лякає маму і тата і збиває їх з пантелику. Знаючи основні ознаки «фіолетового плачу», батьки будуть приймати стан малюка як норму його розвитку. Це допоможе їм не робити зайвих (а часом навіть дуже небезпечних) дій із заспокоєння немовляти, а також позбавить від почуття провини, що вони нічим не можуть допомогти своїй дитині.

«Все, чим ви можете допомогти своєму малюкові в періоди «фіолетового плачу», це перебувати з ним поруч», – каже невролог Олександр Мірошников. Можна спробувати заспокоїти дитину одним із таких способів:

  • перевірте, чи не голодна дитина, чи не підвищена у неї температура, чи не потрібно змінити підгузник;
  • роздягніть дитину і тримайте її близько до себе (так званий контакт «шкіра-до-шкіри»);
  • носіть на руках, багато розмовляйте, співайте дитині пісеньки;
  • зробіть малюкові теплу ванночку, можна з відваром трав;
  • якщо дозволяє погода, вийдіть погуляти з дитиною на вулицю або винесіть її на балкон;
  • сповийте дитину (іноді методика сповивання допомагає, тому що дитина відчуває себе в захисті);
  • спробуйте включити спокійну музику або білий шум (в інтернеті є посилання на білий шум для сну немовлят)

«Дуже важливо в спробах заспокоїти малюка не займатися самобичуванням, –продовжує Олександр Мірошников. – Пам’ятайте, що одна з характеристик «фіолетового плачу» це resistant to soothing. Тобто, плач, який не піддається заспокоєнню. Якщо у вас ніяк не виходить допомогти дитині заспокоїтися, візьміть тайм-аут і заспокойтеся самі».

Можна залишити малюка під наглядом родичів і вийти на вулицю. Якщо поруч нікого немає, і ви з малюком самі вдома – покладіть дитину в ліжечко без іграшок і ковдр, вийдіть в іншу кімнату і зробіть те, що може допомогти вам розслабитися (перекусіть, випийте чай, зателефонуйте друзям, прийміть душ або послухайте музику). Через 10 хвилин ви знову будете в змозі повернутися до дитини і продовжити спроби її заспокоїти.

В якому б стресі ви не були, і як би сильно вам не хотілося припинити дитячий плач, ні в якому разі в цей час не трусіть дитину.

«Буває, що батьки в спробах заспокоїти малюка беруть його за плечі або пахви і починають інтенсивно струшувати, що викликає різкий рух голови немовляти назад і вперед, – каже Олександр Мірошников. – Таке інтенсивне струшування або кидання малюка на ліжечко може привести до розвитку синдрому «Shaken Baby» (струснути дитину). Для малюка це представляє без перебільшення смертельну загрозу. Адже у цих дітей, як правило, немає слідів зовнішньої травми, при цьому можуть бути великі внутрішньочерепні крововиливи».

Поділитися в...

Вас може зацікавити...