Що потрібно знати про гормональні збої

Що потрібно знати про гормональні збоїГормони керують нашим настроєм і самопочуттям. Чи можна контролювати їх роботу?

Гормони вміло керують усіма процесами в організмі. Здоров’я, зовнішність, інтелект, емоції – важко перерахувати все, що входить в зону їхнього впливу. Навіть невеликий збій в роботі гормонів загрожує наслідками для всього організму. Які з них відіграють найбільш важливу роль в житті жінки і як зрозуміти, що з ними щось не так?

Якщо відбувається збій …

  • Естроген (виробляється яєчниками) – головні жіночі статеві гормони. Саме вони роблять нашу талію тонкою, стегна округлими, а шкіру оксамитовою. Надлишок естрогену (гіперестрогенія) може спровокувати розвиток ендометріозу, поліпів ендометрія. Такі гормонозалежні захворювання, як міома матки, мастопатія, теж можуть бути пов’язані з гіперестрогенією. Крім цього, надлишок естрогенів сприяє відкладенню жирів. Чим більше жирових запасів в організмі, тим більше в крові естрогенів. У лікарів є навіть таке поняття, як «естрогенна жінка», тобто повна. При надмірній худорбі рівень естрогенів знижується (гіпоестрогенія). Це призводить до порушення менструального циклу і інших гормональним патологій. Найгірший наслідок гіпер- і гіпоестрогенії – безпліддя. Ось деякі з ознак дисбалансу естрогенів: хворобливі менструальні дні, тривалість циклу менше 21 дня або більше 36, вугрі, часті запори.
  • Прогестерон (гормон вагітності) – другий за значимістю. Він виробляється жовтим тілом яєчників і надниркових залоз і відповідає за наступ і розвиток вагітності. Недолік прогестерону нерідко призводить до безпліддя або викиднів. Надлишок цього гормону буває рідко.
  • Тестостерон вважається чоловічим гормоном. Але в невеликій кількості він виробляється і у жінок (в яєчниках і надниркових залозах). До речі, його вироблення стимулюють силові навантаження. Ось чому у жінок-бодібілдерів він підвищений. Надлишок тестостерону може викликати полікістоз яєчників, гірсутизм (надмірне зростання волосся), безпліддя. При нестачі слабшає статевий потяг.
  • Пролактин виробляється в гіпофізі і відповідає за лактацію, наступну за настанням вагітності. В період лактації рівень пролактину підвищується. Якщо ж це відбувається без вагітності, то, можливо, причина – в аденомі гіпофіза (доброякісна пухлина). Якщо при обстеженні аденома не підтверджується, призначається гормональна терапія. Гіперпролактинемія – одна з причин безпліддя, так як підвищений пролактин знижує рівень естрогену і пригнічує овуляцію.

День циклу має значення

Корекцією гормонального фону займається гінеколог-ендокринолог. Точне визначення рівня гормонів залежить від конкретного дня менструального циклу. Так, кров на прогестерон і естрадіол здають на 21-22-й день циклу, решта гормонів – на 3-5-й. Зберігати баланс гормонів допомагають фізичні навантаження і йога, збалансоване харчування і повноцінний сон.

Дієта при гормональному збої

Важливо розуміти, що як такої дієти для відновлення гормонального фону не існує. Продукти харчування дуже слабко впливають на гормональну систему. Але оскільки при гормональних порушеннях нерідко відбувається набір ваги, необхідно особливо ретельно стежити за своїм раціоном. Не допускай переїдання, особливо на ніч. Включи в раціон більше ягід, фруктів, овочів, зелені, а також грибів та бобових. При гормональному дисбалансі будуть також корисні продукти, багаті клітковиною – грубими волокнами, які очищають організм зсередини. Відмовся від солоного, жирного, мучного. Намагайся харчуватися часто, не рідше 4-5 разів на день, але малими порціями. Це допоможе позбутися відчуття голоду. Раз на тиждень корисно влаштовувати розвантажувальний день, харчуючись кефіром або фруктами. Дуже важливо пити достатньо рідини, не менше 1,5-2 л. Все це дозволить тримати вагу під контролем.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...