Все про ранній розвиток дітей

Kleiner JungeПро методи раннього навчання замислювалися ще в XIX столітті. З тих пір вчені і педагоги тільки переконувалися: розвитком дітей потрібно активно займатися з самого народження, тому що рівень нашого інтелекту залежить від цього набагато більше, ніж від генів. А що вам відомо про ранній розвиток?

Ключові принципи теорії раннього розвитку

1. Ранній розвиток і прискорений процес навчання – це різні речі. Дитині не потрібні навички, якими вона не може оволодіти в ранньому віці. Або може, але неусвідомлено, наперекір бажанням.

2. Суть теорії полягає у створенні комфортних умов для розкриття дитячого потенціалу. Іншими словами, у дітей з’являється більше можливостей новими цікавими способами пізнавати навколишній світ і себе, розвиваючи увагу, пам’ять, логічне мислення, уяву. Зазвичай такі хлопчики і дівчатка виростають більш допитливими, з успіхом застосовують знання і досвід в школі, легше “схоплюють” новий матеріал.

3. Ігри, вправи, спеціальні тренування допомагають дитині розвиватися раніше, ніж вона могла б без них, а не раніше, ніж інші діти її віку. Ні в якому разі не можна орієнтуватися на інших дітей і намагатися їм відповідати.

Так, це дивно!

– У дитинстві фізичний розвиток активно стимулює інтелектуальний. Наприклад, розвиток дрібної моторики сприяє розвитку мовного апарату. А зарядка тренує вестибулярний апарат і вчить розрізняти верх-низ і право-ліво.

– Всьому свій час, і головне, не спізнитися. Так, наприклад, 8-річну дитину, повністю позбавлену в дитинстві розмовної практики, вже практично неможливо навчити говорити.

– Тому загальну здатність до навчання найкраще розвивати до 3-х років. В цей час малюк розвивається найбільш інтенсивно.

– До 4-х років у дітей розвиваються близько 50% здібностей до навчання, і ще 30% – до 8 років.

– Справа в тому, що в ранньому дитинстві клітини мозку найбільш активно утворюють нові зв’язки.

– Дивно, але в ранньому віці діти надзвичайно легко засвоюють іноземні мови. Хоча найчастіше повторюють всього 4 комбінації звуків.

Методологія

У списку класиків теорії раннього розвитку – Гленн Доман, Сесіль Лупан, Нікітіни, Марія Монтессорі, Микола Зайцев, Рудольф Штайнер та інші. Програми одних більше орієнтовані на розвиток ерудиції, логіки і кмітливості, інші приділяють увагу фізичному розвитку дітей. Вибирати програму варто, орієнтуючись на характерні особливості дитини. А краще поєднувати методики одну з однією, беручи найкраще, найцікавіше і корисне саме для вас.

Одним з батьків-засновників теорії також є японський інженер, підприємець, засновник компанії Sony і автор нашумілої книги “Після трьох вже пізно” Масару Ібука. Його система багатогранна і менш прагматична, ніж європейські методики. Масару Ібука закликає з самого раннього віку виховувати в дитині почуття і якості, які допоможуть їй стати більш гармонійною і життєрадісною.

Поради від Масару Ібука

– Займайтеся з дитиною з самого народження: чим молодша дитина, тим вонакраще все сприймає

– Приділяйте велику увагу емоційному розвитку дитини: чим більше спілкування, тим краще

– Розвивайте в дітях уяву і схильність до імпровізації

– Не нав’язуйте їм свої стереотипи

– Залучайте дітей до мистецтва, розвивайте у них інтерес до творчості

– Проаналізуйте свою мотивацію: ранній розвиток не повинен в першу чергу задовольняти ваші амбіції чи готувати дитину до дитячого садочку.

У світі дитинства

Розвивати інтелектуальні та творчі здібності, розкривати особистість дитини потрібно тільки з позитивним настроєм – під час гри, заохочуючи і підтримуючи інтереси малюка.

Будь-яке навчання, тим більше в такому юному віці, буде більш ефективним і цікавим тільки за умови позитивної установки й за відсутності конкретних цілей. Будьте трішки терплячішими і допоможіть дитині розкрити таланти, виразити себе, стати сміливішою і впевненішою!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...