Вправи для розвитку мовного видиху

Вправи для розвитку мовного видихуРозвиток мовного видиху відіграє надзвичайно важливу роль у постановці правильної, фонетично грамотної мови дитини, оскільки всі слова вимовляються саме на видиху. Від характеру мовного дихання залежить плавність, якість і гучність мови.

Розвиток мовного видиху проводиться паралельно з розвитком вдиху, оскільки перше просто не існує без другого. Мовне дихання служить джерелом утворення звуку. Характерною особливістю людини є здатність під час висловлювання робити короткий вдих і потім раціонально видихати повітря, вимовляючи слова.

У дітей дошкільного віку досить часто виникають труднощі з диханням при розмові. Дитина може почати промову з залишкового видиху і тоді доводиться добирати повітря перед кожним новим словом. Деякі діти видихають нерівномірно і захлинаються словами, жмакаючи кінцівку висловлювання. Мета вправ з розвитку мовного дихання полягає в тому, щоб навчити дитину робити короткий, безшумний вдих і раціонально видихати. Такі вправи необхідно виконувати з дитиною щодня, наприклад, вранці після зарядки.

  1. «Приємний запах». Візьміть апельсин, яблуко або флакончик з-під парфумів і дайте дитині понюхати. Мета вправи полягає в тому, щоб глибоко вдихнути повітря, а на видиху сказати: «! Як смачно пахне» або «! Який приємний запах»
  2. «Футбол». Зробіть невеликий м’ячик з вати і іграшкові ворітця, які краще приклеїти до аркуша картону для стійкості. Дуйте з дитиною на м’ячик, намагаючись загнати його у ворота. Виграє той, хто заб’є більше голів.
  3. «Метелик». Виріжте кілька метеликів з кольорового паперу і підвісьте їх на нитках до поперечини. Запропонуйте дитині подути на метеликів, щоб вони полетіли.
  4. «Дроворуб». Дитина стоїть, опустивши перед собою руки стислі в «замок». З вихідного положення потрібно різко підняти руки над головою – короткий вдих, нахилитися вперед, опускаючи «сокиру», і на видиху вимовити «Ух!».
  5. «Відлуння». Вимовляєте голосно окремі слова, фрази і короткі речення. Дитина повинна повторити сказане вами, але більш тихим голосом.

Мовний видих можна успішно тренувати під час прогулянок, пускаючи мильні бульбашки, граючи на дитячій дудці і дуючи в свисток.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...