ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ТОНУС МАТКИ

Під час вагітності в матці відбувається безліч дивовижних подій. На початку першого триместру трапляється зачаття, через кілька днів імплантація ембріона. Потім починається формування плаценти і її підключення до материнського кровотоку, щоб у другому триместрі і далі малюк був забезпечений усім необхідним. Поетапний розвиток плоду триває і природним чином закінчується в третьому триместрі довгоочікуваними пологами.

Щоб зрозуміти, чому іноді відзначається підвищений тонус матки під час вагітності, треба знати, як працює цей м’язовий орган. Він має високий ступінь кровопостачання і складається з трьох шарів. Зовнішній шар називається периметрій, середній і найпотужніший міометрій, а внутрішній шар, до якого в 1-му триместрі прикріплюється плід – ендометрій. Середній шар, міометрій, складається з гладком’язової мускулатури і має властивість активної скоротливості. Саме він виконує основну роль в процесі пологів, і саме про нього йде мова, коли обговорюється стан, відомий під назвою тонус матки.

Як визначити, що тонус матки підвищений?

Велику частину часу у вагітних міометрій знаходиться в розслабленому, спокійному стані. У 1-му триместрі він зазвичай взагалі не дає про себе знати, в 2-му триместрі може почати зрідка скорочуватися, що призводить до так званих помилкових або тренувальних перейм, і тільки в кінці третього триместру, під час пологів, починається його активна робота.

Спокійний стан міометрія сприяє нормальному розвитку і дозріванню плоду. Якщо ж м’язова тканина починає стискатися, ущільнюватися і скорочуватися, тобто переходить в «збуджений стан», це називається підвищеним тонусом матки. Це тривожне явище, яке може стати небезпечним і зажадати негайних заходів, аж до госпіталізації. Небезпека полягає в тому, що можуть початися передчасні пологи (або, на більш ранніх термінах, відбудеться мимовільний викидень). Тому при появі відповідних симптомів потрібно негайно викликати лікаря.

Як проявляється підвищення тонусу матки?

Ще раз повторимо: матка – м’язовий орган, тому відчуття при цьому стані можна порівняти з перенапруженням інших м’язів вашого тіла. В цілому, прямі і непрямі симптоми підвищеного тонусу матки під час вагітності такі:

 • ниючий або гострий біль в нижній частині живота;
 • твердий живіт (іноді говорять «кам’янистої щільності»);
 • поява кров’яних виділень коричневого або рожевого кольору;
 • нудота або блювота.

Чому її тонус підвищений?

У цього стану може бути безліч причин. Підвищений тонус матки при вагітності можуть викликати особливості розвитку плода, а також різні патології:

 • надлишкова фізична активність жінки;
 • тривожність, стрес майбутньої мами;
 • надмірна кількість амніотичної рідини;
 • занадто великий плід;
 • багатоплідна вагітність (двійня, трійня);
 • гіпоксія плода;
 • запальні процеси в матці (міома, ендометріоз, полікістоз);
 • гінекологічні захворювання

Однією з причин підвищеного тонусу матки у вагітних може стати неправильне харчування. Справа в тому, що під час вагітності в черевній порожнині залишається менше місця для петель кишечника, тому їх розтягнення може побічно впливати на ступінь стискання матки в тазовій області, викликаючи симптоми цього стану.

Неправильне харчування

Навіть на ранніх термінах, тим більше в 2-му триместрі і пізніше жінці слід уникати продуктів, що сприяють підвищеного газоутворення, а їжу потрібно приймати дробовими порціями. Щоб не відчувати неприємних відчуттів і не провокувати підвищення тонусу матки під час вагітності, майбутній мамі варто відмовитися від продуктів і страв, які подразнюють шлунок і кишечник, в тому числі від важкоперетравлюваних рослинних вуглеводів. Ось як виглядає приблизний перелік дозволених продуктів і страв:

 1. Курячі яйця і страви на їх основі, що пройшли сильну термічну обробку: омлети, запіканки, яйця зварені круто.
 2. Нежирне м’ясо: індичка, курка, дієтичні шматки яловичини, свинини, баранини.
 3. Відварна риба, в тому числі жирна, але в невеликих кількостях. При цьому вагітним рекомендується уникати вживання м’яса великих хижих риб, таких як тунець, в ньому може міститися підвищена кількість ртуті та інших важких металів.
 4. Овочі відварені або приготовані на пару є джерелом харчових волокон, які сприяють регулярному випорожненню кишечника.
 5. Яблука, але не кислі. Краще вживати їх не в свіжому вигляді, а в запеченому.
 6. Різноманітні крупи (з урахуванням їх впливу на моторику кишечника). Перевага віддається гречці, геркулесу, а ось рисова каша володіє закріплюючою дією, тому її включають в меню обережно.
 7. Кисломолочні продукти. Багато мам вважають за краще ряжанку, а не кефір, вона сприятливо діє на роботу кишечника.

Якщо ви не хочете відчути на власному досвіді, що значить підвищений тонус матки під час вагітності, вам наполегливо рекомендується не вживати алкоголь, газовані напої і ті, що містять кофеїн, міцний чай, в тому числі зелений, а також копчені, консервовані та мариновані страви. І нікотин (куріння в будь-якому вигляді).

Чим небезпечне підвищення тонусу матки?

На ранніх термінах, в першому триместрі, цей стан часто розцінюють як загрозу викидня. У другому триместрі і далі підвищений тонус матки небезпечний тим, що може привести до порушення кровопостачання плода, тобто до гіпоксії. В результаті виникає матково-плацентарна недостатність, а це загрожує передчасними пологами та народженням недоношеної дитини.

Якщо ви помітили відчуття, які можуть вказувати на підвищення тонусу матки, порадьтеся з лікарем в жіночій консультації. При ознаках цього стану жінці нерідко пропонують лягти в стаціонар, де лікарі при необхідності можуть привести підвищений тонус матки в норму за допомогою спеціального лікування.

Що потрібно робити майбутній мамі при підвищеному тонусі матки?

Як ми вже говорили, при ознаках підвищення тонусу матки під час вагітності жінці потрібно якомога швидше звернутися до лікаря, не сподіваючись, що цей стан пройде само собою. Якщо фахівець вирішить, що вам не потрібно стаціонарне лікування і пропише ліки, дотримуйтесь його рекомендацій і уважно стежте за своїм станом.

Важливо пам’ятати, що одними з ключових причин підвищення тонусу матки у вагітних є напруга, стрес, постійна тривога, негативні думки, нераціональний спосіб життя. Зайві фізичні навантаження теж можуть привести до таких відчуттів, але розумна активність, навпаки, корисна. Наприклад, плавання або прогулянки, йога допомагають не тільки зберегти гарну форму, але і впоратися зі стресом.

В першу чергу постарайтеся уникати підвищених фізичних та емоційних навантажень, а також дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 1. Якщо погіршення вашого стану трапилося вдома, слід відкрити кватирку, щоб в кімнату почало надходити свіже повітря. Вам треба прилягти і розслабитися, прийняти зручну позу, спокійно і рівно дихати. Якщо стан дозволяє, можна прийняти теплу ванну (не гарячу!). При цьому можна використовувати ароматичні добавки.
 2. Якщо вам стало погано в місті, а до будинку далеко, викличте з чиєюсь допомогою «швидку допомогу», щоб вона відвезла вас до медичного закладу.
 3. Тимчасово відмовтеся від сексуальних контактів.
 4. Частіше відпочивайте, перебуваючи в горизонтальному положенні.
 5. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. Не приймайте знеболюючі препарати без призначення лікаря при ознаках підвищення тонусу матки. Це може змастити клінічну картину! Пам’ятайте, що мова йде не тільки про ваше здоров’я і самопочуття, а й про майбутнє вашої дитини!
 6. Якщо почалася кровотеча або біль підсилюється, що означає, що матка знаходиться в високому тонусі, негайно викликайте «швидку допомогу» вам може знадобитися госпіталізація.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...