ЩО РОБИТИ, ЩОБ БРАТИ І СЕСТРИ ВИРОСЛИ ДРУЗЯМИ

З появою молодшої дитини дії батьків можуть закласти або надійний фундамент близькості між дітьми або бомбу уповільненої дії. Що може нашкодити відносинам між братами і сестрами?

Про основні помилки, які допускають батьки в цьому питанні, розповіла психолог Ірина Нікітенко.

  1. Передоручити комусь старшу дитину в період появи молодшої

Стрес, пов’язаний з появою брата або сестри, примножиться на інший стрес – відчуття емоційної знедоленості. «У батьків з’явилася нова улюблена дитина, а я вже не потрібен» – ось відчуття первістка в такій ситуації. Намагайтеся залучати помічників таким чином, щоб ви могли приділяти увагу не тільки малюкові, але і старшій дитині. Інакше буде тяжко уникнути ревнощів.

  1. «Ти старший – поступися»

З появою в домі малюка, батьки часто переоцінюють дорослість старшої дитини. Хоч вона і старша, але все ще дитина, і їй потрібно достатньо часу, щоб освоїтися з новою роллю. Якщо інтереси первістка постійно придушуються на догоду молодшого малюка, це провокує його ревнощі по відношенню до брата чи сестри.

  1. Порівнювати дітей між собою

Якщо батьки кажуть: «Ось подивися, Машенька, така маленька, але допомагає, а ти – ні», на мові дитини це чується, так: «Ти недостатньо хороша, щоб ми любили тебе». Ось, Машенька, хороша, а ти – ні. До семи років такі порівняння будуть просто знижувати самооцінку дитини, а після – вона почне ще і захищатися, ставати в опозицію. І так само глибоко страждати від «нелюбові». Безумовно, це негативно позначиться на подальших відносинах між дітьми, незалежно від того, в якому віці вони будуть.

  1. Покладати на старшого відповідальність за те, що відбувається з молодшим.

Наприклад, залишивши на кілька хвилин доглянути за молодшим, звинуватити або присоромити, якщо той вдарився, поповз або завдав собі ще якусь шкоду. Діти не повинні відповідати за дітей – давайте первістку тільки посильні завдання і завжди приймайте його допомогу з вдячністю.

Вибудовуванню хороших взаємин між братами і сестрами дуже допомагають казки, притчі, які навчають дружбі і підтримці та показують, до чого призводять погані взаємини в сім’ї. Шукайте баланс інтересів між дітьми, по можливості поважайте потреби кожного, подавайте особистий приклад спілкування в сім’ї без криків і скандалів – так ви закладете хорошу основу для дружби і близькості між вашими дітьми.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...