• Без категорії

Вузький таз. Що це таке і як впливає на родовий процес

Вузький таз. Що це таке і як впливає на родовий процес

Коли майбутня мама на прийомі у лікаря дізнається про те, що розміри її тазу менше норми, ця новина зовсім не є приводом для оптимізму. Швидше навпаки. З іншого боку, далеко не завжди цей діагноз означає, що дитинка зможе з’явитися на світ тільки в результаті кесаревого розтину.

Аж до 16 століття лікарі були переконані, що під час пологів кістки тазу розсуваються в сторони. А малюк з’являється на світ, відштовхуючись ніжками від стінок матки. Сьогодні ми точно знаємо, що це не так. Кістки малого таза з’єднані нерухомо. Тому його розміри мають досить важливе значення в акушерстві. І хоча в наші дні серйозні аномалії кісткової будови зустрічаються досить рідко, проблема, тим не менше, залишається. Це пов’язано з акцелерацією. Або, просто кажучи, з тим, що нинішні новонароджені мають тенденцію з’являтися на світ з усе більшою масою.

Що таке вузький таз

У нормі розмір кісткового кільця малого таза повинен бути таким, щоб дитинка легко пройшла по родових шляхах. На практиці в 6 – 10% випадків можливі деякі труднощі.

Акушери виділяють анатомічні та фізіологічні проблеми з тазом. Перші діагностуються ще при постановці на облік. Зазвичай це зменшення тазу більш ніж на 1,5 см від середньої норми.

Другі часто помічають тільки в момент пологів. Фізіологічні проблеми виникають, якщо головка малюка, з тих чи інших причин, не проходить між кістьми (невідповідність розмірів, неправильне положення та ін.) Причому іноді (менш ніж в 1% випадків) ширина тазу мами може бути середньостатистично цілком нормальною.

Діагноз ставиться на підставі зовнішнього огляду, вимірювань за допомогою сантиметрової стрічки, спеціального тазометра, вагінального дослідження, УЗД.

Ознаки вузького тазу

Гінекологи приділяють особливу увагу обстеженню жінок у таких випадках:

 1. зріст майбутньої мами менше 1,6 м;
 2. короткі кінцівки, пальці, маленький розмір взуття (менше 36);
 3. травми в анамнезі;
 4. порушення ходи, викривлення хребта, кульгавість;
 5. проблеми в попередніх пологах.

Причини вузького тазу

 1. Спадковість;
 2. гормональні порушення;
 3. рахіт, туберкульоз кісток;
 4. важкі фізичні навантаження в дитинстві і в перехідному віці;
 5. погане харчування;
 6. часті інфекційні захворювання;
 7. ДЦП;
 8. викривлення хребта;
 9. травми і вивихи.

Вплив на вагітність і пологи

У перших двох триместрах вагітності вузький таз не робить ніяких наслідків на малюка і маму. Але в третьому дитинка не може опуститися і прийняти правильне положення перед пологами. В результаті плід надмірно тисне на діафрагму і жінці може бути важко дихати. Крім того в даному випадку частіше зустрічається неправильне передлежання, передчасне відходження навколоплідних вод, інфікування матки, випадання кінцівок малюка і пуповини в піхву.

Гінекологи виділяють чотири ступені звуження таза. При першій і другій можливо розродження природним шляхом за умови, що дитинка не крупніша. У більш складних випадках використовується тільки кесарів розтин.

Якщо у мами вузький таз, пологи проходять під пильним наглядом лікарів. Досить часто використовуються анальгетики, спазмолітики, вітаміни і глюкоза. Іноді лікарі вдаються до розсічення промежини, тобто епізіотомії.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...