Що повинні робити батьки, щоб їх дитина говорила грамотно

Що повинні робити батьки, щоб їх дитина говорила грамотноОсновне правило, до якого повинні привчити себе тата і мами для того, щоб їхні діти грамотно і красиво говорили – регулярне читання книг.

Про те, що телевізор і комп’ютерні ігри не дуже позитивно позначаються на розвитку дитини відомо всім і кожному. Але от у чому ж користь читання? Насправді все досить таки просто. Якщо ви коли небудь вивчали іноземну мову, то добре знаєте, що починати з безпосереднього спілкування з носієм вкрай складно, якщо не неможливо. Для початку необхідно розібрати кожне слово і пропозицію по поличках. А найкраще допомагають в цьому саме книги – звичайні або аудіо.

Ви ніколи не помічали, що деякі, особливо цікаві казки дитина готова слухати по багато десятків разів? На своєму досвіді скажу, що були у нас дитячі книжечки, які я пам’ятала напам’ять слово в слово. Насправді дитині такі повторення просто необхідні. Адже йому цікавий не тільки сюжет, а й побудова речень, варіанти вживання слів. Хоча, якщо ви поцікавитеся, навіщо перечитувати «Колобка» в тридцять третє, малюк навряд чи зможе це толково пояснити.

До речі, при черговому повторенні улюбленої казки спробуйте трохи пограти з малюком. Наприклад, не дочитувати пропозиції до кінця, пропускайте деякі слова – нехай малюк виправить недоліки самостійно.

Крім читання чудовою підмогою в розвитку грамотної мови є ігри. Напевно ви бачили телепередачу «Поле чудес». Пам’ятаєте, як там говорить провідний? «Перед нами слово, яке означає …» І далі йде опис. Точно також можна пограти з малюком.

– Великий, зелений, росте в діжці. Що це?

Для малюків постарше підійде і зворотна забава, коли опис придумує сама дитина. Але це вже набагато складніше.

Дуже добре допомагає розвивати мовлення аналог гри «Міста». Пам’ятаєте її правила? Необхідно називати населений пункт, який починається на останню букву попереднього. Але оскільки для маленької дитини це ще занадто складно – беріть будь-які слова.

Це заняття корисно не тільки тому, що допомагає розвивати словниковий запас. З його допомогою закладаються навички грамотного письма. Адже далеко не завжди, з першого разу, малюк здогадається що, наприклад, слово сім’я закінчується на «я», а не «а» або гриб на «б», а не «п».

За аналогією з вивченням іноземних мов слід постаратися максимально розвивати товариськість дитини. Розглянемо такий приклад. Ви з малюком в магазині. Кроха просить купити вас шоколадку, але її немає поруч. Можна, звичайно, просто пройти до потрібної полиці. Але, якщо дозволяє час, використовуйте таку можливість для розвитку комунікабельності та грамотної мови юного чада. Неподалік від вас, напевно, виявиться хтось із співробітників магазина, що працює в залі. Попросіть малюка підійти до нього і розпитати, де лежать шоколадки. Само собою, напередодні бажано пояснити дитині основи ввічливого поводження до дорослих.

І наостанок, не варто забувати про те, що формування мови, як і розумових здібностей, прямо пов’язане з розвитком дрібної моторики дитини. Це, для нас, дорослих, мабуть, один з найлегших моментів. Купуйте малюкові достатню кількість, що відповідають її віку, іграшок, спеціально призначених для роботи над координацією пальчиків. Обов’язково покажіть малюкові, як в них можна грати. А решта дитина, із задоволенням, зробить сама. До речі, більшість таких посібників можна виготовити самостійно, використовуючи різноманітні гудзики, стрічки, шнурки і, звичайно, свою фантазію.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...