Вживання солі під час виношування малюка

Вживання солі під час виношування малюкаВагітність — час, коли хочеться побалувати себе чим-небудь смачним — гострим, солоним, солодким… Загалом, у кожної жінки в цей період знайдуться свої кулінарні переваги. Але, напевно, всі вагітні чули рекомендації обмежити вживання солі. Чи варто піддаватися своїм бажанням або слід залишатися "стійким олов’яним солдатиком"? Спробуємо з’ясувати.

Куховарська сіль додає смак їжі, покращує апетит. Основним харчовим джерелом натрію є куховарська сіль (у невеликих кількостях він міститься в свіжих огірках, зеленій квасолі).

Натрій, сумісно з хлором, підтримує судинний тонус. Завдяки натрію, калію і хлору можлива передача слабких електричних струмів, а значить, нервова діяльність. Без натрію, калію, і хлору не можуть здійснюватися скорочення м’язів, серцебиття. Будь-яка зміна закладеної на генетичному рівні рівноваги між цими мінералами тут же призводить до порушень кров’яного тиску, кислотно-лужному дисбалансу і може викликати серйозний розлад здоров’я.

Часто споживання натрію перевищує потреби організму (біля третини цього мікроелемента міститься в продуктах, інша третина додається в процесі їх переробки у вигляді куховарської солі, і третина, що залишилася, кладеться у вже готове блюдо), що веде до вторинної затримки води, підвищення густини крові, до підвищення артеріального тиску і набряків.

У другій половині вагітності можливий розвиток гестозу — стану підступного і небезпечного своїми ускладненнями як для матері, так і для плоду. Підступність полягає у тому, що початок гестозу другої половини вагітності характеризується зайвою надбавкою у вазі за рахунок набряків, які вагітна самостійно може і не помітити або, знаючи про них, — не ставиться до цього з належною увагою, оскільки її загальне самопочуття не погіршується.

Проте вже при перших ознаках гестозу порушується кровообіг в плаценті, погіршується доставка кисню і поживних речовин плоду, можливе підвищення артеріального тиску. При перших ознаках гестозу другої половини вагітності, особливо для жінок, які ще до вагітності мали підвищений тиск, з лікувальною метою слід обмежити споживання куховарської солі.

Це не означає, що їжу не треба солити зовсім. Але не потрібно захоплюватися продуктами, багатими куховарською сіллю, і тим більше щодня. Нагадаємо, що до списку продуктів, що містять надмірну кількість солі, можна віднести популярні у вагітних солоні огірки, оселедця, ковбасні вироби і копченину. Крім того, після вживання солоних продуктів виникає спрага, і до вже наявних набряків приєднується додаткова кількість води. Виникає так званий замкнене коло, коли патологічний процес важко зупинити.

Обмеження хлористого натрію в дієті супроводжується збільшенням сечовиділення, зменшенням набряків і зниженням підвищеного артеріального тиску. Проте повна тривала відсутність натрію в їжі веде до зневоднення організму. Отже крайнощі завжди небезпечні.

В даний час широке поширення набули сіль з пониженим вмістом натрію, а також сіль з підвищеним вмістом йоду.

Перевагою першої є істотно нижче, ніж в звичній куховарській солі, вміст натрію. Адже звична сіль на 99,8% складається з чистого хлориду натрію. Натрій, безумовно, необхідний нашому організму. Наукові дослідження свідчать, що природна, фізіологічна потреба людини в хлориді натрію складає всього 5-6 г на добу, тоді як реальне, фактичне його споживання у більшості людей досягає 10-15 г, тобто в 2-3 рази більше необхідного. Саме вмістом натрію і обумовлені негативні ефекти солі.

У солі з пониженим вмістом натрію приблизно 30% солі натрію замінено на солі калію (25-27%) і магнію (5+1%). Як показали дослідження вітчизняних учених, саме в цих кількостях заміна натрію на калій і магній найбільш ефективна і прийнятна для організму. Смак цієї солі практично не відрізняється від звичної. Хочеться підкреслити, що магній має велике значення для збереження вагітності, оскільки володіє токолітичним (розслабляючим мускулатуру матки) ефектом.

Слід звернути особливу увагу, що ряд солей іноземного виробництва, що з’явилися в продажу, містить дуже велику кількість калія — до 60-70% від загальної ваги солі. Такі солі можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря, для спеціальних цілей і не постійно, а обмеженими курсами. Регулярне вживання таких солей може вести до надмірного навантаження організму калієм, що недобре для здоров’я. Тому при виборі солі необхідно цікавитися її складом і джерелом походження, які обов’язково повинні бути позначені на упаковці або вкладиші.

Йодована сіль є додатковим джерелом йоду. Про йод завжди говорять з повагою — і не тільки як про прекрасну антисептику, але і як про надзвичайно важливу для людського організму речовину. Дефіцит йоду призводить до того, що щитовидна залоза перестає виробляти гормон тіроксин, внаслідок чого відбувається пригноблення її функцій, що може привести до компенсаторного її збільшення. Такий стан під час вагітності може загрожувати перериванню вагітності, оскільки гормони щитовидної залози виконують важливу роль для благополучного перебігу вагітності. Людина, що страждає браком йоду, більше схильна до всіляких вірусних респіраторних захворювань. Якщо йоду не вистачає дитині, це може обернутися для нього справжньою трагедією, оскільки гормони, що виробляються щитовидною залозою, "відповідають" за зростання і розвиток всього організму і інтелекту. Наслідки цього стану можуть бути найсерйознішими — від неуспішності в школі до затримки розумового розвитку. Йодована сіль підсилює опір до підвищеної радіації.

Вагітним йодована сіль особливо рекомендована в тих випадках, коли полівітамінні препарати, які вживає жінка, не містять йоду. Але навіть в тому випадку, якщо вітаміни є йодовмісними, вірогідність передозування йодом невелика. Проте верхньою межею споживання йоду вважається 1000 мікрограмів на добу.

Значне систематичне передозування йоду може привести до серйозного захворюванням — гіпотіреозу та іншим враження щитовидної залози.

Слід мати на увазі:

· Йодована сіль зберігає свої властивості протягом 3-4 місяців. Тому, купуючи сіль, обов’язково дивіться на дату її виготовлення.

· Йод випаровується з солі при неправильному зберіганні (наприклад, якщо сіль була підмочена або якийсь час знаходилася у відкритій тарі). Тобто не потрібно купувати йодовану сіль, що злиплася в грудки (ознака того, що в ній міститься волога) або лежить у відкритому пакеті.

· При нагріванні, а тим більше кипінні продукту, в який додана йодована сіль, йод випаровується. Тому солити страву йодованою сіллю потрібно безпосередньо перед подачею на стіл.

· Не варто використовувати йодовану сіль при засолці огірків або квашенні капусти: соління або заграють, або придбають гіркий смак.

Джерело: subscribe

Поділитися в...

Вас може зацікавити...