Що робити, якщо дитина обманює

Що робити, якщо дитина обманюєУміння трохи прикрасити дійсність і показати себе у вигідному світлі, безумовно, корисно, дорослі люди часто користуються цим прийомом. Підростаюча дитина бачить це, порівнює з дійсністю і вчиться чинити так само, як його батьки. Причин дитячої брехні багато, і коли діти постійно обманюють – батьки перебувають в розгубленості.

Дитина починає ходити в школу, потрапляє в різношерсту соціальну середу. У когось батьки мають матеріальний достаток, хтось їздить на дорогій гарній машині, інші не мають навіть власної житлоплощі. В силу того, що діти молодших класів ще не усвідомлюють повною мірою свої особистісні якості, вони намагаються порівнювати один одного за іншими показниками. Наприклад, якщо когось періодично водять в Макдональдс – це вважається престижним. Значить, цей учень володіє авторитетом серед однокласників. Іншим залишається або не звертати уваги, або тихо заздрити, а деякі починають приписувати неіснуючі події. Так, дитина може вигадати проведену з батьками за кордоном відпустку, щоб підняти думку про себе в очах колективу.

Часто діти обманюють, бо відчувають нестачу батьківської уваги і любові. Якщо дитину постійно засуджувати за погані оцінки, за неприбрані речі або забруднений одяг, і при цьому не згадувати її позитивні якості – у неї сформується комплекс неповноцінності. Вона буде вважати себе людиною без достоїнств, і не залишиться іншого виходу, окрім як вигадати їх самому. Для того, щоб цього не відбувалося, необхідно постійно давати зрозуміти, що вона – кохана людина, з усіма недоліками і перевагами.

Буває так, що дитина обманює, щоб розважити оточуючих. Вона вигадує незвичайні історії, і це найбезпечніший вид обману. Дитина не переслідує корисливі цілі, а дорослі часто підіграють. З таких дітей виростають талановиті люди, і якщо переключити їх увагу з постійних розповідей незвичайних пригод на що-небудь інше, то цілком імовірно, з такого фантазера вийде хороший письменник чи художник.

Інша справа, коли обман будується на корисливості. Спочатку дитина обманює, щоб уникнути покарання, вчиться говорити не всю правду або переказувати її у вигідному для себе світлі. Якщо батьки ставляться до цього байдуже або, навпаки, агресивно намагаються боротися з цією якістю, вона удосконалює свої навички і вчиться хитрувати все більш вміло. Поступово формується стереотип, що всі успішні люди – професійні брехуни, і що без цієї якості у дорослому житті не обійтися. Дитина поступово вчиться отримувати користь з обману, і в такому випадку психологи говорять про стійкі деформації особистості. Батькам, які зіткнулися з такою проблемою, необхідно вдатися до допомоги дитячого психолога. Якщо цього вчасно не зробити, з такої людини може вирости злочинець.

Якщо ви стикаєтеся з тим, що дитина вас постійно обманює, потрібно розібратися в причинах, які спонукають робити це. Необхідно уникати агресії та звинувачень, вся правда буде видно тільки в тому випадку, якщо у вас довірчі відносини. Якщо ви поважаєте свою дитину і зважаєте на її думку, не лаєте за помилки, а намагаєтеся разом їх виправити – у відповідь ви отримаєте щирість і повагу. Ви станете авторитетом в її очах, і необхідність пошуку людини, яка її розуміє – відпаде сама собою.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...