Що не можна забороняти дитині

Що не можна забороняти дитиніУ процесі виховання багато батьків роблять помилки, коли забороняють своїм дітям занадто багато. Так, захистити від небезпеки – це прямий обов’язок кожної дорослої людини, але це не має нічого спільного з пізнанням світу, до чого у дитини повинен бути доступ.

Постійне “не можна”, які діти так часто чують від своїх батьків, породжує безліч комплексів, скутість, появу страху і почуття провини. Дитина починає відчувати дефіцит знань, і це негативно відбивається на її розвитку.

Безумовно, заборони повинні існувати, але вони не повинні сковувати дитину і перешкоджати пізнанню світу.

 1. Самостійно їсти

Малюк починає знайомитися з ложкою дуже рано. Вже в 7-8 місяців він проявляє підвищений інтерес до предмету, який мама так старанно вкладає в його рот, а ще через пару місяців дитина вже активно наслідує дорослих і намагається їсти самостійно. Незграбні ручки при цьому годують не тільки рот, але і ніс, око, кішку і підлогу в радіусі метра. Часом мамі простіше витратити п’ять хвилин і нагодувати малюка самостійно, ніж потім витрачати півгодини на прибирання, проте такі дії можуть зашкодити дитині. Не шкодуйте часу на перші дорослі кроки свого малюка – це спростить вам процес виховання в наступні роки.

 1. Допомагати мамі з татом

“Не чіпай, впустиш!” Або “Не можна! Проллєш!”, – кричить мама, а через деякий час стикається з тим, що у дитини зовсім пропадає бажання що-небудь робити. Нічого страшного, якщо після збирання дитини вам доведеться в два рази довше відмивати кухню – зате вона допомогла мамі, і буде почувати себе значимою. Виділіть для малюка дитячий набір для прибирання, дозвольте допомогти донести покупки (пакет з хлібом, наприклад), або придумайте інше важливе доручення – головне, не відмовляйте дитині в її прагненні бути потрібною і корисною.

 1. Малювати фарбами

Творчість – це спосіб самовираження. Купуйте малюкові нетоксичні фарби, надіньте на нього стару футболку, постеліть на підлогу (або іншу поверхню) клейонку, і дайте дитині досхочу побешкетувати. Якщо малюк хоче розмалювати стіни – прикріпіть поверх шпалер пару великих листів ватману, а якщо наближається ремонт, то можна дозволити дитю розмалювати стіни повністю.

 1. Бігати голяка

Багато дітей люблять вдома скинути з себе зайвий одяг і ходити голяка, і це бажання цілком природне. Не поспішайте кричати на нього і змушувати одягатися, при звичайній кімнатній температурі малюк може абсолютно безболісно провести 15-20 хвилин босоніж (це навіть корисно).

 1. Висловлювати свої емоції

Стрибки, біг, вереск, сміх – саме так діти висловлюють свої емоції. Таким чином вони вихлюпують енергію,що накопичилася і позбавляються від стресів. Якщо мова йде не про громадське місце, де потрібно дотримуватися правил пристойності, не варто стримувати пориви дітей і намагатися їх втихомирити.

 1. Лазити на вулиці по турніках або спортивних комплексах

Не потрібно постійно знімати дитину з турніка і переконувати його грати в пісочниці. Так, це може бути небезпечно, але на то і потрібні батьки, щоб пояснити і навчити дитину, як правильно спускатися або підніматися, щоб не отримати травму.

 1. Грати з водою

Грати з водою любить кожна дитина, але далеко не у всіх є така можливість. Потоп і мокрий з голови до п’ят малюк – страшний сон для деяких мам, проте скільки щастя така гра принесе дитині. Виділіть для нього зону, в межах якої можна плескатися, видайте різні ємності і дозвольте дитю пограти.

 1. Шльопати по калюжах

Калюжі – це справжній магніт, який вабить кожну дитину без винятку. Купіть малюкові гумові чобітки і дозвольте шльопати по калюжах, скільки його душі завгодно. Позитивні емоції – запорука психічного здоров’я.

 1. Чіпати речі, які б’ються

Кожен малюк відрізняється допитливістю розуму. Йому просто обов’язково потрібно помацати, розглянути, спробувати на смак. Не поспішайте відбирати з його рук подаровану вам чашку або статуетку. Просто поясніть, що ця річ вам дуже дорога, і з нею потрібно бути обережним – для ігор вона не підходить. Якщо все-таки річ розбилася – не кричіть і не лякайте малюка, а замість цього разом зберіть уламки (дитині, наприклад, можна довірити потримати совок).

 1. Мати свою думку

Думка мами – авторитетна. Вона, звичайно, краще знає, яка футболка підійде до цих штанів, і що пельмені з макаронами – це не найкраща комбінація страв. Але не варто забувати, що у дитини також є своя думка, і до неї необхідно прислухатися. Якщо ви плануєте настояти на своєму, то приведіть вагомі аргументи, а не відмахується звичними “Тому що я краще знаю” або “Так треба”.

 1. Грати з посудом

Гра з посудом – це чудове заняття для дитини, яке не варто забороняти. Все небезпечне і дороге сховайте, залишивши в розпорядження юного дослідника лопатки, ложки, каструльки і контейнери.

 1. Не доїдати

Не варто наполягати на тому, щоб дитина з’їдала всю порцію без залишку. Якщо у неї немає апетиту, або вона вже наситилася, це загрожує переїданням. Краще подбати про те, щоб дитина встигла зголодніти – забезпечити активну прогулянку на свіжому повітрі, запропонувати яблуко за годину-півтори до їжі.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...